otyłość
-
Mięśniaki macicy. Częsty problem kobiet przed menopauzą
06-02-2015
Mięśniaki to niezłośliwe nowotwory narządów płciowych kobiety, rozwijające się z komórek mięśni gładkich, z których zbudowana jest macica. Bywają wielkości ziarnka grochu, ale też i dużego jabłka. Najczęściej występują u miesiączkujących pań pomiędzy 35 a 50 rokiem życia. Częstość występowania wzrasta wraz z wiekiem - co piąta kobieta w wieku 35 lat i co druga miesiączkująca pięćdziesięciolatka będą borykać się z tym problemem.
-
Cukrzyca typu 2
05-04-2013
Cukrzyca typu 2 występuje zwykle u ludzi po 30-tym roku życia i stanowi 90 procent wszystkich zachorowań na cukrzycę. Jest to choroba będąca zespołem zaburzeń, które prowadzą do hiperglikemii, czyli podwyższonego poziomu cukru we krwi. Te zaburzenia to: nieprawidłowe wydzielanie insuliny przez trzustkę w odpowiedzi na wzrost poziomu glukozy we krwi oraz osłabienie skuteczności działania insuliny, tzw. insulinooporność - szczególnie wyraźna u chorych otyłych.
-
Niewydolność serca. Lewokomorowa i prawokomorowa
03-04-2013
Niewydolność serca jest skutkiem wielu schorzeń. Mogą one dotyczyć mięśnia sercowego, zastawek lub innych narządów. Inne są przyczyny niewydolności lewej komory serca, inne komory prawej.
-
Odchudzanie. Jakich efektów terapii można się spodziewać?
29-01-2013
Racjonalnie ujemny bilans energetyczny powinien przynosić redukcję masy ciała w tempie 2-4 kg na miesiąc. Takie tempo chudnięcia daje największą szansę utrzymania uzyskanego efektu. Odchudzanie bowiem to proces, którego celem - z punku widzenia medycznego - nie jest uzyskanie absolutnie idealnej masy ciała. Sukcesem jest jej zmniejszenie nawet o 10 proc. w stosunku do masy wyjściowej. Organizm bardzo odczuwa utratę nawet kilku kilogramów. Analizując wiele badań stwierdzono, że obniżenie masy ciała o 10 kg powoduje zmniejszenie stężenia triglicerydów o 30 proc., złego cholesterolu o 15 proc., a podwyższenie dobrego o 8 proc.
-
Nadwaga, otyłość. Kiedy koniecznie trzeba iść do lekarza
28-01-2013
Nawet jeśli nie występuje żaden z wymienionych poniżej niepokojących objawów, które powinny nas skłonić do konsultacji z lekarzem, a wielokrotnie podejmowaliśmy nieudane próby redukcji masy ciała, warto poradzić się lekarza, jak poradzić sobie z problemem.
-
Leki, które można stosować w leczeniu otyłości bez konsultacji z lekarzem
28-01-2015
Podstawowa terapia otyłości obejmuje zmianę nawyków żywieniowych, zwiększenie aktywności fizycznej i - w razie potrzeby – psychoterapię. Sięgając po jakikolwiek preparat wspierający odchudzanie, który można kupić bez recepty, należy pamiętać, że jest tylko pomocą, dodatkiem do podjętych przez nas postanowień, co do zmiany stylu życia, w żadnym wypadku natomiast nie może ich zastąpić.
-
Nadawaga, otyłość. Badania kontrolne
28-01-2013
Wystarczy raz ma jakiś czas stanąć na wadze i mierzyć swoją talię. Jeśli zauważymy przyrost którejkolwiek z wartości (kilogramów lub centymetrów) należy ograniczyć liczbę spożywanych kalorii i więcej czasu poświęcać na aktywność fizyczną. Nie wolno dopuść, by masa naszego ciała wzrastała!
-
O jedzeniu. Żeby zrzucić zbędne kilogramy lub po prostu nie tyć
24-01-2013
Uzyskanie i utrzymanie prawidłowej masy ciała to projekt nie na miesiąc, dwa czy nawet pół roku. Trzeba trwale wypracować dobroczynne nawyki i trwać w nich do końca życia!
-
Otyłość można pokonać, otyłości można zapobiec
24-01-2013
Kształtowanie właściwych codziennych nawyków, to postawa osoby walczącej lub zapobiegającej otyłości. Wypracowanie zdrowego stylu życia daje szansę trwałego efektu redukcji masy ciała!
-
Jak otyłość zmienia życie codzienne?
23-01-2013
Tusza uprzykrza codzienne życie. Zaczyna się od zawiązania sznurówek w butach, w czym przeszkadza brzuch, a kończy na problemach emocjonalnych.