choroby wieku dojrzałego

  • Jak nadciśnienie tętnicze wpływa na życie codzienne?

    14-02-2013

    Nadciśnienie tętnicze nie jest obojętne dla ogólnej sprawności i kondycji fizycznej. Osoby z nieleczonym nadciśnieniem nie radzą sobie z forsownym wysiłkiem. Ograniczenie aktywności fizycznej, nie tylko związanej z normalnymi obowiązkami, ale i z rekreacją, spowalnia tempo życia. Nie jest to dobre dla zdrowia. Niedobór wysiłku fizycznego nie jest też korzystny dla przebiegu nadciśnienia tętniczego.

    więcej »

    Leczone nadciśnienie tętnicze nie zakłóca radości życia.
  • Otyłość brzuszna stanowi najpoważniejsze zagrożenie dla zdrowia

    18-01-2013

    Gdy u mężczyzn obwód talii przekracza 102 cm, a u kobiet 88 cm, świadczy to o przeważającym nagromadzeniu tłuszczu w okolicy brzucha i oznacza, że trzeba zawalczyć o spalenie nadmiaru tłuszczu.

    więcej »

    Gdy obwód talii mężczyzny przekracza 102 cm, a obwód talii kobiety jest większy niż 88 cm, mamy do czynienia z otyłością brzuszną. Niezwykle niebezpieczną dla zdrowia!
  • Poradnik dla rodzin osób z chorobą wieńcową czy nadciśnieniem tętniczym

    17-01-2013

    Przede wszystkim trzeba pamiętać, że chorobom układu sercowo-naczyniowego, nadciśnieniu tętniczemu i chorobie wieńcowej towarzyszy lęk. Wynika on ze świadomości zagrożenia, jakie niosą ze sobą choroby serca. Mając nadciśnienie tętnicze, każdy liczy się z nagłym skokiem ciśnienia i udarem mózgowym, bóle wieńcowe zaś mogą zwiastować zawał serca.

    więcej »

    Najlepiej wspólnie z osobą chorą zmienić tryb życia. Wyjdzie to wszystkim na zdrowie. Wspólnie zmodyfikujcie sposób odżywiania i zwiększcie aktywność fizyczną!
  • Jak andropauza może wpływać na życie codzienne mężczyzny?

    15-01-2013

    Z upływem lat – ale raczej po 50-tce - podstawową przyczyną ograniczeń fizycznych mężczyzny jest zmniejszająca się produkcja testosteronu. Wiele chorób rozwija się właśnie wtedy, gdy spada jego poziom w organizmie. Zwiększa się ryzyko choroby wieńcowej i nadciśnienia tętniczego. Dochodzi do niekorzystnego zwiększenia stężenia cholesterolu we krwi. Rośnie masa ciała. U mężczyzny 85-letniego procentowa zawartość tkanki tłuszczowej zwiększa się dwukrotnie w porównaniu do osiemnastolatka. Otyłość wraz ze skłonnościami genetycznymi sprzyja zachorowaniu na cukrzycę typu 2, zwaną też cukrzycą starczą.

    więcej »

    Uwaga! Trudna konkurencja z młodszymi mężczyznami może prowadzić do zachwiania pozytywnej samooceny!
  • Profilaktyka choroby wieńcowej łatwa i skuteczna

    10-01-2013

    Ponieważ znane są czynniki ryzyka choroby wieńcowej i większość zależy od nas - od rozsądku, dobrej woli i odrobiny wysiłku zależy czy unikniemy poważnych problemów, będących konsekwencją choroby wieńcowej.

    więcej »

    Niepalenie to podstawa w profilaktyce i leczeniu choroby wieńcowej. Ale, jeśli ktoś nie pali papierosów a ma nadwagę, jest za ambitny, a do tego je byle co, to też jest zagrożony chorobą!
  • Zabiegowe leczenie zaburzeń potencji u mężczyzn

    08-01-2013

    Lekarze rzadko decydują się na zabiegowe leczenie zaburzeń potencji u mężczyzn w okresie andropauzy. Te metody terapii wskazane są raczej dla tych panów, których kłopoty z potencją są następstwem poważnych chorób. Warto je jednak krótko omówić, bowiem ich istnienie wskazuje na wagę, jaką medycyna XXI wieku przykłada do sfery seksualności każdego mężczyzny.

    więcej »

    Zabiegowe leczenie zaburzeń potencji stosuje się głównie u tych panów, których kłopoty z potencją są następstwem poważnych chorób.
  • Zakażenie układu moczowego. Pierwsza wizyta u lekarza. Badania

    05-12-2012

    Jeśli nasilenie objawów sygnalizujących zakażenie układu moczowego jest niewielkie, można zaczekać jeden dzień z wizytą u lekarza. Jeśli jednak się utrzymują (niezależnie od nasilenia) nie należy ich lekceważyć i trzeba iść do lekarza.

    więcej »

    Najbardziej podstawowym badaniem, które ułatwi ustalenie prawidłowego rozpoznania i rozpoczęcie leczenia jest badanie ogólne moczu.
  • Udar mózgu. Objawy, leczenie, rehabilitacja

    05-02-2015

    Polacy mało wiedzą o udarze mózgu, w związku z czym zbyt późno wzywają pomoc do chorych, u których występują pierwsze objawy. Zbyt późne rozpoczęcie leczenia przyczynia się do niepełnosprawności pacjentów, choć w wielu przypadkach można temu zapobiec – podkreślają specjaliści.

    więcej »

    Przy udarze niedokrwiennym, terapia trombolityczna ratuje życie i ogranicza negatywne skutki choroby. Leczenie można jednak zastosować do 4,5 godziny od wystąpienia udaru, a najlepiej przed upływem 90 minut.
  • Zakażenia układu moczowego. Leki dostępne bez recepty

    04-12-2012

    Jeśli wystąpi już zakażenie, koniecznie trzeba wypijać jak najwięcej obojętnych płynów (herbaty, mięty, rumianku, wody), aby w sposób mechaniczny oczyszczać drogi moczowe z drobnoustrojów, które się tam namnożyły. Można też stosować leki przeciwbólowe i rozkurczowe.

    więcej »

    Herbatki o działaniu moczopędnym pomagają wypłukiwać bakterie chorobotwórcze z organizmu.
  • Jak zakażenie układu moczowego zmienia życie codzienne kobiety?

    04-12-2012

    Podczas choroby oddawanie moczu może powodować ból, a ten z kolei może budzić lęk przed kolejnym sikaniem, ale za każdym razem możesz się pocieszyć: nie jest to choroba długotrwała, zwykle ostre objawy trwają 1-2 dni, potem trzeba się do końca wyleczyć antybiotykiem (co najmniej 5 dni terapii).

    więcej »

    Wielokrotne nocne wstawanie powoduje, że kobieta budzi się rano z uczuciem zmęczenia i niewyspania.
webstar 2012