"Można gładzić ludzi słowami."

(Francis Scott Fitzgerald)

skomentuj »

choroby wieku dojrzałego

  • Zatrucia pokarmowe

    22-06-2012

    Z przeprowadzanych cyklicznie badań wynika, że grubo ponad połowa Polaków i prawie 30 proc. Polek nie myje rąk nawet po wyjściu z publicznej toalety! A jeśli już wsadzają ręce pod kran, to tylko po to, by je opłukać samą wodą. Myć ręce przed każdym posiłkiem, po wyjściu z toalety, wyniesieniu śmieci, po kichnięciu czy kaszlnięciu? Większość z nas uważa za przesadę. Tymczasem brak przestrzegania tej podstawowej zasady jest na ogół przyczyną zatrucia pokarmowego.

    więcej »

    Przyczyną zatrucia pokarmowego może być też bakteria lodówkowa Listeria monocytogenes. Namnaża się w mleku, serach, lodach, surowych warzywach, drobiu, rybach.
  • Jest wiele rodzajów nowotworu jelita grubego. Czy wszystkie mają takie same pierwsze symptomy?

    19-06-2012

    Najczęstszym nowotworem jelita grubego jest gruczolakorak, czyli nowotwór złośliwy wywodzący się z gruczołów błony śluzowej jelita grubego. Stanowi on prawie 99 proc. wszystkich nowotworów złośliwych jelita grubego.

    więcej »

    Prof. UJ dr hab. Andrzej Matyja
  • Zgaga. Przyczyny i leczenie.

    18-01-2015

    Zgaga – pieczenie, ból w gardle, odbijanie – może być okazjonalną przypadłością, towarzyszącą określonym (nadmiernie tłustym lub zbyt słodkim) posiłkom. Wtedy wystarczy unikać w przyszłości wywołujących ją smakołyków a dla zmniejszenia dyskomfortu można sięgnąć po jeden ze specyfików dostępnych w aptekach bez recepty. Jeśli jednak zgagi w żaden sposób nie możemy się pozbyć, nie można zwlekać, trzeba udać się do lekarza. Zgaga może być bowiem objawem poważnych schorzeń.

    więcej »

    Słodkie ciasta i desery są - obok tłustych i pikantnych dań - najczęstszą przyczyną zgagi.
  • Programy lekowe

    15-06-2012

    Na 37 dzisiaj obowiązujących, działających programów terapeutycznych, wszystkie będą zakontraktowane - zapewnił podczas sejmowej debaty wiceminister zdrowia Jakub Szulc. W sumie zostanie zakontraktowanych 42 programy, bo w skład programów lekowych wejdzie również leczenie chemią niestandardową.

    więcej »

  • Czy dieta i ruch mogą być pomocne w leczeniu bólu i sztywnienia stawów?

    14-06-2012

    Ruch jest niezwykle ważny dla chorych na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), rehabilitacja stanowi bowiem drugą podstawową metodę leczenia, chory musi ją stosować codziennie przez całe życie, a zwłaszcza w okresach zaostrzeń choroby.

    więcej »

    Dr n.med. Małgorzata Tłustochowicz, specjalista reumatolog, internista
  • W jakich chorobach reumatologicznych jest skuteczna krioterapia?

    24-05-2012

    Krioterapia jest formą fizykoterapii. Obecnie stosuje się krioterapię miejscową  oraz krioterapię ogólną. Krioterapia miejscowa polega na działaniu bardzo niskiej temperatury na zmienione chorobowo tkanki. Krioterapia ogólna natomiast polega na działaniu niskich temperatur (nawet -160°C) na całe ciało przez bardzo krótki czas - do trzech minut.

    więcej »

    Dr n.med. Małgorzata Tłustochowicz
  • Jak można scharakteryzować mężczyznę, który powinien sam zadbać o to, by zrobić sobie densytometrię? W jakim wieku?

    23-05-2012

    Wysokie ryzyko osteoporozy i złamań u mężczyzny może być związane z wieloma przyczynami lub czynnikami ryzyka zaniku kostnego. Głównym czynnikiem ryzyka jest wiek powyżej 60 lat, inne czynniki to drobna budowa, niska masa mięśniowa, złamanie kości po niewielkim urazie ( np. nadgarstka po upadku na lodzie), nadużywanie alkoholu,  mała aktywność fizyczna (praca siedząca),  objawy andropauzy (otyłość i zanik mięśni, poty, uderzenia gorąca, obniżenie lub brak popędu seksualnego, obniżone stężenie testosteronu ).

    Zwrócić uwagę na swoje wyniki powinni też panowie, u których rodziców doszło do złamania biodra, oraz ci którzy leczą np. enkortonem przewlekłe choroby stawów czy płuc, lub zażywający leki przeciwpadaczkowe.

    więcej »

    Dr n.med. Andrzej Sawicki
  • Coraz więcej mężczyzn choruje na raka prostaty

    10-12-2014

    Czy rak gruczołu krokowego to nadal temat tabu w Polsce, czy pacjenci są leczeni zgodnie z najnowszymi światowymi standardami? Jakie mają szanse na wydłużenie oraz poprawienie jakości życia? Z jakimi problemami muszą się zmagać na co dzień?

    więcej »

    W 2015 roku liczba nowych rozpoznań raka gruczołu krokowego w Polsce przekroczy 13 tys. rocznie. Wszyscy panowie po 50-tce a po 45. roku życia ci których krewni pierwszego stopnia chorowali lub chorują na ten nowotwór, powinni regularnie poddawać się badaniu profilaktycznemu. Tylko to zapewni im bezpieczną przyszłość.
  • Opłakane skutki palenia tytoniu

    19-11-2015

    Wielu specjalistów uważa, że palenie papierosów ma wpływ na rozwój wszystkich znanych schorzeń, bo palacz jest nieustannie niedotleniony, a więc ma ograniczony zasób pierwiastka, decydującego o prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.

    więcej »

    A może w wieku dojrzałym łatwiej sobie powiedzieć: "stop". Wypaliłam, wypaliłem, już swoje!
  • Czy osteopenia musi przerodzić się w osteoporozę? Czy możemy temu przeciwdziałać, a jeśli tak, to jak?

    09-02-2015

    Profilaktyka osteoporozy to stosowanie diety z dużą zawartością wapnia, częste przebywanie na słońcu oraz  aktywny,  wręcz sportowy tryb życia. Wapń w diecie możemy zastąpić tabletkami zawierającymi 800-1000 miligramów wapnia elementarnego zawartego w  2-2,5 grama soli węglanu wapnia.

    więcej »

    Dr n.med. Andrzej Sawicki
webstar 2012