osteoporoza profilaktyka
Żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania na osteoporozę trzeba pozbyć się otyłości brzusznej, dbać o duże spożycie wapnia i witaminy D, nie palić papierosów, nie pić za dużo alkoholu,nie pić dużych ilości kawy.Uwaga! osteoporoza to choroba, która może zabić!
-
Kręgosłup. Dobry materac i właściwa poduszka
03-10-2016
To prawda, że dobry materac nie wyleczy kręgosłupa. Prawda też, że zły materac nie spowoduje dolegliwości, ale może pogłębić te, które powstały na skutek prowadzenia siedzącego lub niezdrowego dla kręgosłupa trybu życia.
-
„Dziadek do orzechów” na żywo z Royal Opera House
08-12-2015
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia Multikino oraz British Council zapraszają na wyjątkowy spektakl - balet „Dziadek do orzechów”, najbardziej znane dzieło Piotra Czajkowskiego na żywo z Royal Opera House. Transmisja odbędzie się w 15 wybranych kinach sieci Multikino.
-
Osteoporoza. Rehabilitacja i ćwiczenia
17-06-2015
Nazywana cichym złodziejem kości dotyka około 3-5 milionów Polaków. Chętniej wybiera kobiety. Szacuje się, że co trzecia pani w okresie pomenopauzalnym będzie musiała zmierzyć się z osteoporozą. Na szczęście, można być sprawnym z tym schorzeniem. Pamiętając o właściwej diecie, należy zadbać o codziennych ruch.
-
Właściwa dieta seniorów. Uniwersalne zasady
06-07-2015
Najważniejsze, aby posiłki dostarczały organizmowi niezbędnych składników, to znaczy: węglowodanów, z których organizm czerpie energię do działania; białek - budulca niezbędnego do odtwarzania zużytych elementów (komórek); tłuszczu - potrzebnego do magazynowania energii i budowy wielu struktur komórkowych; makro i mikroelementów, potrzebnych do budowania tkanek i ich funkcjonowania; witamin - bez których nie mogą się odbywać procesy przemiany materii; wody, która decyduje o pracy wszystkich narządów organizmu.
-
Złamania kości
09-04-2013
Uciążliwym, bolesnym i - często – niebezpiecznym problemem zdrowotnym podeszłego wieku są złamania kości. Mimo zmniejszonej aktywności fizycznej, osoby starsze są narażone na złamania z powodu nadmiernej kruchości kości.
-
Osteoporoza. Unikanie upadków i urazów to podstawa profilaktyki złamań
03-04-2013
Osteoporoza to postępująca choroba kości, której istotą jest zmniejszenie masy tkanki kostnej i naruszenie jej struktury, wskutek czego zmniejsza się wytrzymałość mechaniczna kości. Obniżanie się masy kostnej odbywa się stopniowo, poczynając od wartości prawidłowych, przez tzw. osteopenię, aż do poziomu, przy którym występują złamania kości w wyniku niewielkich nawet urazów. Stan taki, to utrata co najmniej 30 proc. masy tkanki kostnej.
-
Osteoporoza. Co o kościach wiedzieć powinniśmy
17-10-2012
Słowniki medyczne definiują osteoporozę jako chorobę kości, powodującą zanik tkanki kostnej postępujące rozrzedzenie struktury kostnej. Kości nadmiernie porowate (zrzerzotniałe) są równocześnie kruche i ulegają złamaniom pod wpływem nawet niewielkich urazów. Mniej drastyczną postacią zaniku kostnego jest osteopenia (mało kości). Nazwa ta oznacza zmniejszenie masy kostnej stopniu niezagrażającym złamaniami. Osteopenia jest stanem poprzedzającym osteoporozę.
-
Osteoporoza. Jakie stanowi zagrożenie?
17-10-2012
Osteoporoza jest przyczyną nadmiernej łamliwości kości. Oznacza to występowanie złamań nawet przy małych, pozornie niegroźnych urazach, które u osób zdrowych nie prowadzą do jakichkolwiek konsekwencji.
-
Jak osteoporoza zmienia - lub powinna zmienić - codzienne życie chorego?
17-10-2012
Osteoporoza niepowikłana złamaniami może w każdej chwili być przyczyną złamań kości. Osoby, u których postawiono taką diagnozę, powinny zmienić nie tylko tryb życia, ale nawet sposób poruszania się.
-
Czynniki ryzyka wystąpienia osteoporozy
16-10-2012
Co w naszym trybie życia, ogólnym stanie zdrowia i w środowisku, w którym żyjemy zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia osteoporozy lub przyspiesza zachorowanie? Tylko znajomość czynników zwiększających zagrożenie osteoporozą pozwala zastosować odpowiednią profilaktykę, a także leczyć chorobę.