Ocena:
(głosy: 0)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

17-12-2012

Menopauza. Proces fizjologiczny

Uwarunkowania genetyczne

Nie tak dawno problemy kobiet, które przestały miesiączkować nie były przedmiotem dyskusji, ani jakichkolwiek publikacji. U progu XXI wieku, gdy znacząco wydłużył się czas życia człowieka, aż 30 lat życia kobiety przypada na okres pomenopauzalny. W Polsce żyje ponad siedem milionów kobiet, które przekroczyły 45. rok życia.

Kobiety, które palą papierosy na ogół wcześniej od niepalących przestają miesiączkować. Kobiety, które palą papierosy na ogół wcześniej od niepalących przestają miesiączkować.

Słowo menopauza pochodzi od dwóch greckich słów men - miesiąc i pausis - przerwa.

Menopauza to - według definicji z 1996 roku Światowej Organizacji Zdrowia - ostatnie krwawienie miesięczne, które pojawia się u kobiety samoistnie, jako wynik cyklicznego wydzielania żeńskich hormonów przez jajniki.

Zanik miesiączkowania to proces fizjologiczny, który wynika ze starzenia się jajników i spadku wydzielania estrogenów (termin, określający całą grupę hormonów kobiecych), szczególnie zaś estradiolu.

Średni wiek kobiet, których dotyka menopauza wynosi 51 lat, choć z reguły waha się od 47-go do 55-go roku życia.

Czas wystąpienia ostatniej miesiączki jest w pewnym stopniu uwarunkowany genetycznie. Jeśli dotąd w rodzinie kobiety późno przestawały miesiączkować, istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak będzie w przypadku następnych pokoleń. Również, jeśli u kobiety pierwsza miesiączka wystąpiła później niż u jej koleżanek, prawdopodobnie później od nich zakończy okres miesiączkowania. Wiek menopauzy może także ulec niewielkiemu opóźnieniu, jeśli kobieta stosowała doustną pigułkę antykoncepcyjną.

Natomiast panie palące papierosy mogą wcześniej przestaną miesiączkować. Lekarze uważają, iż palenie papierosów jest najważniejszym czynnikiem zewnętrznym przyspieszającym menopauzę! Przypuszcza się, że jest to efekt działania tytoniu na centralny układ nerwowy oraz niedotlenienia jajników i uszkadzania pęcherzyków w jajnikach przez policykliczne węglowodory z dymu papierosowego.

Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012