menopauza
-
Późne macierzyństwo. Ciąża po 45 roku życia
29-09-2015
Z Edytą Bonk, psychologiem, rozmawiamy o psychologicznych uwarunkowaniach późnego macierzyństwa.
-
Polki. Jakie są, co ksztatłuje ich postawy wobec siebie i własnego zdrowia?
31-07-2015
O dojrzałych Polkach, ich potrzebach i postawach wobec siebie i własnego zdrowia rozmawiamy z prof. dr hab. Antoniną Ostrowską z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.
-
Mięśniaki macicy. Częsty problem kobiet przed menopauzą
06-02-2015
Mięśniaki to niezłośliwe nowotwory narządów płciowych kobiety, rozwijające się z komórek mięśni gładkich, z których zbudowana jest macica. Bywają wielkości ziarnka grochu, ale też i dużego jabłka. Najczęściej występują u miesiączkujących pań pomiędzy 35 a 50 rokiem życia. Częstość występowania wzrasta wraz z wiekiem - co piąta kobieta w wieku 35 lat i co druga miesiączkująca pięćdziesięciolatka będą borykać się z tym problemem.
-
Uderzenia gorąca
11-04-2013
Wiele osób w podeszłym wieku, szczególnie pań, skarży się na fale gorąca, które poprzez nogi, brzuch lub w okolice serca przesuwają się w górę, do głowy. Są to odczucia nieprzyjemne i niepokojące. Czasami towarzyszy im uczucie przyspieszonego bicia serca lub jego zamierania. Większość osób poci się przy tym mniej lub bardziej intensywnie.
-
Klimakterium. Okres w życiu kobiety po menopauzie, czyli zaprzestaniu miesiączkowania
05-04-2013
Choć klimakterium to nie choroba, a okres fizjologiczny, jednak zmiany, które zachodzą w organizmie po ustaniu funkcji jajników sprawiają wielu kobietom mnóstwo kłopotów. Obniżony poziom hormonów produkowanych przez jajniki - estrogenów - jest przyczyną tak zwanego zespołu klimakterycznego, na który składają się następujące objawy: uderzenia krwi do głowy, kołatanie serca, zimne ręce i stopy, bezsenność, obniżony nastrój, drażliwość, nerwowość, zaburzenia koncentracji, pogorszenie pamięci, bóle i zawroty głowy, uczucie ciągłego zmęczenia, przyrost masy ciała.
-
Menopauza. Leczenie farmakologiczne
20-01-2015
O rodzaju stosowanego preparatu, a także optymalnej, dobranej indywidualnie dla każdej kobiety drodze podania hormonów decyduje lekarz ginekolog lub endokrynolog. Często ginekolog rozpoczyna terapię zaburzeń miesiączkowania jeszcze przed jego zakończeniem, gdy - w okresie premenopauzalnym - pojawiają się pierwsze nieregularności.
-
Jak menopauza wpływa na życie codzienne
20-12-2012
Ograniczenia fizyczne i problemy emocjonalne w naturalny sposób towarzyszą okresowi przekwitania. Łatwiej z nimi sobie poradzić, gdy uświadomimy sobie ich przyczynę.
-
Menopauza/Andropauza. Jak się nawzajem wspierać
20-12-2012
Co warto wiedzieć o problemach zdrowotnych i związanych z nimi przeżyciach bliskiej ci osoby, która uświadamia sobie, że wchodzi w okres przekwitania?
-
Hormonalna Terapia Zastępcza - wizyta u lekarza
19-12-2012
Najlepiej z własnym lekarzem zastanowić się nad stosowaniem, lub też nie, hormonalnej terapii zastępczej. Jaki - ewentualnie - byłby najlepszy dla ciebie sposób podawania hormonów i ryzyko związane z terapią w twoim konkretnym przypadku?
-
Jak przeciwdziałać dokuczliwym objawom menopauzy?
19-12-2012
Nie mamy wpływu na przekwitanie. Kiedyś musi nadejść. Ale możemy sprawić, żeby czuć się w tym okresie dobrze!