Ćwiczenia gimnastyczne w domu i w ogrodzie
Od dziś, co najmniej dwa razy w tygodniu
Po 45. roku życia, gdy wcześniej nie ćwiczyło się pod okiem instruktora, nie można tak po prostu z dnia na dzień zacząć intensywnie się gimnastykować. Od czego zacząć?
- W tym wieku niemal nie ma osoby, która by nie miała jakiejś dolegliwości lub przebytej kontuzji, dlatego przed rozpoczęciem regularnej aktywności ruchowej należy się skontaktować ze swoim lekarzem rodzinnym lub lekarzem specjalistą – podpowiada Dobrochna Wiater, instruktorka rekreacji ruchowej. - Osteoporoza głównie u kobiet, cukrzyca, nadwaga, problemy ze stawami, reumatyzm czy problemy z kręgosłupem to choroby, które pojawiają się w dojrzałym wieku (dotyczą zwykle osób około 50-tego roku życia), więc przed rozpoczęciem ćwiczeń konsultacja lekarska jest konieczna – mówi specjalistka. – Niezależnie od tego czy lekarz zaleci ćwiczenia aerobowe czy pilates, który koncentruje się na kształtowaniu mięśni głębokich, stabilizacji ciała i nauce prawidłowego oddychania, aktywność, którą rozpoczynamy musimy prowadzić regularnie, co najmniej dwa razy w tygodniu. Tylko wtedy gimnastyka ma sens – mówi trenerka. Podkreśla też, że najlepiej zacząć ćwiczenia pod nadzorem instruktora personalnego lub trenera na siłowni, aby ustalić dla siebie odpowiedni rodzaj ćwiczeń. Warto wybrać renomowany klub sportowy, gdzie są kompetentni instruktorzy. Instruktor doradzi bądź skomponuje zestaw ćwiczeń dla konkretnej osoby, albo poleci zajęcia które będą dopasowane do wieku i ewentualnych dolegliwości osoby – mówi Dobrochna Wiater.
Łóżko i stół w charakterze przyrządów
Oczywiście bywa, że ludzie po pięćdziesiątce są w dobrej kondycji i specjalista może zalecić im intensywne ćwiczenia. Podczas indywidualnego treningu na sali z przyrządami trener pokaże jak należy ćwiczyć w domu. Na przykład jak skorzystać z własnego łóżka, by ćwiczyć mięśnie brzucha, albo jak ćwiczyć z krzesełkiem czy przy blacie solidnego stołu. Meble te są np. podporą podczas odwodzenia i przywodzenia nóg.
Odpowiednie podparcie jest bardzo ważne, bo ludzie w wieku dojrzałym często mają kłopot z utrzymaniem równowagi. Siedząc na krześle można trzymać się z boku siedzeń i unosić nogi, stojąc i opierając się o ścianę czy drzwi można na przemian unosić kolana wraz z wydechem - podaje przykłady instruktorka. - Ale wszystkie te ćwiczenia powinny być wcześniej przepracowane z trenerem personalnym bądź w czasie grupowych zajęć, a potem dopiero wykonywane samodzielnie w domu – podkreśla.
Pamięć ruchowa
– Gdy pracuję z grupą i mówię „siądź na wygodnym krześle, obniż biodra, sięgnij ramionami przed siebie jednocześnie demonstrując ruchy, widzę, że każdy z ćwiczących robi to inaczej - opowiada trenerka. - Zdarza się, że ktoś wykonuje dane ćwiczenie pod okiem trenera kilka miesięcy, a bez jego korygujących wskazówek, nie potrafi wykonać go poprawnie - mówi. Podpowiada, by nauczyć się na zorganizowanych zajęciach wykonywać poprawnie cztery-pięć nieskomplikowanych ćwiczeń zanim zacznie się je powtarzać samemu w domu, bo źle wykonywane ćwiczenia mogą zaszkodzić.
Skomentuj artykuł
Poczytaj również
Zobacz więcej na temat: anti-aging, antiage, osteoporoza profilaktyka, profilaktyka, profilaktyka chorób wieku dojrzałego, sport i rekreacja, styl życia, wiek dojrzałyPodobne dyskusje na forum
Popularne
-
Seks. Zaburzenia erekcji
Rozmowa z Ewą Lisowską-Kanią, psychologiem i seksuologiem, na temat najczęstszej dysfunkcji...
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
Zrzuć dżinsy, sweter i byle jakie buty. Nie mów „mi już nie wypada" albo "nie zależy”. Między...
-
Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
Barcelona Bus Turistic poza sezonem kursuje na dwóch liniach czerwonej i niebieskiej. Latem...
-
Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
O tym, co robić, żeby storczyki w doniczce zakwitły drugi raz, a może trzeci i czwarty,...
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
- Seks po 50-tce i do końca życia
- Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
- Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
- Przed północą, Richard Linklater
- Jakie witaminy i suplementy powinno się zażywać po 50-tce?
- System elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców
- Zgaga. Przyczyny i leczenie.
- Polacy zbyt często lekceważą problemy laryngologiczne
- Łucja z Lammermooru z Metropolitan Opera w Nowym Jorku
- Jakie objawy kwalifikują pacjenta do bronchoskopii?
- Mięśniaki macicy. Częsty problem kobiet przed menopauzą
- „Samsara” reż. Ron Fricke
- „Cyrulik sewilski” z Paryża na wielkim ekranie
szkrabka | 21-09-2012