otyłość brzuszna
-
Otyłość. Profilaktyka
04-01-2012
Wraz z wiekiem zapotrzebowanie na energię spada. Osoby, które ukończyły 50. rok życia powinny redukować liczbę kalorii o dodatkowe 100-200. Czyli 50-letnia kobieta, która prowadzi siedzący tryb życia, i chce powoli zrzucać zbędne kilogramy, powinna wybrać dietę 1200-1300 kcal.
-
Otyłość. Leczenie
04-01-2012
Przeciw otyłości nie można się zaszczepić, nie ma na nią żadnego cudownego leku, choć – przynajmniej w niektórych przypadkach – lekarze włączają leczenie farmakologiczne.
-
Otyłość. Zagrożenia
04-01-2012
Otyłość, sporadycznie występująca jeszcze w pierwszej połowie XX wieku, staje się w tej chwili jednym z najpoważniejszych wyzwań epidemiologicznych krajów wysokorozwiniętych. WHO alarmuje, że problem nadwagi i otyłości dotyczy co drugiego dorosłego w krajach europejskich. Dlatego należy ją leczyć!
-
Otyłość. Objawy i przyczyny
04-01-2015
Cukrzyca, choroby układu krążenia, zwyrodnienia stawów, niektóre typy nowotworów – to tylko część chorób, które mogą towarzyszyć otyłości. Otyłość sama w sobie uznawana często za defekt urody czy niedogodność, utrudniającą codzienne życie, jest przez medycynę traktowana jak choroba. Choroba, z której trzeba i warto się leczyć.
-
Czy i kiedy ma sens operacyjne leczenie otyłości? Czy jest to zabieg refundowany?
04-01-2012
Operacyjne leczenie otyłości jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Ono nie tylko ma sens, ale w sytuacji gdy inne metody redukcji masy ciała zawodzą, jest dla chorego jedynym sposobem na odzyskanie zdrowia.
-
Cukrzyca. Przyczyny, objawy, powikłania
04-01-2015
Cukrzyca jest obecnie główną przyczyną ślepoty u osób dorosłych, niewydolności nerek i amputacji kończyn oraz głównym czynnikiem ryzyka niedokrwiennej choroby serca i zawału serca, a także udaru mózgu, miażdżycy tętnic kończymy dolnej. Tymczasem ocenia się, że nawet co druga osoba chorująca na cukrzycę nie ma pojęcia o swoim stanie!
-
Czy przy znacznej utracie wagi nie grozi nam nadmiar zwisającej skóry?
04-01-2012
Odchudzający się powinni pamiętać, że nawet przy racjonalnym tempie redukowania masy ciała, efektem ubocznym może być obwisła skóra. Chudnięcie w zbyt szybkim tempie oczywiście obarczone jest większym ryzykiem tego defektu.
-
Zaburzenia lipidowe. Komu grożą?
04-01-2015
Polacy są jednym z narodów najbardziej narażonych na konsekwencje zaburzeń lipidowych, czyli miażdżycę tętnic, która prowadzi m.in. do choroby niedokrwiennej i zawału serca oraz udaru mózgu. Choć przyczyny miażdżycy nie są w pełni wyjaśnione, na pewno sprzyja jej niewłaściwa dieta bogata w tłuszcze zwierzęce (wieprzowina!), otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, przewlekły stan zapalny oraz chroniczny stres i uwarunkowania genetyczne.
-
Otyłość brzuszna, Przyczyny i leczenie
04-02-2015
Brzuszna otyłość inaczej nazywana też wisceralną (trzewną) łączy się na ogół z poważnymi zaburzeniami metabolicznymi: nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, podwyższonymi poziomami cholesterolu i trójglicerydów. Otyłość może doprowadzić do inwalidztwa na skutek udaru mózgu lub zawału mięśnia sercowego, albo nawet skończyć się śmiercią!