Ocena:
(głosy: 2)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

03-02-2012

Trądzik. Z tego się nie wyrasta

Jeśli rumienisz się, nie ze wstydu

Niestety z wiekiem nie mija zagrożenie trądzikiem. Jako nastolatka miałaś trądzik młodzieńczy, będąc zestresowaną trzydziestką - trądzik dorosłych, a po 50-tce może cię dopaść trądzik – różowaty!

Trądzik różowaty zaczyna się od rozszerzonych naczynek i rumianych policzków. Nieleczony prowadzi jednak do brzydkich zmian przerostowych na skórze. Trądzik różowaty zaczyna się od rozszerzonych naczynek i rumianych policzków. Nieleczony prowadzi jednak do brzydkich zmian przerostowych na skórze.

Rumienisz się choć nie masz powodów do wstydu? Czerwienisz po wypiciu wina i zjedzeniu czegoś ostrego? Prawdopodobnie należysz do większości kobiet, u których powoli rozwija się trądzik różowaty. W tej chorobie nie ma krostek i wyprysków. Zaczyna się dosyć błaho (w sumie to tylko rozszerzone naczynka i rumiane policzki) jednak nieleczona prowadzi do brzydkich zmian przerostowych na skórze. Każdy z nas widział  tzw. „nos pijaka” - czerwony i bulwiasty. To właśnie zaawansowane stadium trądziku różowatego, a nie skutek nadużywania napojów wyskokowych (i tu niektórym niesłusznie posądzonym należą się przeprosiny). Aby uniknąć nierównych porowatych czerwonych policzków i zmian w okolicy nosa trzeba działać. Jak?

Leczenie

Jeśli rumień pojawia się więcej niż raz w tygodniu i utrzymuje dłużej niż 5-10 minut konieczna jest wizyta u dermatologa. W początkowej fazie choroby może wystarczyć profilaktyka  - unikanie sytuacji i potraw „rozgrzewających” policzki, stosowanie filtrów i kosmetyków łagodzących. Lekarz może zaordynować też standardowe leczenie antybiotykiem i metronidazolem. Z pewnością też zaleci bezwzględnie stosowanie filtrów przeciwsłonecznych.

Wybierając filtry  - pytaj w aptece o filtry fizyczne (na etykiecie opisane będą jako wszelkiego rodzaju tlenki).To sproszkowane minerały, które pokrywają skórę warstwą nieprzepuszczającą słońca. Filtry chemiczne działają inaczej  - pochłaniając promieniowanie rozgrzewają skórę, co przy trądziku różowatym nie jest wskazane. Często w kremach występują kombinacje obu typów, więc najlepiej będzie zasięgnąć opinii farmaceuty.

Łagodzenie

Myślisz - koniec z solarium i sauną? Spokojnie! Ważne jest aby „ataki” rumienienia się były jak najrzadsze – to opóźni rozwój choroby! Możesz uprawiać sporty i opalać się (ale tylko z filtrami!). Warto ograniczyć saunę, alkohol i potrawy, po których się czerwienisz. Przydadzą się łagodne środki myjące do twarzy, maseczka nawilżająca i woda termalna w sprayu (chłodź nią twarz za każdym razem, gdy zaczyna piec). Skutecznym sposobem jest też trzymanie kosmetyków w lodówce!

Usuwanie

Naczynka, które na stałe rozszerzyły się pod wpływem choroby można usunąć laserem diodowym. Raczej nie można liczyć na usuniecie wszystkich naczynek na całej twarzy, ale największe i najbardziej widoczne  - znikną. Przed zabiegiem skonsultuj się z dermatologiem. Jeśli bierzesz jakieś leki, mogą  z reakcji ze światłem spowodować przebarwienia. 

Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Skomentuj artykuł

 • malami | 25-07-2017

  Do tej pory nie wiem dlaczego to mnie spotkało.
  Walczę już przez wiele lat aż do teraz.
  Wierzę jednak, że technika poszła na przód i w końcu znajdę skuteczny środek.
  Moją uwagę przykuł produkt o nazwie Acnerose.
  Czy ktoś z Państwa zamawiał go poprzez stronę https://acnerose.pl/ ?
 • Marlena1616 | 29-01-2018

  Cześć, moja siostra zaczęła chorować na trądzik różowaty w wieku 38 lat. Na szczęście w porę znalazła właściwy produkt, który jej pomógł. Był to krem na dzień Acnerose. Krem ten skutecznie złagodził jej objawy (zaczerwienienie skóry, wypryski).
 • sadare33 | 15-03-2019

  Niezbyt się na tym znam, ale może dobrym rozwiązaniem będzie po prostu stosować jakieś dobrej jakości i sprawdzone naturalne kosmetyki do ciała? Wtedy możliwe, że szansa na wystąpienie trądziku będzie mniejsza. Co wy o tym sądzicie? Wydaje mi się to być dobrym pomysłem.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012