Ocena:
(głosy: 3)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

24-01-2013

O jedzeniu. Żeby zrzucić zbędne kilogramy lub po prostu nie tyć

Ważne co i ile jemy, jak jemy, kiedy i jak często

Uzyskanie i utrzymanie prawidłowej masy ciała to projekt nie na miesiąc, dwa czy nawet pół roku. Trzeba trwale wypracować dobroczynne nawyki i trwać w nich do końca życia!

Najbezpieczniejszą pod względem kaloryczności grupą produktów są warzywa.    Najbezpieczniejszą pod względem kaloryczności grupą produktów są warzywa.

Oczywiście, czasem pewne odstępstwa są nieuniknione, niekiedy nawet konieczne. Zdarzają się w życiu każdego z nas dni, kiedy nie da się zaplanować kaloryczności własnych posiłków lub też znaleźć czas na wysiłek fizyczny. Chodzi jednak o to, by nawykowo traktować pewien ogólny styl życia - którego filary stanowią zdrowe, niskokaloryczne jedzenie i odpowiednia ilość ruchu, dopasowana do naszego wieku i wydolności. Wtedy, nawet po dniu, w którym naszych posiłków na pewno nie można nazwać rozsądnymi, zaś aktywności fizycznej - nadmierną, szybko powrócimy do trwale wypracowanych, codziennych nawyków.

 

Nadmiar 100 kcal dziennie = 5 kg więcej w ciągu roku

 

Przy regulacji masy ciała niezmiernie istotna jest ilość kalorii, jaką dostarczamy wraz z pożywieniem organizmowi. W wieku około pięćdziesięciu lat, spoczynkowa przemiana materii jest o co najmniej 6 proc. niższa niż 30 lat wcześniej. Oznacza to, że jeśli u dwudziestolatka kształtuje się na poziomie około1200 kcal, to w wieku około 50 lat wynosi o 72 kcal mniej. Może wydawać się śmiesznym, że zwracamy uwagę na tę stosunkowo małą różnicę.  Jednakże, okazuje się, że dzienny nadmiar 100 kcal spożytej energii w stosunku do zapotrzebowania organizmu, może w ciągu roku przyczynić się do wzrostu masy ciała o 5 kg!

 

Obliczenie zapotrzebowania na energię

 

Obliczenie zapotrzebowania na energię nie jest proste. Istnieją przyrządy do pomiaru wydatku energetycznego organizmu, ale nie są one w powszechnym użyciu. Sformułowano też skomplikowane wzory matematyczne służące do obliczania podstawowej przemiany materii, ale są one obarczone dość dużym błędem, zwłaszcza u osoby z nadmierną masą ciała. Na szczęście, w codziennym życiu nie jest potrzebne dokładne określenie zapotrzebowania na energię. Wnioski można wyciągnąć na podstawie prostych obserwacji.

 

Strona: 1 2 3 4 5 6
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: bfk19543005.

Skomentuj artykuł

 • Skarny | 02-03-2020

  Warto zainteresować się tematem dietetyki i czytać książki medyczne na ten temat. Dzięki temu możemy dowiedzieć się jakie zmiany wprowadzić w naszym żywieniu.
 • general | 05-01-2021

  Zdrowe odżywianie to temat jaki pojawia się dość często w opinii publicznej. Nie ma się co dziwić jak popatrzymy na niego przez kontekst ludzi cierpiących na choroby cywilizacyjne. Jednym z podstawowych założeń naszego zdrowia jest spożywanie wysokiej jakości produktów spożywczych. Zatrzymajmy się na chwilę i spójrzmy na to jakich wyborów dokonujemy przy robieniu zakupów. Czy wybieramy produkty naturalne? Zazwyczaj nie znajdziemy ich w supermarketach więc musimy zmienić swoje podejście. Wszystko czego potrzebujemy znajdziemy przez internet. Ostatnio udało mi się znaleźć informacje na ten temat na pewnej grupie dyskusyjnej poświęconej zdrowym odżywianiu. Takie produkty jak żurawina słodzona sokiem jabłkowym - https://www.delikatesyzdrowo.pl/product-pl-2225-ZURAWINA-BEZ-CUKRU-Z-SOKIEM-JABLKOWYM.html mogą być świetną alternatywą dla mniej zdrowych przekąsek do jakich się przyzwyczailiśmy. W swojej diecie powinniśmy mieć jak najwięcej zdrowych soków i owoców, będących naturalnym źródłem cennych składników mineralnych.
 • holiko | 12-12-2022

  wiadomo, że najważniejsza jest dietka ale poza tym na pewno świetnie się sprawdzi suplement diety Holisten https://odzywianie.wprost.pl/diety/10656964/holisten-czy-ta-metoda-pomoze-ci-schudnac.html - ja stosuję regularnie już od pewnego czasu i widzę znaczną poprawę - spróbujcie sobie koniecznie
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012