Ocena:
(głosy: 2)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

05-01-2015

Jak dbać o wzrok w wieku dojrzałym?

Gotowe okulary nic nie są warte

Problemy ze wzrokiem ma już ponad 70 proc. dorosłych Polaków  - szacują okuliści. Oczy, jak cały organizm, starzeją się, ale proces ten można spowolnić. Można też usuwać ze swego życia czynniki, które negatywnie wpływają na zdrowie oczu.

Okulary przeciwsłoneczne powinno się zawsze mieć przy sobie. Nawet w pochmurne dni, bo i w takie dni promienie UV szkodzą oczom.   Okulary przeciwsłoneczne powinno się zawsze mieć przy sobie. Nawet w pochmurne dni, bo i w takie dni promienie UV szkodzą oczom.

Podstawowe zasady dbania o oczy:

- osoby, które dużo pracują przy komputerze powinny pamiętać, że:

                      * monitor komputera, musi być ustawiony w odległości przynajmniej pół metra od osoby piszącej,

                      * na komputerze pracujemy wyłącznie przy zapalonym świetle(chodzi o to, żeby nie pracować w ciemnościach, ekran nie może być jedynym źródłem światła. Oko się wówczas mniej męczy.) Źródło światła powinno być ustawione z tyłu ekranu,

                      * zawsze lepiej pracować przy świetle dziennym niż sztucznym,

                       * na biurku warto postawić roślinę doniczkową i patrzeć na nią kilka razy w ciągu godziny – zieleń wpływa bardzo dobrze na oczy, poza tym – ma działanie uspokajające dla całego organizmu,

- trzeba dbać o odpowiednią wilgotność powietrza. Przy klimatyzacji lub centralnym ogrzewaniu warto kupić nawilżacz,

- podczas letniego i zimowego wypoczynku trzeba w sposób szczególny myśleć o oczach i chronić je okularami z odpowiednim filtrem przed nadmierną ekspozycją na światło słoneczne (o którą łatwo w krajach południowych czy zimą na stokach). Zresztą z takich okularów warto korzystać cały rok, nawet w pochmurne dni,

- oczy chroni odpowiednia dieta, skomponowana z ciemnozielonych warzyw (sałata, pietruszka, brokuły, szpinak, fasolka, brukselka), jagód, pomidorów, orzechów, ryb, cytrusów, pełnoziarnistego chleba,

- osoby po 50. roku życia, po konsultacji z lekarzem, mogą przyjmować suplementy, zwierające beta karoten i luteinę. To jednak nie zwalnia z przestrzegania innych zasad higieny oczu.

 

Dlaczego badanie tylko u okulisty?

Osoby, które mają już zdiagnozowaną wadę wzroku, powinny okulistę odwiedzać zawsze, gdy poczują jakiekolwiek pogorszenie wzroku. Raz przepisane okulary (szkła kontaktowe) nie są na całe życie!

Szczególne znaczenie dla osób z wadami wzroku mają soczewki – te w okularach lub kontaktowe. W obu przypadkach szkła muszą być dobrane przez okulistę. Wiele sklepów, specjalizujących się w sprzedaży okularów i szkieł kontaktowych, oferuje bezpłatne badanie wzroku przed zakupami. Nie zawsze wykonuje je okulista, komputerowe badanie wzroku może wykonywać optometrysta. Zdarza się jednak, że soczewki dobrane w ten sposób nie są odpowiednie – noszenie okularów łączy się z dyskomfortem, z bólami głowy i zaburzeniami widzenia. Powód jest prosty: tylko badanie przez okulistę daje pewność, że wszystkie wady, które powinny być skorygowane przez szkła, zostaną uchwycone, a soczewki odpowiednio dobrane.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego trzeba dobierać szkła u okulisty. Badając wzrok okulista może wychwycić i zdiagnozować nie tylko wady wzroku, ale też choroby, które trzeba leczyć. Badanie dna oka, tomografia nerwu wzrokowego, badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego pozwalają zdiagnozować np. jaskrę. Zdarza się, że badając oczy pacjenta okulista jako pierwszy diagnozuje u niego cukrzycę!

Najgorszym rozwiązaniem jest jednak dobór szkieł na własną rękę. W tej chwili w wielu miejscach (np. w aptekach, w Internecie) można kupić okulary czy szkła kontaktowe bez żadnej recepty. Okulary (zarówno „minusy” jak i „plusy”) sprzedawane są już w oprawkach i kosztują naprawdę niewiele. Problem w tym, że również niewiele są warte, a wręcz szkodzą oczom! Gotowe okulary nie uwzględniają rozstawu źrenic, różnowzroczności (każde oko może mieć inną wadę lub inne nasilenie wady), astygmatyzmu. Są wykonane z najtańszych materiałów, nie mają żadnych atestów.

Najbardziej popularne są „plusy”, kupowane głównie przez starsze osoby do czytania. Również te, które mają niewiele dioptrii, mogą źle wpływać na samopoczucie i na pewno nie służą naszym oczom

Warto pamiętać, że osobom pracującym przy komputerze przysługuje zwrot części kosztów od pracodawcy, zaś wszystkim ubezpieczonym, co dwa lata, refundacja części wydatków na szkła okularowe przepisane na receptę(wysokość refundacji zależy od wielkości wady wzroku). Jednak żeby ją uzyskać, trzeba jechać do oddziału NFZ i podstemplować receptę. To spora niedogodność, ale w niektórych przypadkach (większe wady wzroku) można w ten sposób zaoszczędzić  kilkadziesiąt złotych.

Zdaniem eksperta

 • Dr n. med. Jolanta Dubiel

  Okulista, pracuje m.in. w szpitalu św. Rafała w Krakowie, gdzie wykonuje operacje zaćmy oraz operacje na powiekach i przednim odcinku gałki ocznej.

  Czy można profilaktycznie używać preparatów nawilżających do oczu?

  Siadając do komputera, pracując w pomieszczeniu w którym jest suche (bo np. działa klimatyzacja) powietrze, wychodząc na dwór, gdzie świeci słońce i oczy są narażone na promienie UV – latem lub zimą – zawsze warto profilaktycznie nawilżyć oczy, by je chronić.

  Jak często? Zawsze wtedy, gdy czujemy w oczach dyskomfort. Po preparaty mogą sięgać nie tylko ci, którzy cierpią na zespół suchego oka, ale wszyscy, którzy o swoje oczy chcą dbać. Jednym z przejawów dbałości o oczy jest dostarczanie im tych sztucznych łez, dzięki którym oczy lepiej funkcjonują. W aptekach znajduje się cała gama preparatów do nawilżania oczu, różnych firm i w różnych cenach. Można poprosić farmaceutę o pomoc w wyborze najbardziej nam odpowiadających.

Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: Helenka.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012