Bródnowski Uniwersytet III Wieku
Antidotum na samotność, starość i zgorzknienie
O zajęciach dla osób żądnych wiedzy, spotkań i wciąż dbających o swój rozwój, czyli o Uniwersytecie III Wieku rozmawiamy z Jackiem Białkiem, dyrektorem Domu Kultury Świt w Warszawie
Agnieszka Usiarczyk:W warszawskim Domu Kultury Świt od ośmiu lat działa Bródnowski Uniwersytet III Wieku. Czego najchętniej seniorzy się uczą?
Są wykłady i seminaria m.in. z historii sztuki, muzyki, literatury, kina, teatru, astronomii, psychologii, politologii, nauk przyrodniczych i kulturoznawstwa. Oprócz tego proponujemy zajęcia fakultatywne w pracowniach, w ramach których słuchacze mogą rozwijać swoje dawne lub nowe zainteresowania i pasje, np. malarstwo, tkactwo artystyczne, rzeźba, grafika, decupage, ceramika, chór, teatr, warsztaty psychologiczno-terapeutyczne, relaksacyjne: joga, tai-chi, a także warsztaty językowe (angielski, hiszpański, francuski, włoski, niemiecki) i komputerowe. Każdy słuchacz może zapisać się na wybrany warsztat, co miesiąc może wybrać inny. Zajęcia odbywają się w małych, kilkuosobowych grupach, w poniedziałki i środy oraz w co drugą sobotę. Największą popularnością cieszą się warsztaty z psychologii i wykłady z geografii.
Podczas wykładów o Japonii sala pękała w szwach. Słuchacze chętnie uczestniczą także w wykładach z historii sztuki. Prowadzą je pracownicy naukowi warszawskich uczelni wyższych i specjaliści renomowanych instytucji kultury i muzeów, m.in.: z Uniwersytetu Warszawskiego, ASP, Uniwersytetu Muzycznego, PAN, SGGW, AWF, Muzeum Etnograficznego, Muzeum Narodowego, Zamku Królewskiego. Zajęcia są płatne i kosztują 95 zł za semestr.
Jakie wymagania stawiacie przyszłym słuchaczom?
Żadnych. Aby się zapisać wystarczą chęci. Nie trzeba mieć żadnych kwalifikacji, u nas nie zdaje się egzaminów. Głównym celem uniwersytetów III wieku jest aktywizacja intelektualna, a także fizyczna, turystyczna i artystyczna seniorów. Nie chodzi o zgłębianie specjalistycznej wiedzy z wąskich dziedzin czy o zdobycie wykształcenia. Zadaniem uniwersytetów jest wypełnienie pustki, która pojawia się, gdy ludzie w tym wieku przestają być czynni zawodowo. Zajęcia mają zainteresować słuchaczy tematyką z różnych dziedzin. Studiować u nas można cały czas. Są słuchacze, którzy studiują już od ośmiu lat czyli od momentu powstania uniwersytetu. Zapisy na zajęcia ruszają we wrześniu, ale jeśli w ciągu roku ktoś się o nich dowie i będzie miał ochotę się zapisać, to jest taka możliwość. Miejsca są.
Skomentuj artykuł
Poczytaj również
Zobacz więcej na temat: emeryt, emerytka, emerytura, hobby, Uniwersytet Trzeciego WiekuPodobne dyskusje na forum
Popularne
-
Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
Kobieta po sześćdziesiątce ma szansę z mody czerpać maksimum przyjemności, pod warunkiem, że...
-
Seks po 50-tce i do końca życia
Czy przychodzi moment w życiu człowieka, że powinien powiedzieć - jestem za stary, za stara,...
-
Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
Barcelona Bus Turistic poza sezonem kursuje na dwóch liniach czerwonej i niebieskiej. Latem...
-
Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
O tym, jak wybierać zdrowe egzemplarze azalii i jak je pielęgnować, żeby długo kwitły,...
-
Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
Co robić, kiedy nagle zostajemy bez pracy i bez żadnych dochodów? Nie panikować (łatwo...
- Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
- Seks. Zaburzenia erekcji
- Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
- Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
- Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
- Konkurs kulinarny "Uff, jak gorąco!"
- “7 dni w Hawanie” reż. Laurent Cantet, Benicio Del Toro, Julio Medem, Gaspar Noe, Elia Suleiman, Juan Carlos Tabio, Pablo, Trapero, prod. Francja, Hiszpania
- Rwa kulszowa. Przyczyny, profilaktyka, objawy, leczenie
- Osteoporoza. Rehabilitacja i ćwiczenia
- Morsowanie. Sezon kąpielowy trwa od listopada do marca
- TVP2. Środa, 6 sierpnia, godz. 20.10. Sala samobójców
- "Dwoje do poprawki", reż. David Frankel
- Co Polacy wiedzą o niewydolności żylnej. Raport z badań
- Konkurs kulinarny "Wielkanocne inspiracje"
- Konkurs fotograficzny "Wielkanoc w obiektywie!"
stars | 19-12-2012
Ktoś z Was chodzi? Co ciekawego robicie na warsztatach? Mój znajomy dopiero na emeryturze rozwinął swój talent i zaczął pisać wiersze. Być może uda mu się nawet wydać tomik?
Kto wie.