Trądzik. Z tego się nie wyrasta
Jeśli rumienisz się, nie ze wstydu
Niestety z wiekiem nie mija zagrożenie trądzikiem. Jako nastolatka miałaś trądzik młodzieńczy, będąc zestresowaną trzydziestką - trądzik dorosłych, a po 50-tce może cię dopaść trądzik – różowaty!
Rumienisz się choć nie masz powodów do wstydu? Czerwienisz po wypiciu wina i zjedzeniu czegoś ostrego? Prawdopodobnie należysz do większości kobiet, u których powoli rozwija się trądzik różowaty. W tej chorobie nie ma krostek i wyprysków. Zaczyna się dosyć błaho (w sumie to tylko rozszerzone naczynka i rumiane policzki) jednak nieleczona prowadzi do brzydkich zmian przerostowych na skórze. Każdy z nas widział tzw. „nos pijaka” - czerwony i bulwiasty. To właśnie zaawansowane stadium trądziku różowatego, a nie skutek nadużywania napojów wyskokowych (i tu niektórym niesłusznie posądzonym należą się przeprosiny). Aby uniknąć nierównych porowatych czerwonych policzków i zmian w okolicy nosa trzeba działać. Jak?
Leczenie
Jeśli rumień pojawia się więcej niż raz w tygodniu i utrzymuje dłużej niż 5-10 minut konieczna jest wizyta u dermatologa. W początkowej fazie choroby może wystarczyć profilaktyka - unikanie sytuacji i potraw „rozgrzewających” policzki, stosowanie filtrów i kosmetyków łagodzących. Lekarz może zaordynować też standardowe leczenie antybiotykiem i metronidazolem. Z pewnością też zaleci bezwzględnie stosowanie filtrów przeciwsłonecznych.
Wybierając filtry - pytaj w aptece o filtry fizyczne (na etykiecie opisane będą jako wszelkiego rodzaju tlenki).To sproszkowane minerały, które pokrywają skórę warstwą nieprzepuszczającą słońca. Filtry chemiczne działają inaczej - pochłaniając promieniowanie rozgrzewają skórę, co przy trądziku różowatym nie jest wskazane. Często w kremach występują kombinacje obu typów, więc najlepiej będzie zasięgnąć opinii farmaceuty.
Łagodzenie
Myślisz - koniec z solarium i sauną? Spokojnie! Ważne jest aby „ataki” rumienienia się były jak najrzadsze – to opóźni rozwój choroby! Możesz uprawiać sporty i opalać się (ale tylko z filtrami!). Warto ograniczyć saunę, alkohol i potrawy, po których się czerwienisz. Przydadzą się łagodne środki myjące do twarzy, maseczka nawilżająca i woda termalna w sprayu (chłodź nią twarz za każdym razem, gdy zaczyna piec). Skutecznym sposobem jest też trzymanie kosmetyków w lodówce!
Usuwanie
Naczynka, które na stałe rozszerzyły się pod wpływem choroby można usunąć laserem diodowym. Raczej nie można liczyć na usuniecie wszystkich naczynek na całej twarzy, ale największe i najbardziej widoczne - znikną. Przed zabiegiem skonsultuj się z dermatologiem. Jeśli bierzesz jakieś leki, mogą z reakcji ze światłem spowodować przebarwienia.
Skomentuj artykuł
Poczytaj również
Zobacz więcej na temat: klimakterium, medycyna estetyczna, menopauza, pielęgnacja, pielęgnacja ciała, salon kosmetyczny, skóraPodobne dyskusje na forum
Popularne
-
Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
O tym, co robić, żeby storczyki w doniczce zakwitły drugi raz, a może trzeci i czwarty,...
-
Seks po 50-tce i do końca życia
Czy przychodzi moment w życiu człowieka, że powinien powiedzieć - jestem za stary, za stara,...
-
Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
Kobieta po sześćdziesiątce ma szansę z mody czerpać maksimum przyjemności, pod warunkiem, że...
-
Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
Barcelona Bus Turistic poza sezonem kursuje na dwóch liniach czerwonej i niebieskiej. Latem...
-
Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
O tym, jak wybierać zdrowe egzemplarze azalii i jak je pielęgnować, żeby długo kwitły,...
- Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
- Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
- Seks. Zaburzenia erekcji
- Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
- Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
- Nowoczesne leczenie raka. Kiedy będzie dostępne dla Polaków?
- Wrastające paznokcie u stóp
- DVD. Detektyw. Serial HBO
- Rusza kampania na rzecz osób 60+
- Jak przeciwdziałać zaburzeniom erekcji?
- W Polsce coraz więcej przypadków nowotworów. Postęp w leczeniu
- Zasady profilaktyki przewlekłej niewydolności żylnej
- „Polowanie” Thomasa Vinterberga
malami | 25-07-2017
Walczę już przez wiele lat aż do teraz.
Wierzę jednak, że technika poszła na przód i w końcu znajdę skuteczny środek.
Moją uwagę przykuł produkt o nazwie Acnerose.
Czy ktoś z Państwa zamawiał go poprzez stronę https://acnerose.pl/ ?
Marlena1616 | 29-01-2018
sadare33 | 15-03-2019