Dna mocznanowa. Choroba, która może doprowadzić do kalectwa
Uważaj do jesz, by nie zaszkodzić stawom!
Dna moczanowa inaczej zwana podagrą lub artretyzmem częściej atakuje mężczyzn, zwykle w czwartej i późniejszych dekadach życia. Rozwija się w wyniku nadmiernego wytwarzania kwasu moczowego, często przez wiele lat nie dając żadnych objawów. W końcu atakuje stawy, powodując silny ból.
Choroba powstaje w wyniku niezdrowego stylu życia (kluczowe znaczenie ma dieta!), może być też obciążeniem genetycznym. Może obejmować cały organizm. - Jeżeli we krwi pojawia się duże stężenie kwasu moczowego, wówczas przestaje się on w niej rozpuszczać, a zaczyna się krystalizować w postaci ostrych jak brzytwa, małych kamyczków osadzających się w błonach maziowych stawów, gdzie działa drażniąco, powodując ostre zapalenie. Kwas moczowy powstaje w organizmie człowieka w wyniku przemiany puryn, z których są złożone kwasy nukleinowe RNA i DNA, a także centra energetyczne wszystkich żywych komórek. Zapalenie wokół kryształów potęgowane jest zwiększonym obciążeniem szkieletu np. u osób otyłych - mówi lek. med. Milena Słoń, specjalista Chorób Wewnętrznych i Geriatrii, kierownik medyczny Care Experts.
Przyczyną krystalizacji moczanów jest ich nadmiar, kwaśne środowisko, nieznane czynniki występujące w błonach maziowych stawów. Do krystalizacji kwasu moczowego dochodzi w przypadku nadmiernej podaży w diecie pokarmów zawierających dużo jąder komórkowych. Takimi produktami są: podroby, owoce morza: skorupiaki i mięczaki, ryby, wysokobiałkowe jarzyny (groch, fasola, szpinak, szparagi) a także grzyby (pieczarki, boczniaki, prawdziwki), owoce (banany, melony), a także czekolada, kakao, kawa.
- Nadmiar kwasu moczowego może pochodzić także z przyspieszonego rozpadu puryn własnych organizmu człowieka. Czynnikiem wyzwalającym atak podagry bywa spożycie alkoholu, a jego nadużywanie nasila przebieg choroby. Nagła krystalizacja moczanów może być spowodowana również dużym wysiłkiem fizycznym lub nagłą, ciężką chorobą taką jak zawał serca, czy zapalenie płuc - dodaje geriatra. Kwas moczowy jest wydalany przez nerki, więc niektóre leki moczopędne, (np. hydrochlorotiazyd) mogą powodować osty napad dny.
Dna moczanowa: objawy i przebieg
Wyróżnia się dwa rodzaje dny moczanowej: pierwotną i wtórną. Pierwotna jest wynikiem nadmiernej produkcji kwasu moczowego z niewiadomych przyczyn, zaś wtórna pojawia się w wyniku chorób, np. białaczki, przewlekłej choroby nerek, może być też skutkiem nadużywania alkoholu i leków, objadania się, nadmiernej kuracji odchudzającej, a także współistnieje z cukrzycą, nadwagą oraz otyłością brzuszną. Najbardziej znanym objawem dny moczanowej jest „atak podagry” znany już z pism Hipokratesa: bolesny, zaczerwieniony obrzęk palucha pojawiający się najczęściej nagle w środku nocy, często po obfitym, białkowym posiłku zakrapianym alkoholem.
- Choroba przybiera dwie formy: ostrą (charakteryzującą się nagłym zajęciem stawów, zazwyczaj niesymetrycznie, pojedynczo) oraz przewlekłą, kiedy to dochodzi do długotrwałego procesu niszczenia stawów spowodowanym stałym, powolnym zapaleniem wokół wytrąconych kryształów kwasu moczowego w tkankach okołostawowych - tłumaczy dr Milena Słoń.
Objawy? Pacjenci skarżą się na ostry ból w stawie, który narasta falami i z dnia na dzień staje się coraz bardziej dokuczliwy. Chory staw jest bardzo wrażliwy na dotyk, obrzęknięty i zaczerwieniony, a skóra napięta, błyszcząca, zaczerwieniona. Ostry atak dny, nieleczony, trwa zazwyczaj od 10-20 dni i ustępuje samoistnie. - Standardowo w leczeniu napadów dny moczanowej stosuje się niesterydowe leki przeciwzapalne (oprócz kwasu acetylosalicylowego czyli popularnej aspiryny, która jako substancja zakwaszająca może przyczyniać się do krystalizacji kwasu moczowego).
Przy stosowaniu leków przeciwzapalnych bez recepty, warto też przyjmować leki zmniejszające wydzielanie wodoru w żołądku czyli inhibitory pompy protonowej takie jak omeprazol (również bez recepty). Warto także stosować okłady chłodzące. Główne działanie lecznicze, w fazie ostrej, ma na celu zmniejszenie zapalenia i złagodzenie bólu oraz pozwala na szybki powrót do pełnej sprawności zajętych stawów - dodaje lekarka. I radzi, by w momencie wystąpienia objawów dny udać się do lekarza. - Zalecam wizytę u specjalisty, który zleci badanie stężenie kwasu moczowego w surowicy. Jego podwyższone wartości czyli hiperurykemia jest nie tylko złym prognostykiem rozwoju dny przewlekłej, prowadzącej do dysfunkcji wielostawowych i kalectwa, ale niestety także czynnikiem zwiększonego ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej. Wysokie stężenie kwasu moczowego może być spowodowane także chorobą nowotworową i związane z masywnym rozpadem komórek np. w chorobach krwi czasami, więc jest potrzebna pilna, pogłębiona diagnostyka przyczyn dny i leczenie - mówi.
Dna moczanowa: nawroty
Dna moczanowa, gdy raz się pojawi, może nawracać, szczególnie jeżeli osoba nią dotknięta zaniedba profilaktykę, czyli nie zmieni nawyków żywieniowych, nie zaprzestanie picia alkoholu, nie schudnie, nie będzie przyjmowała dostatecznej ilości płynów. - Jeśli przegapimy pierwszy atak choroby i nie wdrożymy profilaktyki, u starszych pacjentów dna przewlekła staje się cierpieniem dnia codziennego. Prowadzi do upośledzenia funkcji i sprawności. Sprzyja niesamodzielności, a tym samym, naraża seniora na dodatkowe urazy - mówi dr Milena Słoń. Po wyleczeniu ataku dny, warto przez całe życie stosować profilaktykę dietetyczno-farmakologiczną, by zapobiec pojawieniu się dny przewlekłej, a tym samym przyczynić się do oddalenia zagrożenia niepełnosprawnością w wieku sędziwym.
- Jeżeli po pierwszym ataku nie rozpoczniemy leczenia i nie zmienimy stylu odżywiania, kryształy moczanowe zaczną się odkładać nie tylko w stawach, ale również w tkankach miękkich pięt, paluchów, uszu oraz w kaletkach maziowych różnych stawów i tworzyć tam tzw. guzki dnawe (te na brzegach uszu zwą się tophi) - mówi.
Dieta w profilaktyce i leczeniu dny mocznanowej
W profilaktyce dny ważne jest unikanie nadmiaru pokarmów bogatych w związki azotowe oraz farmakologiczne obniżanie stężenia kwasu moczowego w surowicy poprzez zahamowanie jego produkcji (allopurynol), aczkolwiek za wysalanie się tych kryształów odpowiada stężenie substancji w błonie maziowej stawów i może dochodzić do ataków choroby także przy prawidłowych wartościach stężeń w surowicy. Dietą można obniżyć wysokie stężenie kwasu moczowego. Warto również badać regularnie jego poziom, np. raz na 3 miesiące.
W diecie profilaktycznej:
- dozwolone są ryby długo gotowane
- mięso należy ograniczać i jeść niewielkie porcje. Należy unikać spożywania jednorazowo dużej ilości mięsa.
- należy unikać warzyw takich jak groch, fasola, soczewica, dynia, brokuły, kalafior, brukselka, groszek zielony, kukurydza, papryka, por, zielona fasolka szparagowa, kapusta, szczaw, szpinak
- należy unikać grzybów (także pieczarek)
- niewskazane są owoce: banany i melony
- niewskazane są: kakao, kawa, mocna herbata, ostre przyprawy, pieprz i musztarda, czekolada.
- niewskazane są sery topione, tłusty ser twarogowy
Uwaga! W profilaktyce napadów dny nie można jednak całkowicie zaprzestać spożywania białka, gdyż prowadziłoby to do odbiałczenia organizmu.
Podobne dyskusje na forum
Popularne
-
Fiołek afrykański, czyli sępolia fiołkowa
Fiołek afrykański to kwiatek wdzięczny, w mieszkaniu dobrze się trzyma - kwitnie niemal przez...
-
Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
O tym, co robić, żeby storczyki w doniczce zakwitły drugi raz, a może trzeci i czwarty,...
-
Seks. Zaburzenia erekcji
Rozmowa z Ewą Lisowską-Kanią, psychologiem i seksuologiem, na temat najczęstszej dysfunkcji...
-
Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
Co robić, kiedy nagle zostajemy bez pracy i bez żadnych dochodów? Nie panikować (łatwo...
-
Seks po 50-tce i do końca życia
Czy przychodzi moment w życiu człowieka, że powinien powiedzieć - jestem za stary, za stara,...
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
- Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
- Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
- Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
- Rodzaje raka pęcherza moczowego. Profilaktyka, przyczyny, objawy
- Od 15 marca, „Violeta poszła do nieba”, film o genialnej chilijskiej artystce
- Choroby oczu w wieku dojrzałym. Jaskra, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej
- „Myszy i ludzie” z National Theatre na wielkim ekranie
- Saturn w znaku Skorpiona. Co to znaczy?
- Badania mammograficzne ratują życie
- Depresja. Ryzyko zachorowania
- Jak przekazać 1 procent podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego?
- Kiedy kończy się młodość? Wyniki sondażu Eurobarometr Active Ageing
- „Don Giovanni” z festiwalu w Salzburgu

- OC taniej - znajdź najlepszą ofertę polisy
- Najpopularniejsze wśród Polaków kuchnie z całego świata
- Czy warto zatrudnić pomoc domową?
- Akupunktura. Pomaga w bólu, w pokonaniu stresu i przemęczenia
- Padaczka. Przyczyny, objawy, leczenie
- Profilaktyka cukrzycy
- Zioła. Warto stosować, ale zawsze po konsultacji z lekarzem
- Zioła. Jak je bezpiecznie stosować? Kiedy mogą zaszkodzić?
- Problemy z zatokami. Objawy, leczenie zapalenia zatok
- Dzień Walki z Otyłością. Jest groźna dla zdrowia i życia
- Przewlekłe zapalenie prostaty. Objawy, leczenie
- Bóle bioder: przyczyny, pierwsze objawy, leczenie
- Bruksim, choroba okluzyjna. Objawy i leczenie
- Nadciśnienie, otyłość, cukrzyca, epilepsja. Jak choroby wpływają na seks?
- Udar cieplny, udar słoneczny: jak zapobiegać, jak leczyć?
- Choroba hemoroidalna: przyczyny, objawy, leczenie
- Przewlekła chrypka może być objawem zmian nowotworowych
- Tętniak aorty brzusznej. Objawy i leczenie
- Choroba nowotworowa. Do czego pacjent ma prawo?
- "Seksualność kobiet. Raport 2016”
- Prawidłowa praca jelit wzmacnia odporność organizmu
- Fakty i mity na temat zakwaszania organizmu
- Pleśń w domu. Przyczyny zagrzybienia i sposoby pozbycia się pleśni
- Wnuki uwielbiają historie opowiadane przez babcię i dziadka
- Smog. Dlaczego jest groźny dla zdrowia? Seniorzy wśród szczególnie narażonych
- Seniorzy mogą podróżować taniej!
- Grzybica ogólnoustrojowa, kandydoza. Przyczyny, objawy, leczenie choroby
- Alergie jesienne: pleśń, roztocza... i nie tylko
- Kręgosłup. Dobry materac i właściwa poduszka
- Aromaterapia. Zasady domowej terapii olejkami eterycznymi
- Leki 75+: ruszył program. Ile zyskają pacjenci?
- Domowe sposoby na bezsenność
- Jest projekt listy bezpłatnych leków dla seniorów!
- Wstrząs anafilaktyczny może się zdarzyć w każdym wieku
- Starość nie czyha za rogiem
- Gdy nie rośnie
- Depresja u osób powyżej 65. roku życia. Objawy, zapobieganie, leczenie
- Oszustwa przez telefon i internet stają się coraz większym problemem
- Werdykt konkursu fotograficznego "Wiosenne przebudzenie!"
- W Warszawie ruszyła klubokawiarnia, w której pracują autyści
- Zaburzenia erekcji. Czy warto stosować suplementy?
- Kamica żółciowa. Objawy, zapobieganie, leczenie
- Bezpłatne leki dla seniorów 75+. Od kiedy? Dla kogo?
- Wyniki konkursu fotograficznego "Złoty wiek!"
- Żywność ekologiczna kontra żywność konwencjonalna
- Żywność ekologiczna. Dlaczego warto wybierać produkty EKO?
- Zespół cieśni nadgarstka. Objawy, leczenie
- Dobra dieta dla osób starszych – mięso jako źródło białka
- Rzym. Poza sezonem jeszcze piękniejszy i niedrogi
- Nowa piramida żywieniowa. Jak zdrowo się odżywiać i żyć?
- Insulinooporność. Objawy, profilaktyka, leczenie
- Zdrowie na talerzu
- Hartowanie organizmu. Zimnym powietrzem, wodą, przez cały rok
- Polacy 50+ sami o sobie: Jesteśmy zadbani, aktywni i ambitni
- Opłakane skutki palenia tytoniu
- Grypa. Polacy się nie szczepią i tracą miliardy złotych
- Chłoniak Hodgkina. Objawy, rokowania, leczenie
- Gdy życie uratować może tylko przeszczep szpiku
- Polacy jedzą coraz więcej zdrowych, roślinnych tłuszczów. I żyją dłużej
- Nowoczesne leczenie raka. Kiedy będzie dostępne dla Polaków?
- Na skok spadochronowy nigdy nie jest za późno!
- Późne macierzyństwo. Ciąża po 45 roku życia
- Rehabilitacja seniorów. Po zawale serca, udarze mózgu, chorobie obłożnej, operacji
- Bielactwo nabyte: przyczyny, objawy, leczenie
- Metody leczenia łysienia
- Syndrom pustego gniazda. Jak się nie bać samodzielności dzieci
- Wyspy greckie. Lesbos
- Polki. Jakie są, co ksztatłuje ich postawy wobec siebie i własnego zdrowia?
- Jak dojrzała kobieta powinna dbać o zdrowie? Badania i zdrowy styl życia potrzebne od zaraz!
- Łuszczyca. Objawy, przebieg choroby, leczenie
- Haluksy. Bolesne konsekwencje źle dobranego obuwia
- Choroby odpasożytnicze. Owsiki, tasiemiec, lamblie groźne dla osób starszych
- Płatności kartowe: wygodne i bezpieczne
- USA i Norwegia wypowiadają wojnę tłuszczom trans. Dlaczego są one tak szkodliwe?
- W Polsce żyje ponad 4 tysiące stulatków. Poznali receptę na długowieczność?
- Osteoporoza. Rehabilitacja i ćwiczenia
- Ból kręgosłupa. Ćwiczenia rehabilitacyjne na kręgosłup
- Choroba zwyrodnieniowa stawów to problem nawet 2 milionów Polaków
- Profilaktyka przeciwodleżynowa – poradnik
- Powiększone węzły chłonne. Infekcja, czy objaw poważnej choroby?
- System ochrony zdrowia nie jest przygotowany do zjawiska starzenia się społeczeństwa
- Szczepienia profilaktyczne osób dojrzałych
- Leki przeciwbólowe. Zasady zażywania
- Sezon grypowy trwa zwykle od stycznia do kwietnia
- „Nasza klątwa” i „Joanna”. Bez Oskara, ale do zobaczenia. Koniecznie!
- Co powinni jeść chorzy na cukrzycę?
- Suplementy diety. Jakie są oznaki niedoborów witamin?
- Jak rzucić palenie? Nikotynowa terapia zastępcza i terapia lekami
- Osteoporoza. Profilaktyka
- Czy osteopenia musi przerodzić się w osteoporozę? Czy możemy temu przeciwdziałać, a jeśli tak, to jak?
- Czy preparaty łagodzące objawy klimakterium, dostępne bez recepty, są skuteczne?
- Żylaki nóg. Przyczyny, objawy, leczenie
- Jak leczyć otyłość?
- Andropauza. Dziesięć pytań sprawdzających objawy
- Mięśniaki macicy. Częsty problem kobiet przed menopauzą
- Choroby oczu w wieku dojrzałym. Jaskra, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej
- Na jakiej podstawie lekarz diagnozuje lub wyklucza chorobę reumatyczną u pacjenta?
- Udar mózgu. Objawy, leczenie, rehabilitacja
- Otyłość brzuszna, Przyczyny i leczenie