profilaktyka

Jak o siebie dbać.

  • Co brać pod uwagę, wybierając sprzęt do mierzenia ciśnienia tętniczego?

    07-02-2012

    Towarzystwa naukowe publikują listy walidowanych aparatów do mierzenia ciśnienia tętniczego. Gdy kupujemy aparat, warto sprawdzić, czy znajduje się on na liście Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, lub któregoś z innych europejskich towarzystw. Aparaty walidowane są nieco droższe od tych bez walidacji, ale możliwość błędnego pomiaru jest w ich przypadku dużo mniej prawdopodobna.

    więcej »

    Prof. dr hab. n. med. Andrzej Rynkiewicz
  • Stres w pracy. Jak zmniejszyć jego skutki

    25-01-2012

    Przeciążenie obowiązkami, ale również ich niedobór, zła atmosfera między współpracownikami, a zwłaszcza między szefem i pracownikami, zarobki nieadekwatne do nakładu pracy – to najczęstsze powody, dla których Polak czuje się w pracy sfrustrowany, zestresowany i nie lubi swojej pracy.

    więcej »

    Należy się koncentrować na jednym zadaniu i wykonać je do końca.
  • Profilaktyka raka szyjki macicy

    23-01-2012

    Niby wszyscy już wiedzą, że badanie cytologiczne, to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka szyjki macicy, a mimo to wiele kobiet lekceważy badania i myślenie o własnym zdrowiu spycha na dalszy plan. Do czasu, gdy coś zaczyna je niepokoić. Tyle tylko, że wówczas często okazuje się, że na leczenie jest za późno. Tymczasem wcześnie wykryty nowotwór szyjki macicy jest wyleczalny!

    więcej »

  • Jakie objawy kwalifikują pacjenta do bronchoskopii?

    20-01-2015

    Bronchoskopia jest przede wszystkim badaniem diagnostycznym, choć bywa również wykonywana jako zabieg terapeutyczny. Lekarz wprowadza do dróg oddechowych pacjenta, najczęściej przez usta (ale czasami przez nos) endoskop, czyli bronchoskop.

    więcej »

    Prof. dr hab. Michał Pirożyński
  • Pneumokoki. Szczepionka zalecana dla przewlekle chorych i po 65. roku

    17-01-2012

    Szczepienia przeciw pneumokokom rekomendowane są dla osób po 65. roku życia i młodszych dorosłych, przewlekle chorych np. na cukrzycę, choroby sercowo-naczyniowe, choroby układu oddechowego, np. astmę.

    więcej »

    60 proc. zdrowych dzieci, głównie przedszkolaków jest nosicielami pneumokoków. Mając z nimi kontakt i będąc słabego zdrowia, może warto się zaszczepić?
  • Kiedy warto sięgnąć po test na obecność krwi w kale?

    16-01-2015

    Badanie kału na krew utajoną przy jednorazowej próbie pozwala wykryć jedynie połowę zaawansowanych raków jelita grubego, natomiast jest bardzo mało skuteczny przy wykrywaniu zmian przedrakowych i zmian łagodnych.

    więcej »

    Prof. UJ dr hab. Andrzej Matyja
  • Czy preparaty bez recepty pomagają zatrzymać przerost prostaty?

    10-01-2015

    Preparaty dostępne w aptece bez recepty są produkowane głównie w oparciu o składniki naturalne. W ich składzie spotyka się najczęściej ekstrakty z kory śliwy afrykańskiej, owocu palmy karłowatej, owocu boczni piłkowanej, pestek dyni, zarodków kukurydzy, korzenia pokrzywy. Skuteczność preparatów pochodzenia roślinnego nie jest zazwyczaj oceniana w rzetelnych badaniach klinicznych, zatem nie można jednoznacznie wypowiedzieć się o efektach ich działania.

    więcej »

    Dr n. med. Ewa Bres-Niewada, specjalista urolog
  • Osteoporoza. Profilaktyka

    09-02-2015

    Możemy wyeliminować z naszego życia wiele czynników, sprzyjających osteoporozie – groźnej chorobie cywilizacyjnej.

    więcej »

    W każdym wieku, przy każdej tuszy i przy wszystkich dolegliwościach, można znaleźć dla siebie właściwą formę ruchu, by zapobiegać wielu chorobom, między innymi osteoporozie.
  • Jak dbać o wzrok w wieku dojrzałym?

    05-01-2015

    Problemy ze wzrokiem ma już ponad 70 proc. dorosłych Polaków  - szacują okuliści. Oczy, jak cały organizm, starzeją się, ale proces ten można spowolnić. Można też usuwać ze swego życia czynniki, które negatywnie wpływają na zdrowie oczu.

    więcej »

    Okulary przeciwsłoneczne powinno się zawsze mieć przy sobie. Nawet w pochmurne dni, bo i w takie dni promienie UV szkodzą oczom.
  • Rak prostaty (czyli gruczołu krokowego lub stercza)

    04-01-2012

    Rak gruczołu krokowego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. Nowotwór ten niezwykle rzadko występuje u mężczyzn poniżej 50. roku życia.

    więcej »

    W ramach profilaktyki raka prostaty zaleca się dietę, obfitującą w warzywa i owoce, ze szczególnym uwzględnieniem roślin strączkowych, witaminy E i D oraz selenu.
webstar 2012