menopauza

  • Objawy i zagrożenia związane z menopauzą

    19-12-2012

    Choć menopauza nie jest chorobą, w wyniku zachodzących przemian hormonalnych, związanych przede wszystkim z tym, że jajniki nie produkują już takiej jak wcześniej ilości estrogenów, panie mogą odczuwać wiele bardzo różnorodnych dolegliwości, są też w sposób szczególny zagrożone niektórymi chorobami.

    więcej »

    Przy uderzeniach gorąca, dobrze zawsze mieć pod ręką wachlarz.
  • Na czym polegają zmiany hormonalne przed menopauzą?

    17-01-2015

    Przemiany hormonalne, których wynikiem jest zanik miesiączkowania rozwijają się stopniowo na wiele lat przed wystąpieniem menopauzy. Produkcja estrogenów w jajnikach nie spada gwałtownie w krótkim czasie. Zwykle już na 5-7 lat przed wystąpieniem ostatniej miesiączki dochodzi do powolnego osłabienia funkcji jajników - zaczynają produkować coraz mniej estrogenów. Od około 45-ego roku życia rozpoczyna się tzw. okres premenopauzalny.

    więcej »

    Już w okresie poprzedzającym menopauzę, jeśli kobieta mierzy temperaturę wewnętrzną (w pochwie lub w odbytnicy), nie zauważy charakterystycznego dla jajeczkowania wzrostu temperatury.
  • Menopauza. Proces fizjologiczny

    17-12-2012

    Nie tak dawno problemy kobiet, które przestały miesiączkować nie były przedmiotem dyskusji, ani jakichkolwiek publikacji. U progu XXI wieku, gdy znacząco wydłużył się czas życia człowieka, aż 30 lat życia kobiety przypada na okres pomenopauzalny. W Polsce żyje ponad siedem milionów kobiet, które przekroczyły 45. rok życia.

    więcej »

    Kobiety, które palą papierosy na ogół wcześniej od niepalących przestają miesiączkować.
  • Zakażenia układu moczowego. Leki dostępne bez recepty

    04-12-2012

    Jeśli wystąpi już zakażenie, koniecznie trzeba wypijać jak najwięcej obojętnych płynów (herbaty, mięty, rumianku, wody), aby w sposób mechaniczny oczyszczać drogi moczowe z drobnoustrojów, które się tam namnożyły. Można też stosować leki przeciwbólowe i rozkurczowe.

    więcej »

    Herbatki o działaniu moczopędnym pomagają wypłukiwać bakterie chorobotwórcze z organizmu.
  • Jak przeciwdziałać zakażeniom układu moczowego?

    04-12-2012

    Zmiany w stylu życia są istotne zwłaszcza u kobiet, które choć raz chorowały na ZUM. To może je uchronić przed częstymi nawrotami choroby.

    więcej »

    Po kąpieli w morzu, jeziorze czy basenie należy przebrać kostium a nie suszyć go na sobie!
  • Zakażenia układu moczowego. Objawy

    04-12-2012

    Objawy zakażenia układu moczowego są nie do przegapienia. Gdy je zauważysz, koniecznie skonsultuj z lekarzem. Zaniedbanie może doprowadzić bowiem do zajęcia nerek! 

    więcej »

    Np. gdy mocz wypływa kroplami i jest go w pęcherzu niewiele mimo silnego parcia, czas iść do lekarza!
  • Zakażenia układu moczowego. Przyczyny

    04-12-2012

    Niekorzystne zmiany w układzie moczowo-płciowym związane z menopauzą prowadzą do zwiększonej podatności na zakażenia, zarówno w drogach moczowych jak i zewnętrznych narządach płciowych. Dochodzi do zakażenia dolnych dróg moczowych, czyli cewki moczowej i pęcherza moczowego. Jeśli odpowiednie leczenie nie zostanie w porę podjęte, zakażenie może powędrować aż do nerek, wywołując chorobę zwaną odmiedniczkowym zapaleniem nerek.

    więcej »

    M.in. bakterie wywołują infekcje dróg moczowych.
  • Nietrzymanie moczu. Objawy

    04-12-2012

    Najczęstszym i najwcześniej pojawiającym się zaburzeniem związanym z oddawaniem moczu jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Ale niektóre panie mogą mieć nadreaktywny pęcherz moczowy.

    więcej »

    Popuszczanie moczu np. podczas śmiechu, jest na ogół spowodowane nadmierną ruchomością pęcherza moczowego i/lub cewki moczowej, osłabieniem mięśni zwieraczy cewki lub oboma tymi elementami.
  • Nietrzymanie moczu. Co można stosować bez konsultacji z lekarzem?

    23-11-2012

    Stosowanie odpowiednich zabezpieczeń zmniejsza lęk przed kłopotliwym zamoczeniem bielizny i ubrania. Daje też większą swobodę działania w życiu codziennym!

    więcej »

    Bardzo ważną pomocą dla kobiet cierpiących na dolegliwości związane z nietrzymaniem moczu są różnego rodzaju produkty absorpcyjne (chłonące wilgoć).
  • Nietrzymanie moczu. Poznaj problemy chorej, by móc ją wesprzeć

    22-11-2012

    Każda dolegliwość poza cierpieniem fizycznym, przysparza choremu problemów natury psychicznej. Poza tym utrudnia życie: wypełnianie obowiązków i korzystanie z przyjemności. Warto wiedzieć, na czym polega problem kobiety cierpiącej na wysiłkowe - czy innej natury - nietrzymanie moczu, żeby móc ją wesprzeć.

    więcej »

    Kobiety z problemem nietrzymania moczu nie powinno się zaskakiwać długim pobytem w miejscu bez dostępu do toalety lub wyjściem z domu, po tym jak wypiła kawę.
1234
webstar 2012