dieta ludzi dojrzałych

Po 50-tym roku życia, nawet jeśli ma się prawidłową masę ciała, należy ograniczyć dzienne spożycie kalorii o ok. 200 kcal. Jeśli tego ktoś nie zrobi, w ciągu kilku lat może dołączyć do osób z nadwagą!

  • Zaparcia

    10-04-2013

    Nie ma jednoznacznej definicji zaparć, ponieważ rytm wypróżnień nie jest taki sam u wszystkich. To, że ktoś nie oddaje stolca codziennie nie oznacza, że ma zaparcia. Wypróżnienia co 2-3 dni mogą być normą, jeśli nie wiąże się to z dolegliwościami brzusznymi i dużym wysiłkiem przy wypróżnieniu. Wielu lekarzy uznaje, że zaparcia to oddawanie stolca twardego, z trudnością lub rzadko (rzadziej niż 5 razy w tygodniu) lub uczucie niepełnego wypróżnienia po zakończeniu defekacji.

    więcej »

    Otręby, ziarna, suszone owoce, warzywa i odpowiednia ilość wody to podstawa diety osoby starszej.
  • Niedobory żywieniowe i zdrowotne problemy z tym związane

    04-04-2013

    U ludzi w podeszłym wieku zdarzają się różne niedobory składników odżywczych, wynikające czasem nie ze zbyt ubogiego jadłospisu, a z zaburzeń trawienia i wchłaniania, związanych z problemami zdrowotnymi.

    więcej »

    Jeżeli z przyczyn zdrowotnych niemożliwe jest pełnowartościowe odżywianie się, należy po konsultacji z lekarzem uzupełniać brakujące składniki preparatami farmakologicznymi.
  • Dieta w leczeniu nadciśnienia tętniczego

    18-02-2013

    Właściwy sposób odżywiania, to jeden z elementów niefarmakologicznego leczenia nadciśnienia tętniczego. Osoba chora przede wszystkim musi unikać nadmiaru soli. Sól, a dokładnie zawarty w niej sód, powoduje zatrzymanie wody w organizmie i podnosi ciśnienie tętnicze.

    więcej »

    Żeby zmniejszyć w swojej kuchni zużcie soli, trzeba poeksperymentować z różnymi przyprawami ziołowymi. Nie zapominajmy też o cytrynie, którą można wydobyć smak potrawy.
  • Dieta redukcyjna dla kobiet. Dieta redukcyjna dla mężczyzn

    24-01-2015

    Niektórzy nie lubią się głowić nad tym o ile zredukować spożywaną dotychczas ilość energii i wolą z góry założyć maksymalny pułap wartości energetycznej całodziennych posiłków. Można i tak spróbować.

    więcej »

    Odchudzając się, najwięcej w ciągu dnia można zjeść warzyw np. 100 g brokuł plus 140g kalafiora plus 50g ogórka plus 130 g papryki plus 200 g pomidorów. Wszystko razem ma jedyne 150 kcal!
  • Bezglutenowo nie tylko zdrowo, ale smacznie

    11-02-2013

    Coraz więcej osób w Polsce musi stosować dietę bez glutenu. Dotyczy to nie tylko osób z celiakią, ale i wielu alergików, czy rekonwalescentów po różnych chorobach. Są również i tacy, którzy chcą sami zmienić dietę, by zdrowiej się odżywiać. I nagle okazuje się, że najprostsze dania stają się niedostępne, a większość lokali gastronomicznych trafia na listę miejsc zakazanych.

    więcej »

    Panna cotta z tapioką. Bezglutenowa
  • Jak zapobiegać andropauzie i jej skutkom?

    15-01-2013

    Mężczyźni z wyższym wykształceniem łagodniej przechodzą okres andropauzy, a objawy PADAM pojawiają się u nich później. Im wyższy status materialny mężczyzny, tym później stają się odczuwalne objawy PADAM. Bardzo iistotny jest też czynnik genetyczny: jeśli ojciec lub brat mężczyzny rozpoczęli andropauzę wcześnie i z burzliwymi objawami, to istnieje większe ryzyko, że i jego to spotka. O ile nie można zmienić swoich genów, a i zasobność portfela oraz poziom wykształcenia z reguły w wieku 50 lat są już określone, to na wiele czynników, od których zależy przebieg andropauzy każdy mężczyzna ma wpływ!

    więcej »

    Zarówno stres, obniżony nastrój, jak i przewlekłe zmęczenie przyspieszają proces wygasania czynności hormonalnej. W pewnym wieku trzeba też ograniczyć picie alkoholu i przestać palić papierosy!
  • Właściwa dieta w profilaktyce choroby wieńcowej a także dla osób, które już chorują

    10-01-2013

    Trzeba być świadomym różnicy pomiędzy „dietą obniżającą cholesterol” a „dietą o obniżonej zawartości cholesterolu”. W profilaktyce choroby wieńcowej chodzi o stosowanie tej pierwszej. Dieta obniżająca cholesterol to: mało cholesterolu, sporo błonnika pokarmowego, sporo nienasyconych kwasów tłuszczowych.

    więcej »

    Zdrowo jeść, to wybierać odpowiednie produkty i zachować ich właściwe proporcje w codziennym menu
  • Oryginalne dania na sylwestrowy wieczór (i na inne wieczory również)

    12-02-2013

    Jak pogodzić kulinarne plany z czasem jakim dysponujemy i dopasować do liczby zaproszonych gości?

    Pierwsza zasada: Wybierz dania, które łatwo przygotować.

    Druga zasada: Wybierz dania, które można przygotować dzień wcześniej.

    Trzecia zasada: Wybierz dania, które nie wyczyszczą domowego budżetu na miesiąc.

    Po zastosowaniu tych trzech zasad możemy dodać ostatnią: myśl nieszablonowo.

    więcej »

    Sałatka z cykorii i mandarynek z serem pleśniowym
  • Jak przeciwdziałać dokuczliwym objawom menopauzy?

    19-12-2012

    Nie mamy wpływu na przekwitanie. Kiedyś musi nadejść. Ale możemy sprawić, żeby czuć się w tym okresie dobrze!

    więcej »

    Tofu, doskonały dodatek do sałatki. Soja bogata jest w tzw. izoflawony - genisteinę i daidzeinę. Składniki te mają działanie zbliżone do estrogenów kobiecych.
  • Dieta, która sprzyja zdrowiu kości

    16-10-2012

    Dieta zbyt restrykcyjna pod względem kaloryczności, stosowana podczas odchudzania, powoduje spalanie różnych substancji zmagazynowanych w organizmie. Nie ma problemu, dopóki jest to tłuszcz zgromadzony w tkance tłuszczowej. Jeśli jednak jemy zbyt mało i chudniemy za szybko, jako paliwo zużywane jest białko. Dochodzi wtedy do zanikania mięśni i niszczenia także białka kostnego. Można wtedy niechcący „odchudzić” sobie kości, czyli doprowadzić do zaniku kostnego (osteopenii lub nawet osteoporozy).

    więcej »

    Dzienne zapotrzebowanie na wapń, zależy od wieku i płci.
webstar 2012