Ocena:
(głosy: 1)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

27-03-2013

Kiedy powierzone ci dziecko się oparzy. Pierwsza pomoc

Krok pierwszy: oziębienie rumienia lub ostry dyżur

Pamiętajcie, w momencie kiedy wnuczątka umieją już samodzielnie się przemieszczać narażone są między innymi na urazy termiczne, czyli oparzenia.  Kolorowe kubki, błyszczące garnki, mrugające żelazko czy świecący się palnik kuchenki – wszystko jest ciekawe . Maluch potrafi wylać na siebie świeżo zaparzoną kawę, gar zupy, dotknąć rozgrzane do czerwoności drzwiczki kominka.

Nie ma różnicy, czym dziecko się oparzyło,sposób postępowania po wypadku jest taki sam: oziębienie rumienia i przykrycie sparzonego naskórka sterylnym opatrunkiem      Nie ma różnicy, czym dziecko się oparzyło,sposób postępowania po wypadku jest taki sam: oziębienie rumienia i przykrycie sparzonego naskórka sterylnym opatrunkiem

 

Pęcherz jest wyraźnym sygnałem

 

Jeśli pojawiły się po poparzeniu pęcherze, absolutnie nie ma na co czekać – trzeba natychmiast jechać do lekarza. Widoczne na podłożu skóry olbrzymie żółtobiałe pęcherze z płynem, lub nawet drobne są objawem drugiego stopnia oparzenia.
Przy drugim stopniu oparzenia, pęcherze na skórze małego dziecka powinny być zdejmowane chirurgicznie. Jeśli urazowi uległa noga lub ręka, często zakłada się na nie opatrunki gipsowe. Chodzi o to, by nie doszło do nadkażenia skóry właściwej, która jest odsłonięta po zdjęciu pęcherzy. - Takie opatrunki stosuje się tylko u maluchów, starsze dzieci dostają zwykły opatrunek - informuje pediatra. Dodaje, że po oparzeniu się przez dziecko, najważniejsze jest zachowanie przez dorosłych zimnej krwi.
- Kiedy dziecko się oparzy w ubraniu i ma na nóżkach np. rajtuzy. Wtedy wodę lejemy bezpośrednio na rajtuzy, ale jeśli jest ubrane grubo i ma jeszcze na sobie spodnie, to trzeba zdjąć wierzchnią warstwę. Ważne, by nie zdejmować ostatniej warstwy ubrania, znajdującej się przy samym ciele, tylko należy ją chłodzić i delikatnie zaglądnąć czy da się materiał rozciąć nożyczkami. Jeśli jednak ujrzymy bardzo czerwoną powierzchnię skóry, lepiej zostawić ochłodzone ubranko na dziecku i zawieźć dziecko jak najszybciej do lekarza. Nie wolno ściągać całej odzieży, bo można przy tym zerwać naskórek i zadać maluchowi dodatkowy ból – przestrzega pediatra.

Przeciwbólowo bezpiecznie można podać dziecku paracetamol doustnie lub w czopku, bo ból jest straszny – instruuje pediatra.Po przyjeździe do lekarza trzeba powiedzieć mu o podaniu leku.

 

Co robić z oparzeniem w domu?

 

Przydatne są w domowej apteczce hydrożelowe opatrunki (to folia z nalanym żelem, mrozi się go), które można trzymać w zamrażalniku. Taki opatrunek, podkładając izolującą ściereczkę można założyć na rękę lub nogę starszemu już dziecku. Chłodzi on ranę, uśmierza ból i chroni przed zabrudzeniem.
Dobrym preparatem, który można zastosować w nagłych przypadkach, zaraz po schłodzeniu, jest panthenol w aerozolu. Rumień można spryskać nim obficie i dopiero potem założyć opatrunek. Panthenol można użyć w razie oparzenia pierwszego i drugiego stopnia.
 

W domowych warunkach można leczyć tylko i wyłącznie oparzenia pierwszego stopnia, kiedy tylko naskórek jest zniszczony przez temperaturę. – Moim zdaniem każde oparzenie, szczególnie u małego dziecka powinno być skonsultowane z lekarzem zwłaszcza głowy, szyi i krocza. Bardzo istotne też jest, jak duża powierzchnia ciała została oparzona. Im większa, tym bardziej wymaga konsultacji z lekarzem - mówi Dorota Trzaska.

Wielkość oparzonej powierzchni ocenia się różnie. Popularna jest tzw. reguła dłoni, która mówi, że powierzchnia ręki oparzonego, włączając palce, odpowiada 1 procentowi powierzchni ciała. - Ale inaczej ocenia się zakres uszkodzeń cieplnych u niemowlaka niż u pięciolatka. U niemowlaka głowa stanowi 20 procent, noga 15 procent, ręka 10 procent. U starszego dziecka to się zmienia i przykładowo: głowa stanowi 16 procent powierzchni ciała, ręka 9 procent, a noga 17 procent.

 

Strona: 1 2 3 4
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: bfk19543005.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012