Jak szukać pracy po pięćdziesiątce?
Rozszyfrowujemy oferty pracy
Czy osoba po pięćdziesiątce jest bez szans na uzyskanie pracy? Które oferty pracy warto brać pod uwagę i aplikować? Jak rozumieć klauzule zapisane w ofercie przez pracodawcę? Co przemilczeć w cv?
Według danych GUS - Departamentu Pracy dotyczących bezrobocia rejestrowanego, w II kwartale 2012 roku osoby powyżej 50-tego roku życia stanowiły 23,1 proc. (454,7 tys. osób) bezrobotnych. Osoby te zaliczane są do osób w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Okres poszukiwania pracy w ich przypadku trwa od 16 miesięcy do dwóch lat.
Co kryje określenie „praca w młodym, dynamicznym zespole”
W Internecie znajdujemy wiele ofert, w których choć nie ma zaznaczonej granicy wieku, pracodawca podkreśla, że „oferuje pracę w młodym, dynamicznym zespole”. Często są to ogłoszenia międzynarodowych korporacji, ale nie zawsze. Czy pięćdziesięciolatek może aplikować na takie anonsy, czy się ośmieszy, bo w ofercie jakby jest sygnał, że „starawych” nie chcą?
- Moim zdaniem tego typu ogłoszenia odnoszą się głównie do stopnia znajomości języka angielskiego, choć wymagania te sformulowane są zwykle w samym ogłoszeniu na dane stanowisko. Próbowałam rekrutować osoby w wieku około pięćdziesięciu lat, by zróżnicować w firmie środowisko i przyjąć osoby z doświadczeniem, ale to się nie udało, ze względu na ich słabą znajomość języka angielskiego – opowiada Monika Mostowik-Wanat, szefowa HR Hitachi Data Systems. - W korporacji wszystko odbywa się po angielsku i to nie jest kwestia zrozumienia „mniej więcej”, tylko biegłego porozumiewania się na co dzień. Czasami były to osoby po kursie języka, ale nie potrafiły swobodnie rozmawiać, a u nas trzy czwarte rozmowy rekrutacyjnej przebiega już po angielsku, aplikacja powinna być napisana w tym języku, w pracy większość spotkań firmowych odbywa się po angielsku, dokumentacja jest w języku angielskim, programy komputerowe też w tym języku. Na przykład w Capgemini, gdzie pracowałam, spotykali się ludzie wszystkich narodowości i kultur, a wspólnym językiem był angielski. Główną przeszkodą w przyjmowaniu starszych ludzi jest ich słaba znajomość angielskiego, której nie nadrobią, jeśli nie uczyli się go w szkole. Choć oczywiście zdarzają się wyjątki. Dlatego kariera starszych osób rozwija się głównie w polskich firmach, natomiast nowe miejsca pracy są, ale w międzynarodowych korporacjach!
Nawet, jeśli w firmie są stanowiska niższe, na których nie jest wymagana bardzo dobra znajomość języka angielskiego, albo można się go w trakcie pracy nauczyć, takich miejsc – np. prostej pracy biurowej, która jest poniżej kwalifikacji aplikującej osoby - pracownik HR danej osobie raczej nie zaproponuje. Dużo oczywiście zależy od motywacji kandydata – zdarza się, że ktoś, kto był kierownikiem przez 20 lat, teraz już nie chce piastować stanowiska, tylko zależy mu na samej pracy i na tym, by być między ludźmi, to jednak musi jasno w liście motywacyjnym wyjaśnić .
W Krakowie - w 2012 roku powstało 6 tysięcy nowych miejsc pracy w 20 centrach finansowych. Te centra rekrutują młodych ludzi ze znajomością języków obcych, więc domyślnie są to osoby młode, dlatego ogłoszenia są skierowane do nich i pod nich formułowane.
Skomentuj artykuł
Podobne dyskusje na forum
Popularne
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
Dobrze dobrana fryzura może odjąć nawet 5 lat. No i jest dużo tańsza niż zabiegi medycyny...
-
Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
Barcelona Bus Turistic poza sezonem kursuje na dwóch liniach czerwonej i niebieskiej. Latem...
-
Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
O tym, jak wybierać zdrowe egzemplarze azalii i jak je pielęgnować, żeby długo kwitły,...
-
Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
Co robić, kiedy nagle zostajemy bez pracy i bez żadnych dochodów? Nie panikować (łatwo...
- Seks po 50-tce i do końca życia
- Seks. Zaburzenia erekcji
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
- Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
- Dieta redukcyjna dla kobiet. Dieta redukcyjna dla mężczyzn
- Konkurs kulinarny "Słodycz miłości"
- Nowa piramida żywieniowa. Jak zdrowo się odżywiać i żyć?
- ONZ porównała jakość życia ludzi starszych w 91 krajach świata
- Książki „Mężczyzna i one” Jana Nowickiego do odbioru
- Skoro osteoporoza jest cichym złodziejem kości czy każdy powinien w pewnym wieku zrobić sobie badanie densytometryczne?
- Dobry wygląd bez sztucznej metryki
- Ermitaż odkryty. Wystawa multimedialna
- Henri Matisse. Wycinanki
- Pieniądze z opieki społecznej i gminy
stars | 02-12-2012
ddana | 01-03-2013