pieniądze
-
Co robić, gdy zapowiadają się zwolnienia w twoim miejscu pracy?
02-04-2013
Jaką przyjąć taktykę, kiedy w firmie zapowiadają się zwolnienia z pracy? Pracownicy z dużym stażem pracy, mający 45-50 i więcej lat, szczególnie lękają się utraty zajęcia. Czy warto uciec na zwolnienie lekarskie? Co zyskamy, a co stracimy?
-
Ulgi i zniżki dla osób starszych
20-12-2012
Parę groszy nigdy nie zaszkodzi zaoszczędzić, trzeba tylko dobrze wiedzieć, gdzie, kiedy i pod jakim warunkiem można skorzystać z przyznanej ulgi. Niektóre ulgi gwarantowane są przez państwo, inne zależą od firm i lokalnych samorządów.
-
Do 22 grudnia 2012 r. składamy odwołania do ZUS, do 22 lutego 2013 r. - do sądu
05-12-2012
Osoby, które przeszły na emeryturę przed 1 stycznia 2011 r. i którym, z powodu kontynuowania zatrudnienia podjętego przed przejściem na emeryturę, ZUS zawiesił wypłatę emerytury, mogą - do 22 grudnia 2012 r. - zgłosić w najbliższej placówce ZUS wniosek o wznowienie postępowania w oparciu o art. 145 a kodeksu postępowania administracyjnego. Ci, którzy muszą swój wniosek skierować do sądu - mają na to czas do 22 lutego 2013 r.
-
Jak szukać pracy po pięćdziesiątce?
29-11-2012
Czy osoba po pięćdziesiątce jest bez szans na uzyskanie pracy? Które oferty pracy warto brać pod uwagę i aplikować? Jak rozumieć klauzule zapisane w ofercie przez pracodawcę? Co przemilczeć w cv?
-
Kiedy emeryci będą mogli zabiegać o zwrot pieniędzy?
19-11-2012
W połowie listopada 2012 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy, na podstawie których w październiku 2011 roku ZUS zawieszał emerytom wypłacanie świadczeń, są niekonstytucyjne. To oznacza, że blisko 40 tysięcy osób może wystąpić z roszczeniami wobec ZUS lub budżetu – w zależności od sytuacji.
-
Polacy na tle UE. Praca, wkład w życie społeczne, opieka nad starszymi. Wyniki Eurobarometru
10-10-2012
Co trzeci Europejczyk chciałby pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego. Najbardziej skorzy do kontynuowania pracy są Duńczycy (57 proc.). W Polsce odsetek chętnych do pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego jest wyższy niż unijna średnia i wynosi 37 proc. – wynika z badania Eurobarometr Active Ageing, opublikowanego przez Komisję Europejską.
-
Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
02-12-2014
Co robić, kiedy nagle zostajemy bez pracy i bez żadnych dochodów? Nie panikować (łatwo powiedzieć) i od razu zarejestrować się jako bezrobotny we właściwym dla miejsca zamieszkania (grodzkim lub powiatowym) urzędzie pracy. Kiedy możemy to zrobić? Co z tego dla nas wynika? Jakie są korzyści, a jakie obowiązki?
-
Okres ochronny obraca się przeciwko pracownikom
20-09-2012
Co ósmy bezrobotny w Polsce ma co najmniej pięćdziesiąt pięć lat. Z najnowszych danych GUS wynika, że w końcu czerwca pracy nie miało 243 tysiące osób w wieku powyżej 55 lat, czyli o 16,9 procent więcej niż w roku 2011. Według analityków, najbardziej narażone na zwolnienie są osoby zbliżające się do tak zwanego okresu ochronnego, który zaczyna się cztery lata przed emeryturą. Eksperci twierdzą, że tak dużego wzrostu bezrobocia nie było w żadnej innej grupie wiekowej.
-
Renta. Jakie warunki trzeba spełniać? Jak wysokie sią renty?
28-08-2012
Pewne choroby czasem dokuczają tak, że nie można pracować, a wiek pracownika nie uprawnia go jeszcze do emerytury. Co wtedy?
-
Najlepsze miejsca do zamieszkania dla emeryta
21-08-2012
Oczywiście Sarasota jest dobra dla amerykańskiego emeryta, nie dla polskiego. W Stanach Zjednoczonych co roku (a nawet częściej) portale społecznościowe i wydawnictwa prześcigają się w tworzeniu rankingów, zestawień, rekomendacji miast (a także stanów), najlepszych do życia na emeryturze. Amerykanie już dawno odkryli, że wraz z wiekiem zmieniają się życiowe priorytety. Punktem zwrotnym zaś jest przejście na emeryturę, kiedy możemy – przynajmniej częściowo – zwolnić tempo życia