nadciśnienie tętnicze
-
Leki przeciwbólowe. Zasady zażywania
03-03-2015
Z powodu nadużywania leków przeciwbólowych co roku kilka tysięcy osób trafia do polskich szpitali. Po pigułki dostępne bez recepty nie tylko w aptekach, ale w hipermarketach, na stacjach benzynowych i ulicznych kioskach wiele osób sięga bez zastanowienia. To leki, które przynoszą ulgę, ale źle zażywane mogą zaszkodzić!
-
O jakiej porze dnia najlepiej mierzyć ciśnienie?
21-01-2015
Najprościej mówiąc, o stałej. Ale zanim pacjent taką stałą porę pomiaru ciśnienia sobie ustali, warto określić dobowy profil ciśnienia tętniczego, czyli poznać swój organizm.
-
Co brać pod uwagę, wybierając sprzęt do mierzenia ciśnienia tętniczego?
07-02-2012
Towarzystwa naukowe publikują listy walidowanych aparatów do mierzenia ciśnienia tętniczego. Gdy kupujemy aparat, warto sprawdzić, czy znajduje się on na liście Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, lub któregoś z innych europejskich towarzystw. Aparaty walidowane są nieco droższe od tych bez walidacji, ale możliwość błędnego pomiaru jest w ich przypadku dużo mniej prawdopodobna.
-
Stres w pracy. Jak zmniejszyć jego skutki
25-01-2012
Przeciążenie obowiązkami, ale również ich niedobór, zła atmosfera między współpracownikami, a zwłaszcza między szefem i pracownikami, zarobki nieadekwatne do nakładu pracy – to najczęstsze powody, dla których Polak czuje się w pracy sfrustrowany, zestresowany i nie lubi swojej pracy.
-
Dieta w profilaktyce chorób układu krążenia
24-01-2015
To, co jemy może pomagać lub szkodzić sercu oraz naczyniom krwionośnym. Dla układu krążenia najbardziej korzystna jest dieta śródziemnomorska: oliwa z oliwek, warzywa, ryby morskie, owoce – w tych produktach można odnaleźć wszystkie niezbędne dla zdrowia minerały i witaminy, a także białko i nienasycone kwasy omega-3.
-
Czy sporadyczne skoki ciśnienia są powodem do niepokoju?
04-01-2015
Bieg po schodach, sprzątanie mieszkania i to w szybkim tempie, nawet energiczny spacer wywołują wzrost ciśnienia, i jest to jak najbardziej prawidłowa reakcja organizmu. U osoby, która nie ma problemów z nadciśnieniem, ciśnienie tętnicze w ciągu kilkunastu minut wraca do właściwego poziomu, ale zmierzone zaraz po wysiłku może być bardzo wysokie.
-
Nadciśnienie tętnicze. Badania i leczenie
04-02-2015
O zgrozo! Zaledwie kilkanaście procent osób z nadciśnieniem tętniczym jest pod stałą opieką lekarza. Są oni szczególnie narażeni na udar mózgu, uszkodzenie siatkówki oka, niewydolność serca i zawał. Ponieważ nadciśnienie tętnicze nie zawsze daje objawy, bardzo ważne, by regularnie mierzyć ciśnienie, żeby w odpowiednim momencie zgłosić się do lekarza.
-
Nadciśnienie tętnicze. Co to jest? Czym grozi? Grupy ryzyka
04-01-2015
Ponad połowa Polaków po 45. roku życia boryka się z problemem nadciśnienia tętniczego. To prawdziwa epidemia – uważają lekarze. Niewykryte nadciśnienie, które trwa latami, może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, a nawet – grozi przedwczesną śmiercią.
-
Otyłość. Zagrożenia
04-01-2012
Otyłość, sporadycznie występująca jeszcze w pierwszej połowie XX wieku, staje się w tej chwili jednym z najpoważniejszych wyzwań epidemiologicznych krajów wysokorozwiniętych. WHO alarmuje, że problem nadwagi i otyłości dotyczy co drugiego dorosłego w krajach europejskich. Dlatego należy ją leczyć!