Ochrona zdrowia
-
Choroba nowotworowa. Do czego pacjent ma prawo?
24-03-2017
Pacjenci chcą być traktowani po partnersku, znać i rozumieć wszystkie opcje leczenia jakie mają oraz mieć aktywny udział w podejmowaniu decyzji dotyczących terapii. Chcą też, by lekarze mieli dla nich czas na spokojną rozmowę - takie wnioski płyną z badań Federacji Stowarzyszeń Amazonki w ramach kampanii „Jest jak Jest – Mam Wybór!”, skierowanej do kobiet z zaawansowanym rakiem piersi.
-
Leki 75+: ruszył program. Ile zyskają pacjenci?
08-09-2016
Już w pierwszych dniach września apteki zaczęły realizować recepty oznaczone literą „S”. Tłumów przy okienkach aptecznych nie ma, choć w poradniach lekarzy rodzinnych osób w podeszłym wieku, zainteresowanych pobraniem recept, jest sporo.
-
Co ma zrobić pacjent, gdy jego lekarz rodzinny nie podpisał kontraktu z NFZ?
02-01-2015
Pierwsze dni stycznia, i znów nerwowo. Jedna czwarta poradni lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej zamknięta, bo lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego nie dogadali się z ministrem zdrowia i zamknęli gabinety. Minister zapowiada, że przed szantażem się nie ugnie, ale obiecuje, że zamieszanie potrwa najwyżej kilka dni. A co mają zrobić pacjenci, którzy pomocy potrzebują już dziś?
-
Pakiet onkologiczny. Ma być łatwiej dla pacjenta, ale czy będzie?
12-12-2014
Po 1 stycznia 2015 roku leczenie pacjentów z nowotworami ma być szybsze. Pakiet onkologiczny, obiecuje Ministerstwo Zdrowia, przyspieszy diagnostykę i usprawni leczenie, bo pacjentem będzie się zajmował zespół specjalistów. Jednak pacjenci nie bez obaw czekają na Nowy Rok. Bo lekarze rodzinni, a w każdym razie duża ich część, znów grożą zamknięciem gabinetów a eksperci przestrzegają, że nie wszystkie pomysły ministerstwa sprawdzą się w praktyce.
-
Kolejki do badań i leczenia to olbrzymi problem zwłaszcza w ortopedii i stomatologii
22-01-2014
Polacy czekają średnio 2,7 miesiąca na gwarantowane ustawowo – przynajmniej teoretycznie - świadczenia zdrowotne. Nie istnieje dziedzina medycyny, w której chorzy nie napotkaliby na ograniczenia dostępu. Najdłużej czekamy na świadczenia z dziedziny ortopedii i traumatologii narządu ruchu oraz stomatologii i angiologii - wynika z raportu Fundacji Watch Health Care.
-
W jaki sposób starać się o odszkodowanie ze strony szpitala za uszczerbek na zdrowiu?
01-04-2013
Na jakie odszkodowanie można liczyć w przypadku doznania lub powiększenia uszczerbku na zdrowiu z powodu złego systemu opieki lekarskiej (np. nie przyjechało pogotowie ratunkowe na czas) oraz w przypadku doznania lub powiększenia uszczerbku na zdrowiu z powodu z powodu błędu lekarskiego? Co trzeba zrobić, by takie odszkodowanie otrzymać?
-
Jak załatwić sobie sanatorium z dofinansowaniem NFZ? Jakie warunki trzeba spełniać?
03-09-2012
Leczenie uzdrowiskowe zalecane jest m.in. przy schorzeniach ortopedyczno-urazowych, chorobach serca, cukrzycy, chorobach skóry, układu nerwowego, reumatologicznych czy dróg oddechowych. Do sanatorium można pojechać komercyjnie, płacąc za wszystko, ale można też starać się o dofinansowanie NFZ. Ja to zrobić?
-
Dozwolona tylko jedna kolejka do specjalisty i operacji
04-01-2012
Każdy pacjent może zapisać się tylko do jednej kolejki czekających na wizytę u specjalisty czy na zabieg operacyjny – przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia. To wynika z ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Co się stanie, jeśli zapiszemy się do dwóch kolejek (lub nawet kilku) do tej samej operacji? Grzywna nam nie grozi, ale w niektórych sytuacjach możemy spodziewać się telefonu lub korespondencji z NFZ.
Dobra wiadomość: to pacjent podejmuje decyzję, w którym szpitalu chce czekać w kolejce na zabieg.
-
Sposób na kolejki do specjalisty w ramach NFZ
04-01-2012
Janina podczas rutynowych badań u internisty dowiedziała się, że powinna odwiedzić endokrynologa, by skonsultować nienajlepsze wyniki hormonów tarczycy. Lekarz wypisał skierowanie i poradził, by jak najszybciej zarejestrować się. – Jest aż tak źle? – zapytała zaniepokojona pacjentka. – Źle nie jest, ale są długie kolejki – powiedział lekarz.