udar mózgu
-
Padaczka. Przyczyny, objawy, leczenie
27-11-2017
Padaczka jest jedną z najczęstszych chorób neurologicznych. W Polsce, z jej powodu, cierpi ok. 400 tysięcy osób, na świecie ok. 50 milionów. Zachorowalność wzrasta u osób powyżej 65 roku życia, co ma związek z chorobami naczyniowymi mózgu, chorobami zwyrodnieniowymi np. chorobą Alzheimera oraz nowotworami.
-
Nadciśnienie tętnicze. Choroba, którą trzeba leczyć
04-04-2013
Optymalne ciśnienie tętnicze, to skurczowe poniżej 120 mmHG i rozkurczowe poniżej 80 mmHg, na przykład 115/75 mmHg. Tak wyśrubowane normy ustaliła Światowa Organizacja Zdrowia w oparciu o badania, które wykazały, że od ciśnienia 120/80 mmHg zaczyna się zwiększone ryzyko udaru mózgu i rośnie ono wraz ze wzrostem wartości ciśnienia tętniczego.
-
Niedokrwienie mózgu i zmiany naczyniowe w mózgu
04-04-2013
Nie ma takiego momentu w życiu człowieka, w którym wszystkie komórki mózgowe jednocześnie odpoczywałyby, a zmniejszenie dopływu krwi do mózgu nie spowodowałoby poważnych konsekwencji.
-
Poradnik dla rodzin osób z chorobą wieńcową czy nadciśnieniem tętniczym
17-01-2013
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że chorobom układu sercowo-naczyniowego, nadciśnieniu tętniczemu i chorobie wieńcowej towarzyszy lęk. Wynika on ze świadomości zagrożenia, jakie niosą ze sobą choroby serca. Mając nadciśnienie tętnicze, każdy liczy się z nagłym skokiem ciśnienia i udarem mózgowym, bóle wieńcowe zaś mogą zwiastować zawał serca.
-
Udar mózgu. Objawy, leczenie, rehabilitacja
05-02-2015
Polacy mało wiedzą o udarze mózgu, w związku z czym zbyt późno wzywają pomoc do chorych, u których występują pierwsze objawy. Zbyt późne rozpoczęcie leczenia przyczynia się do niepełnosprawności pacjentów, choć w wielu przypadkach można temu zapobiec – podkreślają specjaliści.
-
Nadciśnienie tętnicze. Objawy
04-01-2012
Nadciśnienie tętnicze przez dłuższy czas może się rozwijać bezobjawowo. Dlatego profilaktycznie należy je regularnie mierzyć. Po 50-tym roku życia co najmniej raz w roku.
-
Nietrzymanie moczu. Przyczyny
22-11-2012
Nietrzymanie moczu jest dolegliwością bardzo częstą u pań w kilka lat po zaprzestaniu miesiączkowania. Ta przykra przypadłość dotyka nawet co trzecią kobietę po menopauzie. Jednym z czynników wpływających na wystąpienie problemów związanych z nietrzymaniem moczu są zmiany zanikowe (inaczej atroficzne) nabłonka dolnego odcinka układu moczowo-płciowego (pęcherz moczowy, cewka moczowa, krocze) towarzyszące okresowi menopauzy.
-
Co brać pod uwagę, wybierając sprzęt do mierzenia ciśnienia tętniczego?
07-02-2012
Towarzystwa naukowe publikują listy walidowanych aparatów do mierzenia ciśnienia tętniczego. Gdy kupujemy aparat, warto sprawdzić, czy znajduje się on na liście Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, lub któregoś z innych europejskich towarzystw. Aparaty walidowane są nieco droższe od tych bez walidacji, ale możliwość błędnego pomiaru jest w ich przypadku dużo mniej prawdopodobna.
-
Nadciśnienie tętnicze. Badania i leczenie
04-02-2015
O zgrozo! Zaledwie kilkanaście procent osób z nadciśnieniem tętniczym jest pod stałą opieką lekarza. Są oni szczególnie narażeni na udar mózgu, uszkodzenie siatkówki oka, niewydolność serca i zawał. Ponieważ nadciśnienie tętnicze nie zawsze daje objawy, bardzo ważne, by regularnie mierzyć ciśnienie, żeby w odpowiednim momencie zgłosić się do lekarza.
-
Nadciśnienie tętnicze. Co to jest? Czym grozi? Grupy ryzyka
04-01-2015
Ponad połowa Polaków po 45. roku życia boryka się z problemem nadciśnienia tętniczego. To prawdziwa epidemia – uważają lekarze. Niewykryte nadciśnienie, które trwa latami, może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, a nawet – grozi przedwczesną śmiercią.