Ocena:
(głosy: 2)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

03-02-2014

I Kongres Zdrowego Starzenia. Polska potrzebuje prawdziwej polityki senioralnej

Co zrobić, by senior był zdrowy i aktywny?

Polskie społeczeństwo starzeje się szybciej, niż większość społeczeństw europejskich. Co więcej, starzenie się połączone jest z wykluczeniem z aktywności społecznej i zawodowej. Odsetek seniorów pracujących i angażujących się w życie publiczne jest w Polsce kilka razy niższy niż w przodujących pod tymi względami społeczeństwach europejskich.

I Kongres Zdrowego Starzenia, Warszawa I Kongres Zdrowego Starzenia, Warszawa

Podczas I Kongresu Zdrowego Starzenia, który odbył się w Warszawie 30-31 stycznia 2014 roku prof. Janusz Czapiński, socjolog, przedstawił diagnozę społecznych i zdrowotnych aspektów starości. Był to jeden z najważniejszych punktów kongresu, w którym uczestniczyli m.in. marszałek Sejmu Ewa Kopacz, ministrowie Bartosz Arłukowicz (zdrowie) i Władysław Kosiniak-Kamysz (polityka społeczna). Gościem specjalnym był też były prezydent Lech Wałęsa, a list do uczestników skierował obecny prezydent Bronisław Komorowski.

- Wszystkie badania, statystyki i prognozy wskazują, że będziemy żyć coraz dłużej. Chodzi o to, by to dłuższe życie było życiem aktywnym i zdrowym. Byśmy mogli jak najdłużej cieszyć się sobą, naszymi dziećmi, wnukami. Cieszyć się życiem - stwierdziła w przemówieniu, otwierającym obrady, marszałek Ewa Kopacz. Podkreślała też potrzebę wielowymiarowego podejścia do problemów zdrowej starości. - Przełamanie niekorzystnych trendów demograficznych stanowi wielkie wyzwanie dla całego państwa, a zadanie to nie może być przypisywane do kompetencji jednego resortu – mówiła.

Wstęp do dyskusji nad demograficznymi wyzwaniami Polski stanowiło wystąpienie profesora Janusza Czapińskiego. Przedstawił on m.in. wnioski, jakie płyną dla Polski z międzynarodowego badania SHARE (Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe).  Odsetek seniorów uprawiających sport, uczestniczących w życiu społecznym czy aktywnych zawodowo jest w Polsce, wśród piętnastu krajów objętych badaniem, najniższy. 

Zaledwie 13 proc. Polaków powyżej 60. roku życia pracuje zawodowo. W krajach takich jak Dania czy Szwajcaria współczynnik ten wynosi powyżej 40. Ale wyprzedzają nas nie tylko kraje „starej” Europy. Po przekroczeniu 60 lat wciąż pracuje zawodowo co czwarty Czech. Podobnie prezentują się dane dotyczące zaangażowania w życie społeczne.

Według prof. Czapińskiego alienacja z życia społecznego i zawodowego przekłada się na złą ocenę własnego dobrostanu. Polscy oraz węgierscy seniorzy najgorzej oceniają stan swojego zdrowia. Notujemy wysokie natężenie depresji psychicznej, a wskaźnik osób niepełnosprawnych lub przewlekle chorych jest u nas aż ośmiokrotnie wyższy niż np. w Austrii.

Jak przeciwdziałać tym niekorzystnym trendom? Podczas panelu „Polityka senioralna – wyzwania dnia dzisiejszego” dyskutowali o tym przedstawiciele rządu, Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz i posłowie Komisji Zdrowia. - Musimy odpowiedzieć na potrzeby starzejącego się społeczeństwa we wszystkich dziedzinach życia oraz na każdym jego etapie, gdyż zdrowe starzenie rozpoczyna się w dzieciństwie – przekonywał podczas dyskusji minister Władysław Kosiniak-Kamysz. Paneliści uznali, że optymistycznym sygnałem dla seniorów jest fakt, iż rządowi udało się wypracować i przyjąć dokument nakreślający długofalową politykę senioralną na lata 2014-2020. Przedstawiciele rządu podkreślali, że było to możliwe dzięki ścisłej współpracy rządu, Rady Polityki Senioralnej, ekspertów i organizacji pozarządowych.

Przeczytaj więcej na temat I Kongresu Zdrowego Starzenia

Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: bfk19543005.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012