Chopinowski Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza!
Kurs Chopin. Najbliżsi ludzie, najbliższe miasta
Żeby zaprzyjaźnić się z Chopinem, nie wystarczy słuchać jego muzyki. Muzyka jest najważniejsza, ale dobrze jest także poznać ludzi, którzy byli mu najbliżsi, miasta, w których toczyło się jego życie, kompozytorów, z którymi łączyły go przyjaźnie. Przyjrzeć się jego portretom i zastanowić się, jak wyglądał i jak go postrzegano.
W ramach Chopinowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przygotowany został kurs obejmujący pięć godzinnych spotkań, podczas których formuła oprowadzania po ekspozycji muzeum łączy się z formułą wykładu. Kurs kończy się wyjątkowym, prowadzonym przez pianistkę oprowadzaniem z elementami recitalu.
Kurs „Chopin. Najbliżsi ludzie, najbliższe miasta” eksponuje aspekt biograficzny.
Tematy kolejnych spotkań:
4 maja: Warszawa Chopina
11 maja: Rodzina Chopina
18 maja: Paryż Chopina
25 maja: George Sand
1 czerwca: Oprowadzenie-recital: Adresaci dedykacji nokturnów. Bliscy czy dalecy?
Kurs przybliża dwa miasta, z którymi Chopin związany był najdłużej: Warszawę, gdzie spędził pierwszą połowę życia, i Paryż, który stał się jego drugim domem. Gdzie mieszkał, gdzie chodził, jak spędzał w nich czas? Drugim tematem są najbliżsi Chopina: rodzice, siostry oraz George Sand, z którą łączyła go wieloletnia, skomplikowana relacja.
Spotkanie 1: Warszawa Chopina
Warszawa – miasto, w którym Fryderyk Chopin mieszkał, uczył się, bawił, chodził na spacery i po raz pierwszy się zakochał, ale również miejsce, gdzie objawił się jego muzyczny geniusz i powstawały jego pierwsze kompozycje. Podczas spotkania poznamy miejsca nieodłącznie związane z pierwszym, polskim okresem życia Chopina. Zastanowimy się również nad wpływem salonów warszawskiej arystokracji na świadomość artystyczną młodego Fryderyka.
Spotkanie 2: Rodzina Chopina
Kim byli rodzice Chopina i w jakich okolicznościach się poznali? Co skłoniło Nicholasa Chopina do przyjazdu z Francji do Polski i jak trafił do Żelazowej Woli, gdzie poznał swoją późniejszą żonę – Justynę Krzyżanowską? Co wiadomo o siostrach Chopina, jego ulubionej Ludwice, i młodszych: Izabeli oraz przedwcześnie zmarłej Emilii. Wreszcie, jakie kwestie dotyczące najbliższej rodziny Chopina pozostają niewyjaśnione? Spotkanie z najbliższymi członkami rodziny Chopina pozwoli zrozumieć atmosferę rodzinnego domu, w którym kształtował się charakter młodego artysty.
Spotkanie 3: Paryż Chopina
Paryż – kulturalna stolica XIX-wiecznej Europy – zauroczył Fryderyka Chopina swoim dekadenckim urokiem. Pierwszy zachwyt nie trwał jednak długo. Zastąpiło go zmęczenie miejskim trybem życia, od którego kompozytor chętnie i często uciekał na wieś, do Nohant. Podczas oprowadzania poznamy losy kompozytora na emigracji (m.in. gdzie mieszkał, czym się zajmował, w jakich kręgach towarzyskich się obracał). Przedstawione zostaną pokrótce również sylwetki osób, które pojawiły się w życiu kompozytora właśnie w okresie paryskim.
Spotkanie 4: George Sand
Związek Chopina z pisarką Aurorą Dudevant znaną pod pseudonimem George Sand stanowił inspirację dla wielu opowieści literackich i filmowych. Co jest prawdą, a co jest fikcją, czego możemy być pewni, a czego możemy się jedynie domyślać? Podczas spotkania odtworzymy historię ich znajomości począwszy od pierwszego spotkania aż po moment rozstania. Przyjrzymy się, jak początkowa niechęć Chopina stopniowo przemieniała się w fascynację, a początkowa fascynacja George Sand po pewnym czasie zaczęła przeradzać się w zniechęcenie.
Oprowadzenie-recital: Adresaci dedykacji nokturnów. Bliscy czy dalecy?
Gatunek nokturnu definiuje się przez swoją tematykę. Pieśń nocy dobywająca tonów zarówno lirycznych, jak i dramatycznych kojarzona była nierzadko ze skierowanym do kobiety wyznaniem miłości. Wśród adresatów dedykacji nokturnów Chopina znajduje się tylko jeden mężczyzna, pianista i przyjaciel Chopina Ferdynand Hiller. Prócz niego Chopin dedykował nokturny tylko kobietom. Kim były i jak tłumaczyć ich wybór na adresatki Nokturnów?
Spotkania będą odbywać się w środy o godz. 18.00. Wstęp płatny: 5 zł – za wykład, po dokonaniu rezerwacji pod nr tel. (22) 44 16 251/252 lub e-mailowo: [email protected]
Podobne dyskusje na forum
Popularne
-
Seks. Zaburzenia erekcji
Rozmowa z Ewą Lisowską-Kanią, psychologiem i seksuologiem, na temat najczęstszej dysfunkcji...
-
Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
O tym, co robić, żeby storczyki w doniczce zakwitły drugi raz, a może trzeci i czwarty,...
-
Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
Zrzuć dżinsy, sweter i byle jakie buty. Nie mów „mi już nie wypada" albo "nie zależy”. Między...
-
Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
O tym, jak wybierać zdrowe egzemplarze azalii i jak je pielęgnować, żeby długo kwitły,...
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
- Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
- Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
- Seks po 50-tce i do końca życia
- Anti-aging (Antiage). Główne powody starzenia się skóry
- Bródnowski Uniwersytet III Wieku
- Festiwal dojrzałych twórców już 21-22 października w Poznaniu
- "Optymistki", reżyseria Gunhild Magnor
- Dlaczego niektóre osoby mimo przyjęcia szczepionki przeciw grypie chorowały? Miały wysoką temperaturę, dreszcze, nie mogły wręcz podnieść się z łóżka?
- Opera HD w Multikinie. Superstarsi.pl zapraszają!
- 15 maja, godz. 18.00, sieć Multikino
- Jak zakażenie układu moczowego zmienia życie codzienne kobiety?
- Targi Dynamiczni 50 Plus Minus. Wrocław, 15 czerwca
- Jakich zasad powinny przestrzegać osoby, które mają bliskich krewnych z przewlekłą niewydolnością żylną?