"Można gładzić ludzi słowami."

(Francis Scott Fitzgerald)

skomentuj »

choroby serca

  • Wpływ choroby wieńcowej na życie codzienne

    09-01-2013

    Choroba wieńcowa przede wszystkim wpływa na sprawność fizyczną. Człowiek instynktownie zaczyna unikać wysiłku. Tymczasem zmniejszenie aktywności fizycznej nie jest dobre ani dla serca i naczyń wieńcowych, ani dla reszty organizmu.

    więcej »

    Typową konsekwencją występowania bólów wieńcowych, a zwłaszcza przebytego zawału serca, jest lęk.
  • Stadia choroby wieńcowej

    09-01-2013

    Choroba wieńcowa może przebiegać w różny sposób: są na przykład osoby, które mają zmiany miażdżycowe w naczyniach wieńcowych, nie odczuwając żadnych dolegliwości.

    więcej »

    Stan, w którym częstość i intensywność bólów ulega nasileniu, pojawiają się tzw. bóle spoczynkowe i nocne, które nie chcą szybko ustąpić, mimo przyjęcia pod język tabletki nitrogliceryny jest wskazaniem do pilnej hospitalizacji
  • Choroba wieńcowa. Długa lista możliwych objawów

    09-01-2013

    Symptomy choroby wieńcowej mogą być różne. Czasami rozpoznanie choroby wieńcowej w oparciu o zgłaszane przez pacjenta dolegliwości jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe z powodu ich całkowitego kamuflażu przez inne dolegliwości. Dlatego dobrze wiedzieć, jak odczytywać różne sygnały, które wysyła nam nasz organizm.  

    więcej »

    Najczęściej ból wieńcowy jest zlokalizowany w klatce piersiowej, za mostkiem. Zdarzają się jednak bóle o nietypowej lokalizacji.
  • Choroba wieńcowa. W czołówce chorób układu krążenia

    09-01-2013

    Choroba wieńcowa stanowi jedną z głównych przyczyn zgonów, także osób w tzw. wieku produkcyjnym.

    więcej »

    Choroba wieńcowa to bezpośrednie zagrożenie zawałem serca, czyli martwicą fragmentu niedokrwionego mięśnia sercowego; zawał serca z kolei stanowi bezpośrednie zagrożenie życia.
  • Choroba wieńcowa. Co to jest?

    09-01-2013

    Choroba wieńcowa jest to schorzenie serca spowodowane zmianami w tętnicach wieńcowych, prowadzącymi do ich zwężenia i utrudnienia swobodnego przepływu krwi potrzebnej do odżywienia mięśnia sercowego.

    więcej »

    Zwężenie nawet jednej, stosunkowo drobnej tętnicy, może doprowadzić do ogólnoustrojowej katastrofy. Stąd choroba wieńcowa stanowi duże zagrożenia dla życia
  • Jak palenie papierosów wpływa na poziom złego cholesterolu?

    27-01-2015

    Prawidłowo ważę, zdrowo się odżywiam, zażywam Atoris, uprawiam regularnie sport, ale też palę papierosy i wciąż mam wysoki poziom LDL. Dlaczego?

    więcej »

    Prof. zw. dr hab. n. med. Józef Drzewoski
  • Jak załatwić sobie sanatorium z dofinansowaniem NFZ? Jakie warunki trzeba spełniać?

    03-09-2012

    Leczenie uzdrowiskowe zalecane jest m.in. przy schorzeniach ortopedyczno-urazowych, chorobach serca, cukrzycy, chorobach skóry, układu nerwowego, reumatologicznych czy dróg oddechowych. Do sanatorium można pojechać komercyjnie, płacąc za wszystko, ale można też starać się o dofinansowanie NFZ. Ja to zrobić?

    więcej »

    Spacery wzdłuż tężni umożliwiają inhalacje zalecane w profilaktyce i leczeniu wielu przewlekłych schorzeń.
  • Opłakane skutki palenia tytoniu

    19-11-2015

    Wielu specjalistów uważa, że palenie papierosów ma wpływ na rozwój wszystkich znanych schorzeń, bo palacz jest nieustannie niedotleniony, a więc ma ograniczony zasób pierwiastka, decydującego o prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.

    więcej »

    A może w wieku dojrzałym łatwiej sobie powiedzieć: "stop". Wypaliłam, wypaliłem, już swoje!
  • O jakiej porze dnia najlepiej mierzyć ciśnienie?

    21-01-2015

    Najprościej mówiąc, o stałej. Ale zanim pacjent taką stałą porę pomiaru ciśnienia sobie ustali, warto określić dobowy profil ciśnienia tętniczego, czyli poznać swój organizm.

    więcej »

    Prof. dr hab. n. med. Andrzej Rynkiewicz
  • Sezon grypowy trwa zwykle od stycznia do kwietnia

    28-02-2015

    Co dwudziesty Polak szczepi się przeciw grypie, to jeden z najsłabszych wyników w Europie. Lekceważymy grypę, choć ta co roku zbiera śmiertelne żniwo, bo jej powikłania mogą być naprawdę groźne. Lekarze przekonują, że preparaty są bezpieczne. A jeśli mimo zaszczepienia zachorujemy, przebieg grypy będzie łagodny i bez powikłań.

    więcej »

    Tylko co dwudziesty Polak szczepi się przeciw grypie.
webstar 2012