Ocena:
(głosy: 3)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

18-12-2012

Bródnowski Uniwersytet III Wieku

Antidotum na samotność, starość i zgorzknienie

O zajęciach dla osób żądnych wiedzy, spotkań i wciąż dbających o swój rozwój, czyli o Uniwersytecie III Wieku rozmawiamy z Jackiem Białkiem, dyrektorem Domu Kultury Świt w Warszawie

Tai Chi   Tai Chi
  • Kurs komputerowy
  • Pracownia ceramiki
  • Pracownia malarstwa

Agnieszka Usiarczyk:W warszawskim Domu Kultury Świt od ośmiu lat działa Bródnowski Uniwersytet III Wieku. Czego najchętniej seniorzy się uczą? 

 

Są wykłady i seminaria m.in. z historii sztuki, muzyki, literatury, kina, teatru, astronomii, psychologii, politologii, nauk przyrodniczych i kulturoznawstwa. Oprócz tego proponujemy zajęcia fakultatywne w pracowniach, w ramach których słuchacze mogą rozwijać swoje dawne lub nowe zainteresowania i pasje, np. malarstwo, tkactwo artystyczne, rzeźba, grafika, decupage, ceramika, chór, teatr, warsztaty psychologiczno-terapeutyczne, relaksacyjne: joga, tai-chi, a także warsztaty językowe (angielski, hiszpański, francuski, włoski, niemiecki) i komputerowe. Każdy słuchacz może zapisać się na wybrany warsztat, co miesiąc może wybrać inny. Zajęcia odbywają się w małych, kilkuosobowych grupach, w poniedziałki i środy oraz w co drugą sobotę. Największą popularnością cieszą się warsztaty z psychologii i wykłady z geografii.

 

Podczas wykładów o Japonii sala pękała w szwach. Słuchacze chętnie uczestniczą także w wykładach z historii sztuki.  Prowadzą je pracownicy naukowi warszawskich uczelni wyższych i specjaliści renomowanych instytucji kultury i muzeów, m.in.: z Uniwersytetu Warszawskiego, ASP, Uniwersytetu Muzycznego, PAN, SGGW, AWF, Muzeum Etnograficznego, Muzeum Narodowego, Zamku Królewskiego. Zajęcia są płatne i kosztują 95 zł za semestr.

 

Jakie wymagania stawiacie przyszłym słuchaczom?

 

Żadnych. Aby się zapisać wystarczą chęci. Nie trzeba mieć żadnych kwalifikacji, u nas nie zdaje się egzaminów. Głównym celem uniwersytetów III wieku jest aktywizacja intelektualna, a także fizyczna, turystyczna i artystyczna seniorów. Nie chodzi o zgłębianie specjalistycznej wiedzy z wąskich dziedzin czy o zdobycie wykształcenia. Zadaniem uniwersytetów jest wypełnienie pustki, która pojawia się, gdy ludzie w tym wieku przestają być czynni zawodowo. Zajęcia mają zainteresować słuchaczy tematyką z różnych dziedzin. Studiować u nas można cały czas. Są słuchacze, którzy studiują już od ośmiu lat czyli od momentu powstania uniwersytetu. Zapisy na zajęcia ruszają we wrześniu, ale jeśli w ciągu roku ktoś się o nich dowie i będzie miał ochotę się zapisać, to jest taka możliwość. Miejsca są.

 

Strona: 1 2 3
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Skomentuj artykuł

  • stars | 19-12-2012

    Uważam, że uniwersytety trzeciego wieku są świetnym sposobem na pozostanie aktywnym, radosnym pomimo wieku. Gdy będę na emeryturze, z pewnością się zapiszę na takie zajęcia.
    Ktoś z Was chodzi? Co ciekawego robicie na warsztatach? Mój znajomy dopiero na emeryturze rozwinął swój talent i zaczął pisać wiersze. Być może uda mu się nawet wydać tomik?
    Kto wie.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012