Jak nadciśnienie tętnicze wpływa na aktywność seksualną osób dojrzałych
W łóżku może być trudniej
O tym, jak problemy z ciśnieniem tętniczym wpływają na sferę seksualną rozmawiamy z prof. dr hab. med. Zbigniewem A. Gaciongiem z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Agnieszka Usiarczyk: Nadciśnienie to choroba charakteryzująca się stałym, podwyższonym ciśnieniem krwi. Można ją powiązać z problemem otyłości i niewłaściwym trybem życia. Na wzrost ciśnienia ma wpływ nadmierne spożycie soli, alkoholu oraz palenie papierosów. Terapia polega m.in. na przyjmowaniu leków. Niektóre z nich mogą jednak niekorzystnie wpływać na funkcje seksualne.
Prof. dr hab. med. Zbigniew A. Gaciong: Problemy dotyczące życia seksualnego częściej występują chorych z nadciśnieniem tętniczym niż u osób z prawidłowym ciśnieniem. Dotyczy to także osób, które chorują na nadciśnienie, ale nie przyjmują leków obniżających je. Powszechnie uważa się, że lekami, które wywołują zaburzenia erekcji są beta-adrenolityki (beta-blokery), stosowane nie tylko w terapii nadciśnienia tętniczego, ale także u pacjentów z chorobą wieńcową czy niewydolnością serca. Jednak niewiele jest badań, które potwierdzają wystąpienie zaburzeń erekcji po zastosowaniu poszczególnych leków hipotensyjnych. Badania wskazują, że w trakcie stosowania beta-blokerów przez rok, zaburzenia erekcji zgłasza 1 na 200 chorych. Zatem niektóre preparaty, takiej jak inhibitory konwertazy czy sartany wydają się pod tym względem „bezpieczne”. Mechanizm zaburzeń libido pod wpływem leków może wiązać się z gorszym ukrwieniem – beta blokery początkowo powodują spadek przepływu krwi oraz depresyjne działanie na układ nerwowy. Dlatego beta-blokery o działaniu rozszerzającym naczynia, takie jak nebiwolol, rzadziej wywołują zaburzenia erekcji.
Duże znaczenie ma nastawienie pacjenta. Jeśli chory wie, że otrzymuje lek, który może wywołać zaburzenia erekcji, częstość zgłaszania tego typu problemów wzrasta dziesięciokrotnie, w porównaniu do sytuacji, gdy pacjent jest przekonany, że otrzymuje placebo.
Czy panie także skarżą się na zaburzenia libido wynikające z terapii nadciśnienia?
Pojawienie się problemów z seksem może być pierwszym objawem powikłań naczyniowych. Dlatego warto udać się do lekarza, jeśli zaobserwujemy gorszą formę w sypialni. Działania niepożądane związane z przyjmowaniem leków występują u obu płci. U panów są to zaburzenia erekcji, obniżone możliwości osiągania wzwodu, u pań mogą to być zaburzenia lubrykacji, oziębłość płciowa. Wyniki wielu badań wskazują, że takie objawy jak brak libido, brak satysfakcji czy odczuwanie bólu w trakcie współżycia występuje dwukrotnie częściej u kobiet z nadciśnieniem tętniczym niż u kobiet, które nie mają nadciśnienia. Co ciekawe, u pań stosowanie leków obniżających ciśnienie, nie zwiększa ryzyka zaburzeń seksualnych, co sugeruje, że przyczyna zaburzeń seksualnych u kobiet może być inna niż u panów. U mężczyzn, zaburzenia erekcji mogą być pierwszym objawem choroby naczyń wywołanej nadciśnieniem tętniczym i powinny zwrócić szczególną uwagę u osób młodych.
Trzeba pamiętać, że dysfunkcja seksualna rozwija się z wiekiem i według niektórych badań, po 40 roku życia nawet 40 proc. wszystkich mężczyzn zgłasza tego typu problemy
Niektórzy pacjenci, którzy się leczą i mają przez to gorszą formę seksualną, wolą udany seks i odstawiają leki. Inni rezygnują z bliskości. Czy to właściwe postępowanie?
Osoby, które się leczą na nadciśnienie, nie powinny w takim przypadku odstawiać leków ani rezygnować z seksu. Lekarz może zmienić leki na inne, które nie wywołują problemów w sferze seksualnej. Warto pamiętać, że u niektórych chorych beta-blokery są lekami ratującymi życie i nie należy ich pochopnie odstawiać. Skuteczne leczenie nadciśnienia nie tylko chroni przed powikłaniami takimi jak zawał, udar czy niewydolność nerek, ale także korzystnie wpływa na jakość życia pacjentów – również w sferze seksualnej. Dziś, przy odpowiednim dobraniu leku, mamy gwarancję komfortowego życia, a obniżenie sprawności seksualnej prędzej dotknie pacjenta w wyniku udaru, który będzie skutkiem nieleczonego nadciśnienia.
Czy przy nadciśnieniu i gorszej kondycji seksualnej można się wspierać lekami, które poprawiają funkcje seksualne?
Nadciśnienie nie jest przeciwskazaniem do podawania środków ułatwiających wzwód, takich jak inhibitory fosfodiesterazy, lecz ich stosowanie musi być skonsultowane z lekarzem. Te środki poprawiają życie seksualne chorych. Preparaty bez recepty, szeroko reklamowane, działają jak placebo, czyli tabletka bez leku. Mogą pomagać jedynie siłą sugestii.
Poczytaj również
Zobacz więcej na temat: nadciśnienie tętnicze, seks, sex po 50, zaburzenia erekcji, zaburzenia wzwoduPodobne dyskusje na forum
Popularne
-
Seks. Zaburzenia erekcji
Rozmowa z Ewą Lisowską-Kanią, psychologiem i seksuologiem, na temat najczęstszej dysfunkcji...
-
Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
Dobrze dobrana fryzura może odjąć nawet 5 lat. No i jest dużo tańsza niż zabiegi medycyny...
-
Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
Co robić, kiedy nagle zostajemy bez pracy i bez żadnych dochodów? Nie panikować (łatwo...
-
Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
Kobieta po sześćdziesiątce ma szansę z mody czerpać maksimum przyjemności, pod warunkiem, że...
-
Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
Barcelona Bus Turistic poza sezonem kursuje na dwóch liniach czerwonej i niebieskiej. Latem...
- Seks po 50-tce i do końca życia
- Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
- Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
- Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
- Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
- "Jak wam się podoba" z National Theatre
- Matarnia Nordic Walking Cup
- 15 maja, godz. 18.00, sieć Multikino
- Konkurs kulinarny "Ruszamy na piknik!"
- Łódź i Warszawa za darmo szczepią seniorów przeciw grypie
- Kontuzje. Pierwsza pomoc: PRICE i PRICEMM
- Pora na Seniora! Zapraszamy do Galerii Bemowo!
- OC taniej - znajdź najlepszą ofertę polisy
- Masaż twarzy, ćwiczenia mięśni twarzy, właściwe nakładanie kremu
- Otyłość można pokonać, otyłości można zapobiec