Polacy 50+ sami o sobie: Jesteśmy zadbani, aktywni i ambitni
Druga młodość. I kolejne
Współcześni pięćdziesięciolatkowie i osoby starsze swój wiek traktują jako „drugą młodość” i aż 71 proc. z nich chce cieszyć się każdym dniem. Nie zwalniają tempa i dbają o zdrowie - takie wnioski płyną z ogólnopolskiego badania „Aktywność życiowa Polaków po 50-tce”.
W badaniu zrealizowanym przez GFK Polonia, które zleciła Flora pro.activ, zapytano pięćdziesięciolatków, czy czują się młodziej, niż wskazuje na to ich wiek. Ponad połowa panów odpowiedziała twierdząco (54 proc.), podczas gdy pod tym samym stwierdzeniem podpisało się tylko 45 proc. kobiet.
Polacy po 50-tce zdają sobie sprawę, że z racji wieku częściej są narażeni na problemy zdrowotne, ale starają się im przeciwdziałać. Aż 71 proc. badanych odpowiedziało, że dba o zdrowie. Taką postawę częściej prezentują mieszkańcy wsi niż miast (79 proc. vs 67 proc.). Ankietowani znają sposoby na poprawę stanu zdrowia i samopoczucia. Niestety dość często wiedza teoretyczna nie przekłada się na praktykę. 47 proc. przyznaje, że z wiekiem stara się więcej ruszać, przy czym bardziej aktywni pozostają panowie, niż panie (50 proc. vs 44 proc.).
Skąd ten opór? Aż połowa mieszkańców miast uznała, że brakuje im wsparcia najbliższych, przy czym ten powód podany został tylko przez 28 proc. osób zamieszkujących wieś. Dla ponad połowy badanych (56 proc.) ćwiczenia w grupie są bardziej efektywne od wysiłków podejmowanych indywidualnie. Ćwiczenia w grupie chętniej wybierają mężczyźni (61 proc. vs 52 proc. kobiet).
Pięćdziesięciolatkowie są też głodni wrażeń - co trzecia osoba chciałaby spróbować czegoś nowego. Ale to rodzina i przyjaciele oraz możliwość spędzania z nimi czasu, dają im największą radość.
Wiedzą jak zdrowo jeść, ale lubią golonkę
Polacy, zapytani o dietę odpowiedzieli, że wiedzą co jest zdrowe (61 proc.), ale aż 59 proc. uważa, że mogłoby zmienić swoje menu na zdrowsze. Takich zmian potrzebują w większości osoby z miasta (64 proc. vs 50 proc. mieszkańców wsi). Z dość dużej grupy - 61 proc. osób w wieku 50+, które wiedzą o zdrowych nawykach, tylko 40 proc. ogranicza spożycie niezdrowych tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Przy czym wyniki są szczególnie niepokojące w przypadku panów i mieszkańców wsi – tylko 32 proc. z nich jest gotowa zrezygnować z ulubionych, tłustych potraw. Skąd te rozbieżności? 38 proc. badanych usprawiedliwia fakt, że nie wiedzą jak się zabrać do zdrowszego odżywiania.
Ponad 57 proc. ankietowanych przyznało, że jeśli mieliby coś zmienić w swoim codziennym trybie życia, wybraliby metodę małych kroków. W dążeniu do celu i zmiany stylu życia badanym pomagają także tzw. „drobne przyjemności”. Co ciekawe, częściej przyznawali się do nich panowie, niż panie (49 proc. vs 42 proc.).
Liczą się ze zdaniem lekarza
Badanie przyniosło także wnioski, dotyczące motywacji. Mężczyźni częściej niż kobiety potrafią się zmobilizować. Aż 65 proc. panów uznało, że sami są w stanie wystarczająco zmotywować się do podjęcia nowych wyzwań. U pań poziom automotywacji jest niższy (54 proc.) 59 proc. współczesnych pięćdziesięciolatków przyznaje, że to ich partnerki życiowe stanowią dla nich najlepszą motywację podczas próby zmiany stylu życia, podczas gdy o wsparciu swojego męża i partnera mówiło tylko 31 proc. kobiet, dla których większym autorytetem są dzieci (59 proc.).
Na współczesnych pięćdziesięciolatków i osoby starsze największy wpływ ma lekarz (76 proc. wskazań wśród kobiet i 64 proc. wśród mężczyzn). Niestety nie zawsze przekłada się to na profilaktykę i wykonywanie regularnych badań ogólnych (przeprowadza je tylko 53 proc. kobiet i 46 proc. mężczyzn) i cholesterolu (47 proc. mieszkańców miast i tylko 31 proc. mieszkańców wsi).
Przyjaciółka zmotywuje, kolega nie zawsze
Kobiety nie doceniają też swoich zasług. Często, swoje sukcesy przypisują osobom trzecim, nie dostrzegając efektów swojej sprawczości. Tylko 54 proc. pań w wieku 50-65 uważa, że za sprawą swojej silnej woli są w stanie samodzielnie sprostać nowym wyzwaniom (u panów wynik to aż 65 proc.).
Skuteczniejszą grupę wsparcia tworzą natomiast kobiety – przyjaciółki są dobrym motywatorem dla 47 proc. pań. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku mężczyzn, dla których porady kumpli/przyjaciół nieczęsto (tylko 28 proc.) są motywujące
Agnieszka Usiarczyk
Podobne dyskusje na forum
Popularne
-
Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
Barcelona Bus Turistic poza sezonem kursuje na dwóch liniach czerwonej i niebieskiej. Latem...
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
Co robić, kiedy nagle zostajemy bez pracy i bez żadnych dochodów? Nie panikować (łatwo...
-
Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
Zrzuć dżinsy, sweter i byle jakie buty. Nie mów „mi już nie wypada" albo "nie zależy”. Między...
-
Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
Kobieta po sześćdziesiątce ma szansę z mody czerpać maksimum przyjemności, pod warunkiem, że...
- Seks po 50-tce i do końca życia
- Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
- Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
- Seks. Zaburzenia erekcji
- Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
- Rwa kulszowa. Przyczyny, profilaktyka, objawy, leczenie
- ONZ porównała jakość życia ludzi starszych w 91 krajach świata
- Na skok spadochronowy nigdy nie jest za późno!
- Majorka. Największa wyspa archipelagu hiszpańskich Balearów
- Czy preparaty łagodzące objawy klimakterium, dostępne bez recepty, są skuteczne?
- Rozmowa z Anną Męczyńską, wokalistką, stylistką, kostiumografką
- DVD. Detektyw. Serial HBO
- Olejki, oleje i oliwki. Na twarz, włosy, całe ciało i do wypicia
- Renta rodzinna po żonie lub mężu
- Chłoniak Hodgkina. Objawy, rokowania, leczenie