mocz
Jak przygotować się do badania moczu: jaki wybrać pojemnik, kiedy oddać mocz i w jaki sposób, żeby wyniki badania moczu były wiarygodne.
-
Bóle brzucha w późniejszym wieku. Zmiany w przewodzie pokarmowym
18-04-2013
Starzenie dotyka narządów jamy brzusznej tak samo, jak skóry czy stawów. Śluzówka przewodu pokarmowego regeneruje się trudniej. Gruczoły, których zadaniem jest produkcja i wydzielanie soków trawiennych, stają się mniej wydajne. Te zmiany w przewodzie pokarmowym bywają przyczyną różnych dolegliwości.
-
Częste oddawanie moczu
15-04-2013
Częste oddawanie moczu nie zawsze jest chorobą. Jest ono nieuniknione, gdy ktoś pije duże ilości płynów. Jest też efektem przyjmowania leków moczopędnych z powodu nadciśnienia tętniczego lub niewydolności krążenia. W innych sytuacjach, oddawanie moczu co 1-2 godziny może sygnalizować chorobę wymagająca leczenia.
-
Różne przyczyny nietrzymania moczu u kobiet i mężczyzn
15-04-2013
Nietrzymanie moczu dotyczy wielu kobiet po menopauzie i ponad 30 procent pań po 65-tym roku życia. Rzadziej, ale występuje też u mężczyzn.
-
Obrzęki kończyn dolnych. Potrzebna jest diagnoza lekarza
15-04-2013
Obrzęki kończyn dolnych najczęściej dotyczą obu kończyn, choć zdarza się też obrzęk asymetryczny.
-
Przerost prostaty
03-04-2013
Łagodny przerost gruczołu krokowego powoduje utrudnienie odpływu moczu z pęcherza. Przyczyna przerostu nie jest jednoznacznie określona. Uważa się, że prowadzą do niego zmiany hormonalne, zależne od starzenia się organizmu.
-
Jak podtrzymać efekty terapii łagodnego przerostu gruczołu krokowego?
08-02-2013
Wybór leczenia podtrzymującego efekty terapii jest zawsze sprawą indywidualną i wymaga wspólnej decyzji lekarza i pacjenta.
-
Łagodny przerost gruczołu krokowego. Kiedy niezbędna jest wizyta u lekarza?
08-02-2013
Zazwyczaj panowie zgłaszają się do lekarza bardzo późno: gdy dochodzi do całkowitego zatrzymania moczu. A przecież warto pomóc sobie wcześniej. Lekarzem, który zajmuje się chorobami gruczołu krokowego jest urolog.
-
Łagodny przerost gruczołu krokowego. Profilaktyka
08-02-2013
W profilaktyce łagodnego przerostu gruczołu krokowego lekarze zalecają coroczne wykonywanie badania prostaty przez odbytnicę u każdego mężczyzny po 50 roku życia.
-
Typowe objawy łagodnego przerostu gruczołu krokowego
07-02-2013
Wymienione objawy mogą wskazywać na łagodny przerost prostaty. Jeśli mężczyzna zauważy niektóre z nich u siebie, powinien odwiedzić urologa.
-
Lista powikłań nieleczonego łagodnego przerostu gruczołu krokowego
07-02-2013
Przerost prostaty rozwija się zwykle dość wolno, ale gdy gruczoł krokowy osiągnie duże rozmiary - pojawienie się powikłań jest sprawą nieuniknioną. Warto więc zadbać o to, by leczenie rozpocząć jak najwcześniej - jeszcze zanim pojawią się powikłania.