Błonnik bardzo potrzebny
O dobroczynnych właściwościach babki płesznik dowiedziałam się niedawno od znajomej, która piekła chleb z tymi nasionami. Babka jest bardzo bogata w błonnik i poleca się ją szczególnie osobom cierpiącym na zaparcia, pomaga też w odchudzaniu, dlatego często jest składnikiem preparatów wspomagających walkę z kilogramami. Błonnik w diecie pełni bardzo ważną funkcję, m.in.wspomaga trawienie. Jego niedobór może być przyczyną zaparć, częstych napadów głodu, niskiej odporności organizmu, wysokiego poziomu cukru i cholesterolu we krwi, zwiększonego ryzyka chorób układu krążenia i cukrzycy, a nawet nowotworów. Bogate w błonnik są warzywa, owoce, ziarna zbóż oraz otręby. Produkty pochodzenia zwierzęcego czyli mięso i jego przetwory,mleko, jaja, a także ryby, masło, oleje i inne tłuszcze nie zawierają błonnika. Światowa Organizacja Zdrowia WHO zaleca, by jeść codziennie od 20 do 40 g błonnika. W Polsce jemy go niewiele, bo zaledwie 15 g dziennie. Powinniśmy brać przykład np. z mieszkańców Afryki, którzy zjadają 60 g błonnika na dobę, przez to rzadko zapadają na raka jelita grubego i odbytu.
Nasiona babki płesznik ze względu na zawarty błonnik, stymulują pracę jelit, mogą obniżać zły cholesterol LDL i podnosić dobry HDL. Ponadto, babka łagodzi podrażnienia błony śluzowej, redukuje zaparcia, oczyszcza jelita oraz wpływa pozytywnie na wzrost liczby dobrych bakterii w jelitach.
Brunatne nasiona babki po zalaniu wodą pokrywają się warstwą śluzu. Możne je pić lub dodawać do sałatek, zup, jogurtów, wypieków, deserów, musli. Nasiona pęcznieją w żołądku zapewniając uczucie sytości na długo. Nie każdy jednak może babkę zjadać. Na pewno nie podaje się jej dzieciom do 12 roku życia, osobom, u których pojawia się nadwrażliwość na jej nasiona. Osoby, które cierpią na cukrzycę, choroby układu krążenia oraz choroby przewlekłe układu pokarmowego, powinny skonsultować się z lekarzem zanim będą przyjmować nasiona.
Czy ktoś z Was pije babkę płesznik?