osteoporoza
Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, w wyniku której zmniejsza się masa kostna i dochodzi do upośledzenia mikroarchitektury tkanki kostnej. W konsekwencji kości chorego są bardziej łamliwe, nawet przy nieznacznym urazie dochodzi do złamania kręgów, szyjki kości udowej czy innych kości.
-
Opłakane skutki palenia tytoniu
19-11-2015
Wielu specjalistów uważa, że palenie papierosów ma wpływ na rozwój wszystkich znanych schorzeń, bo palacz jest nieustannie niedotleniony, a więc ma ograniczony zasób pierwiastka, decydującego o prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.
-
Czy osteopenia musi przerodzić się w osteoporozę? Czy możemy temu przeciwdziałać, a jeśli tak, to jak?
09-02-2015
Profilaktyka osteoporozy to stosowanie diety z dużą zawartością wapnia, częste przebywanie na słońcu oraz aktywny, wręcz sportowy tryb życia. Wapń w diecie możemy zastąpić tabletkami zawierającymi 800-1000 miligramów wapnia elementarnego zawartego w 2-2,5 grama soli węglanu wapnia.
-
Czy spożywanie wapnia w postaci suplementów ma jakikolwiek sens, skoro kości kształtują się w wieku dziecięcym i dorastania?
26-04-2012
Maksymalną ilość masy kości tzw. szczytową masę kości osiągamy ok. 25. roku życia. Następnie po 50-60 roku życia osoby zdrowe tracą ok. 1 proc. rocznie, natomiast predysponowani do osteoporozy tracą od 3 do nawet 6 proc. rocznie (niekiedy nawet więcej). Ryzyko złamań jest bardzo duże przy utracie kości większej niż 30 proc. Co te liczby oznaczają?
-
Osteoporoza. Profilaktyka
09-02-2015
Możemy wyeliminować z naszego życia wiele czynników, sprzyjających osteoporozie – groźnej chorobie cywilizacyjnej.
-
Osteoporoza. Jedna z głównych chorób cywilizacyjnych
09-01-2012
Złamania osteoporotyczne dotykają w Europie co trzecią kobietę i co piątego mężczyznę. Towarzyszą im ból, po złamaniu czasem pozostaje niepełnosprawność, a im pacjent starszy, tym większe jest zagrożenie jego życia. Zamiast żartować, że chorobę tę wymyśliły firmy farmaceutyczne, lepiej – gdy znajdujemy się w grupie ryzyka zachorowania na nią – poddać się badaniu densytometrycznemu. Pozwala ono z wyprzedzeniem od 5 do 20 lat stwierdzić zwiększone ryzyko złamań kręgów i kości udowej!
-
Skoro osteoporoza jest cichym złodziejem kości czy każdy powinien w pewnym wieku zrobić sobie badanie densytometryczne?
04-01-2012
Badanie densytometryczne jest badaniem przesiewowym, które nie obciąża zdrowotnie pacjenta ponieważ dawka promieniowania pochłaniana w czasie oznaczenia mineralnej gęstości kości jest minimalna. Nie należy się go więc obawiać. Ale najpierw wnikliwie się obserwujmy.
-
Dlaczego ruch jest ważny w profilaktyce osteoporozy? Jaki jest najbardziej zalecany?
04-01-2012
Nie jest prawdą, że kości wzrastają tylko w okresie młodości. Odnawiają się cały czas – pod warunkiem, że się poruszamy. Ruch jest istotnym elementem profilaktyki osteoporozy, bo od niego zależy prawidłowe funkcjonowanie mechanizmu odnowy kości.