Ocena:
(głosy: 1)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

19-11-2012

Kiedy emeryci będą mogli zabiegać o zwrot pieniędzy?

Państwo zabrało, państwo będzie musiało oddać

W połowie listopada 2012 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy, na podstawie których w październiku 2011 roku ZUS zawieszał emerytom wypłacanie świadczeń, są niekonstytucyjne. To oznacza, że blisko 40 tysięcy osób może wystąpić z roszczeniami wobec ZUS lub budżetu – w zależności od sytuacji.

Blisko 40 tysięcy emerytów będzie mogło wystąpić z roszczeniami wobec ZUS lub budżetu państwa i upomnieć się o zwrot w sumie ponad 600 mln zł.       Blisko 40 tysięcy emerytów będzie mogło wystąpić z roszczeniami wobec ZUS lub budżetu państwa i upomnieć się o zwrot w sumie ponad 600 mln zł.

O jakie pieniądze chodzi? Według wstępnych szacunków – nawet o ponad 600 mln złotych.

Jesienią 2011 roku niektórzy emeryci musieli wybrać: praca zarobkowa lub świadczenie z ZUS. Weszły wtedy w życie przepisy, które nakazały osobom pracującym, a jednocześnie pobierającym emeryturę, rozwiązać umowę o pracę. Po rozwiązaniu emeryt mógł ponownie podpisać umowę o pracę, nie tracąc prawa do emerytury. Ale po pierwsze – wielu pracodawców wykorzystało okazję, by emerytów już nie zatrudniać. Wielu też zaproponowało pracownikom nowe, mniej korzystne warunki umów.

Trybunał, stwierdzając niekonstytucyjność przepisów, otworzył możliwość starania się o zwrot utraconych pieniędzy: zarówno dla tych emerytów, którym ZUS zawiesił wypłatę świadczeń (tu sytuacja jest stosunkowo prosta, choć procedura odzyskiwania pieniędzy zapewne potrwa), jak i dla tych, którzy utracili możliwość zarobkowania lub otrzymali gorsze warunki umowy o pracę po jej rozwiązaniu.

Emeryci, których dotyczy sprawa, muszą poczekać na publikację ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw.

Gdy ZUS zawiesił świadczenia

 

Ci, którym ZUS zawiesił wypłatę świadczenia, najpierw muszą złożyć w ZUS wniosek o wznowienie wypłaty zawieszonych świadczeń - najlepiej zrobić to we właściwym dla miejsca zamieszkania oddziale ZUS. Jeśli decyzja będzie odmowna (a może być, ZUS nie jest instytucją, która bez walki oddaje pieniądze), trzeba wystąpić z pozwem na drogę sądową. Pozew trzeba będzie złożyć w sądzie pracy i ubezpieczeń społecznych (postępowanie przed tymi sądami jest bezpłatne!).

 

Strona: 1 2
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: bfk19543005.

Skomentuj artykuł

  • ErvinSmith | 07-02-2023

    Cieszę się, że teraz wszyscy ludzie, którzy mają problemy finansowe, mogą znaleźć świetny sposób na zarabianie pieniędzy w Internecie i poprawę swojej sytuacji finansowej. Osobiście obstawiam zakłady sportowe, a ggbet-registration.com bardzo mi w tym pomogło. Ogólnie rzecz biorąc, nie tylko ludzie, którzy lubią sport, mogą dobrze zarabiać.
  • Wik2 | 08-02-2023

    Witam, obecnie jest wielu różnych bukmacherów, gdzie zawsze oferują różne bonusy i rodzaje zakładów, kursy są prawie takie same. Polecam Ci postawić na zakladybukmacherskie.tv, bo ma wszystko, czego potrzebujesz. Osobiście obstawiam tu od ponad 5 lat i nigdy nie miałem problemów z odstąpieniem od umowy.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012