Ocena:
(głosy: 2)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

04-12-2012

Nietrzymanie moczu. Objawy

Podczas śmiechu, kichania, kaszlu

Najczęstszym i najwcześniej pojawiającym się zaburzeniem związanym z oddawaniem moczu jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Ale niektóre panie mogą mieć nadreaktywny pęcherz moczowy.

Popuszczanie moczu np. podczas śmiechu, jest na ogół spowodowane nadmierną ruchomością pęcherza moczowego i/lub cewki moczowej, osłabieniem mięśni zwieraczy cewki lub oboma tymi elementami.       Popuszczanie moczu np. podczas śmiechu, jest na ogół spowodowane nadmierną ruchomością pęcherza moczowego i/lub cewki moczowej, osłabieniem mięśni zwieraczy cewki lub oboma tymi elementami.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Mocz popuszczany jest podczas śmiechu, kaszlu, kichania, biegania, podnoszenia ciężarów. Przyczyną tej dolegliwości jest z reguły nadmierna ruchomość pęcherza moczowego i/lub cewki moczowej, osłabienie mięśni zwieraczy cewki lub oba te elementy równocześnie. Zmiany mięśniowe, które powodują nietrzymanie moczu mogą powstawać w wyniku licznych porodów (zwłaszcza ciężkich, z przedłużającą się drugą fazą, z użyciem kleszczy) oraz urodzenia dużych noworodków. Długotrwałe zaparcia, szczególnie, jeśli kobieta jest otyła także prowadzą do osłabienia tej grupy mięśni. Nie bez znaczenia są także niektóre przebyte choroby – np. operacje odbytnicy lub naświetlania z powodu nowotworów narządu rodnego, lub też końcowego odcinka przewodu pokarmowego.

 

Naglące parcie na mocz

Czasami kobiety skarżą się na tzw. naglące parcie na mocz. Zazwyczaj przyczyną tego typu zaburzenia jest nadmierna pobudliwość pęcherza i wzmożona kurczliwość mięśni go budujących. Prowadzi to do wzrostu ciśnienia w pęcherzu moczowym i związanego z tym nagłego parcia na mocz. Dolegliwość tego typu lekarze często nazywają: nadreaktywnym pęcherzem moczowym.

 

Na nadreaktywność pęcherza moczowego możesz cierpieć, jeśli:

- Często oddajesz mocz.

- Masz ciągłe parcie na mocz.

- Zdarza się, że popuszczasz mocz w czasie parcia.

- Nie zdążasz do toalety.

 

Strona: 1 2
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: bfk19543005.
leksykon zdrowia seniora
poradnik seniora
webstar 2012