Ćwiczenia gimnastyczne w domu i w ogrodzie
Od dziś, co najmniej dwa razy w tygodniu
Po 45. roku życia, gdy wcześniej nie ćwiczyło się pod okiem instruktora, nie można tak po prostu z dnia na dzień zacząć intensywnie się gimnastykować. Od czego zacząć?
Sprzątanie czy prace w ogrodzie się nie liczą
Zawsze zamiast jechać windą, lepiej wejść po schodach, a do osiedlowego sklepiku iść na piechotę zamiast podjeżdżać samochodem. – Ale sprzątanie, praca w ogródku czy podnoszenie wnuków nie zastąpią nam ćwiczeń fizycznych. To zupełnie inny rodzaj ruchu. Natomiast regularna gimnastyka może pomóc nam w codziennych czynnościach, bo dzięki niej jesteśmy sprawniejsi. Warto też poddać się treningowi funkcjonalnemu, szczególnie w wieku dojrzałym, podkreśla trenerka. Czyli nauce poprawnego, nieszkodliwego dla organizmu podnoszenia dziecka, sięgania po coś ciężkiego czy mycia głowy nad wanną na ugiętych nogach, z napiętym brzuchem oraz prostymi plecami (można przysiąść na taborecie przy wannie).
Optymalne warunki do domowych ćwiczeń
Dla bezpieczeństwa, można podczas domowych ćwiczeń używać sport-testera, czyli urządzenia, które zakłada się na rękę (wygląda jak zegarek) i do którego dołączony jest pas zapinany pod linią biustu, do monitorowania tętna w czasie treningu. - Możemy sobie w nim ustawić zamierzoną przez nas intensywność ćwiczeń. Wpisujemy wiek, a sport-tester pilnuje intensywności ćwiczeń i sygnalizuje, kiedy przekraczamy dozwoloną dla nas granicę intensywności – tłumaczy trenerka.
W pomieszczeniu, w którym ćwiczymy powinno być uchylone okno, tak aby przez cały czas był dopływ tlenu. Należy stymulować i kontrolować oddech. Ze względów bezpieczeństwa lepiej nie ćwiczyć na balkonie, ale w okresie wiosenno-letnim na trawie czy na bitym placu - jak najbardziej.
Ubranie, w którym się gimnastykujemy, powinno być przewiewne, niekrępujące ruchów, bez pasków uciskających. - Powinno się ćwiczyć w dobrze dobranych butach sportowych, by zapobiec przeciążeniu stawów. Nie nadają się do tego tenisówki, klapki, nie wolno też ćwiczyć na bosaka (chyba, że to pilates) – mówi Dobrochna Wiater. Przydaje się też wygodna mata do ćwiczeń, oraz duże lustro, w którym można się oglądać i kontrolować podczas ćwiczeń.
Jeśli ktoś ma w domu rowerek do ćwiczeń, może na nim trenować oglądając telewizję lub słuchając muzyki, ale ten ruch należy traktować jako działalność dodatkową a nie zamiast regularnych ćwiczeń, podkreśla trenerka. – Również przed rowerkiem należy pamiętać o rozgrzaniu stawów, zwłaszcza stawów skokowych i kolanowych, bioder i ramion. Ćwiczenia na rowerku wzmacniają mięśnie nóg, ale trzeba myśleć też o napiętym brzuchu, nie wolno się garbić, nogi powinny pracować intensywnie, aby ćwiczenie miało sens. Po ćwiczeniach nie wolno zapominać też o strechingu mięśni, które głównie pracowały, czyli rozciąganiu mięśni łydek i mięśni ud – czworogłowych i dwugłowych.
Starsze osoby powinny bezwzględnie unikać podczas ćwiczeń opuszcznia głowy poniżej linii bioder i zeskakiwania z dużych wysokości.
* Dobrochna Wiater – mgr turystyki i rekreacji, instruktor rekreacji ruchowej ze specjalnością fitness, pilates, instruktor personalny pracujący z osobami 50+, współpracuje z wieloma ośrodkami rekreacji m.in. pracuje w Centrum Medycznym DaVinci w Krakowie przy ul. Piekarskiej 3
Skomentuj artykuł
Podobne dyskusje na forum
Popularne
-
Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
Barcelona Bus Turistic poza sezonem kursuje na dwóch liniach czerwonej i niebieskiej. Latem...
-
Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
Kobieta po sześćdziesiątce ma szansę z mody czerpać maksimum przyjemności, pod warunkiem, że...
-
Seks. Zaburzenia erekcji
Rozmowa z Ewą Lisowską-Kanią, psychologiem i seksuologiem, na temat najczęstszej dysfunkcji...
-
Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
Co robić, kiedy nagle zostajemy bez pracy i bez żadnych dochodów? Nie panikować (łatwo...
-
Seks po 50-tce i do końca życia
Czy przychodzi moment w życiu człowieka, że powinien powiedzieć - jestem za stary, za stara,...
- Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
- Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
- Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
- Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
- Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
- DVD: „Kingsman. Tajne służby”, reż. Matthew Vaughn
- „The Audience” z Helen Mirren w roli głównej
- Manglehorn, reżyseria David Gordon Green
- Oryginalne dania na sylwestrowy wieczór (i na inne wieczory również)
- Jak leczyć otyłość?
- Co ma zrobić pacjent, gdy jego lekarz rodzinny nie podpisał kontraktu z NFZ?
- 14 listopada, Światowy Dzień Cukrzycy
- Jakie są nowoczesne metody leczenia zaćmy?
- „Opera za trzy grosze” z National Theatre
- Już 6 kwietnia w Multikinie balet „Giselle” na żywo z Royal Opera House!
szkrabka | 21-09-2012