Co robić, gdy zapowiadają się zwolnienia w twoim miejscu pracy?
L-4, to nie lekarstwo na kłopoty
Jaką przyjąć taktykę, kiedy w firmie zapowiadają się zwolnienia z pracy? Pracownicy z dużym stażem pracy, mający 45-50 i więcej lat, szczególnie lękają się utraty zajęcia. Czy warto uciec na zwolnienie lekarskie? Co zyskamy, a co stracimy?
Nie ma recepty na to, by ustrzec się zwolnienia. Można jedynie indywidualnie dopasować się do konkretnej sytuacji.
Po pierwsze, nie musi chodzić o ciebie
Kiedy w firmie wszyscy spodziewają się zwolnień, niektórzy przedwcześnie zakładają, że znajdą się na liście, choć w rzeczywistości im to nie grozi. Większość pracodawców zwraca uwagę na lojalność pracowników, a więc robienie rzeczy nie do końca uczciwych, a taką jest ucieczka na zwolnienie chorobowe w momencie, kiedy twoja firma przeżywa kryzys, może być sygnałem, że nie można na ciebie liczyć.
- Znam sytuacje, kiedy ludzie skorzystali z podpowiedzi znajomych, że przed zwolnieniem trzeba ukryć się na chorobowym i przynieśli L-4. Firma jednak po przejściowym okresie na powrót potrzebowała pracowników i ci, którzy uciekli na zwolnienie zamknęli sobie drogę powrotu do pracy. Kłamstwo to ma często krótkie nogi, chociaż jest powszechne - przestrzega Jacek Solarz, doradca personalny. - Podczas restrukturyzacji kopalń, mimo że górnicy wiedzieli o możliwości przekwalifikowania się i innych działaniach osłonowych zanim opuszczą kopalnie, większość znalazła się na zwolnieniach lekarskich. Wiadomo, że każdy górnik parę lat pracujący pod ziemią ma poważne schorzenia, ale mimo to sytuacja była jednoznaczna...
Ucieczka w chorobę
Okres wypowiedzenia zależy nie tylko od stażu pracy, ale i rodzaju umowy – wynosi na ogół od jednego do trzech miesięcy. Pracownicy często liczą na to, że zwolnienie lekarskie da im więcej czasu na znalezienie sobie nowej pracy. Gdy jesteśmy jeszcze zatrudnieni, za pierwsze 33 dni choroby otrzymamy w ramach wynagrodzenia chorobowego 80 procent pensji, które wypłaca nam pracodawca. To dla niego duże obciążenie, biorąc pod uwagę, że musi płacić, a pracownik nie świadczy pracy. Gdy niezdolność do pracy trwa dłużej, obowiązek płacenia zasiłku chorobowego przejmuje ZUS. W przypadku osób, które przekroczyły 50. rok życia, pracodawca płaci wynagrodzenie za 14 pierwszych dni, po czym płaci ZUS.
Jednorazowo można być na zwolnieniu chorobowym 182 dni, czyli niemal pół roku. - Nie da się ukryć przed nowym pracodawcą, że przez pół roku byliśmy na chorobowym. To może być źle widziane, może odstraszać - ostrzega doradca. - W przypadku osób powyżej 50-ego roku życia, szczególnie mężczyźni lubią podkreślać, że są w dobrej kondycji zdrowotnej. Dlatego fakt bycia na chorobowym kłóci się z tym i może wydać się podejrzany.
Jeśli jednak ktoś wyczerpie 182 dni chorobowego, lekarz orzecznik może skierować go na świadczenia rehabilitacyjne (na jeden rok) lub przyznać rentę z tytułu niezdolności do pracy. - Tak więc niektórzy nie pracują nawet i półtora roku, otrzymując różne świadczenia - przyznaje Solarz.
- To rzutuje na ocenę przyszłego pracodawcy, który może podejrzewać, że jeśli pracownik oszukiwał poprzedniego pracodawcę, to także może to robić w nowym miejscu pracy - ostrzega doradca. - Uciekanie na zwolnienie to tylko przedłużanie agonii - dodaje. Lepiej zamiast zabiegać o L-4 poświęcić ten czas rozpoznaniu, gdzie można się zatrudnić – mówi.
Skomentuj artykuł
Poczytaj również
Zobacz więcej na temat: zwolnienia z pracy, wiek dojrzały, renta, praca, okres ochronny, pieniądzePodobne dyskusje na forum
Popularne
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
O tym, co robić, żeby storczyki w doniczce zakwitły drugi raz, a może trzeci i czwarty,...
-
Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
Zrzuć dżinsy, sweter i byle jakie buty. Nie mów „mi już nie wypada" albo "nie zależy”. Między...
-
Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
Dobrze dobrana fryzura może odjąć nawet 5 lat. No i jest dużo tańsza niż zabiegi medycyny...
-
Seks po 50-tce i do końca życia
Czy przychodzi moment w życiu człowieka, że powinien powiedzieć - jestem za stary, za stara,...
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- Seks. Zaburzenia erekcji
- Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
- Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
- Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
- Temperowanie czekolady
- Siłownia. Miejsce dla każdego, ale trzeba zachować rozsądek
- Do 22 grudnia 2012 r. składamy odwołania do ZUS, do 22 lutego 2013 r. - do sądu
- Konkurs fotograficzny "Piłka jest okrągła"
- Na jakiej podstawie lekarz diagnozuje lub wyklucza chorobę reumatyczną u pacjenta?
- Fiołek afrykański, czyli sępolia fiołkowa
- Co każdy pacjent o badaniach laboratoryjnych wiedzieć powinien
- Nadciśnienie tętnicze. Badania i leczenie
- National Theatre Live zaprasza ponownie
- Wiek dojrzały może inspirować
toja53 | 03-04-2013
bfk19543005 | 14-04-2013