nadwaga

  • Czy są schorzenia, które uniemożliwiają, albo utrudniają naturalną redukcję masy ciała?

    04-01-2012

    Choroby stawów, choroby serca, przewlekła obturacyjna choroba płuc w bardzo dużym stopniu utrudniają, czasem wręcz uniemożliwiają jakikolwiek wysiłek fizyczny. I w tym sensie również – odchudzanie, bo redukcja masy ciała za pomocą samej diety jest dużo trudniejsza.

    więcej »

    Prof.zw.dr hab.n.med. Ida Kinalska
  • Nordic Walking. Dla zdrowia, dobrej sylwetki i radosnego usposobienia

    04-01-2012

    Nordic Walking to idealna forma ruchu dla ludzi w każdym wieku. Dlaczego? Bo to bezpieczny sport, ma wiele działań prozdrowotnych, wpływa na poprawę samopoczucia i można go uprawiać przez cały rok.

    więcej »

    Ponieważ Nordic Walking uprawia się na świeżym powietrzu, w trakcie chodu organizm wytwarza beta endorfiny, zwane hormonami szczęścia.
  • Nadciśnienie tętnicze. Badania i leczenie

    04-02-2015

    O zgrozo! Zaledwie kilkanaście procent osób z nadciśnieniem tętniczym jest pod stałą opieką lekarza. Są oni szczególnie narażeni na udar mózgu, uszkodzenie siatkówki oka, niewydolność serca i zawał. Ponieważ nadciśnienie tętnicze nie zawsze daje objawy, bardzo ważne, by regularnie mierzyć ciśnienie, żeby w odpowiednim momencie zgłosić się do lekarza. 

    więcej »

    Zmiana diety, a przede wszystkim wyeliminowanie soli, to jedna z pierwszych recept przy nadciśnieniu samoistnym.
  • Nadciśnienie tętnicze. Co to jest? Czym grozi? Grupy ryzyka

    04-01-2015

    Ponad połowa Polaków po 45. roku życia boryka się z problemem nadciśnienia tętniczego. To prawdziwa epidemia – uważają lekarze. Niewykryte nadciśnienie, które trwa latami, może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, a nawet – grozi przedwczesną śmiercią.

    więcej »

    Palenie papierosów i picie alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze.
  • Dlaczego dziadkowie nie powinni wnukom dawać słodyczy?

    04-01-2012

    Lepiej nie przywoływać uśmiechu malucha czekoladkami i cukierkami! Świeże owoce, świeżo wyciskane soki, kompot na wywarze z rodzynek albo słodzony syropem ryżowym lub słodem jęczmiennym, ucieszą łasucha. Pozostają też słodkie warzywa: dynia, marchewka, kukurydza.

    więcej »

    Na piknik z wnukami nie trzeba brać słodyczy, żeby był udany.
  • Otyłość. Profilaktyka

    04-01-2012

    Wraz z wiekiem zapotrzebowanie na energię spada. Osoby, które ukończyły 50. rok życia powinny redukować liczbę kalorii o dodatkowe 100-200. Czyli 50-letnia kobieta, która prowadzi siedzący tryb życia, i chce powoli zrzucać zbędne kilogramy, powinna wybrać dietę 1200-1300 kcal.

    więcej »

    Picie codziennie, co najmniej 1,5 litra niegazowanej wody pozwala uniknąć nadwagi.
  • Otyłość. Zagrożenia

    04-01-2012

    Otyłość, sporadycznie występująca jeszcze w pierwszej połowie XX wieku, staje się w tej chwili jednym z najpoważniejszych wyzwań epidemiologicznych krajów wysokorozwiniętych. WHO alarmuje, że problem nadwagi i otyłości dotyczy co drugiego dorosłego w krajach europejskich. Dlatego należy ją leczyć!

    więcej »

    Otyłość to obecnie epidemiologiczne wyzwanie dla krajów wysokorozwiniętych.
  • Otyłość. Objawy i przyczyny

    04-01-2015

    Cukrzyca, choroby układu krążenia, zwyrodnienia stawów, niektóre typy nowotworów – to tylko część chorób, które mogą towarzyszyć otyłości. Otyłość sama w sobie uznawana często za defekt urody czy niedogodność, utrudniającą codzienne życie, jest przez medycynę traktowana jak choroba. Choroba, z której trzeba i warto się leczyć.

    więcej »

    Brak aktywności fizycznej, spożywanie zbyt dużej ilości wysokokalorycznego jedzenia, niewłaściwy dobór pokarmów – to wszystko prowadzi do poważnych zaburzeń w bilansie energetycznym organizmu.
  • Czy i kiedy ma sens operacyjne leczenie otyłości? Czy jest to zabieg refundowany?

    04-01-2012

    Operacyjne leczenie otyłości jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Ono nie tylko ma sens, ale w sytuacji gdy inne metody redukcji masy ciała zawodzą, jest dla chorego jedynym sposobem na odzyskanie zdrowia.

    więcej »

    Prof.zw.dr hab.n.med. Ida Kinalska
  • Czy przy znacznej utracie wagi nie grozi nam nadmiar zwisającej skóry?

    04-01-2012

    Odchudzający się powinni pamiętać, że nawet przy racjonalnym tempie redukowania masy ciała, efektem ubocznym może być obwisła skóra. Chudnięcie w zbyt szybkim tempie oczywiście obarczone jest większym ryzykiem tego defektu.

    więcej »

    Prof. zw. dr hab. Ida Kinalska
1234
webstar 2012