Ekwador szuka przyjaciół w Polsce między innymi wśród seniorów
Najważniejsze są relacje ze zwykłymi ludźmi
O tym, dlaczego przedstawiciele Ambasady Ekwadoru wspierają polskich seniorów, o doświadczeniach Ekwadoru w polityce senioralnej i o tym, dlaczego emeryci z Kanady i USA wybierają ten kraj jako miejsce zamieszkania w jesieni życia z ambasadorem Republiki Ekwadoru w Polsce Fabianem Valdivieso rozmawia Małgorzata Solecka.
Małgorzata Solecka: Podczas październikowego pikniku z okazji Dnia Osób Starszych mieliśmy okazję obejrzeć wspaniały taniec, wykonany przez przedstawicielki Ambasady Ekwadoru, którym towarzyszyła grupa seniorek. Dowiedzieliśmy się, że Ambasada współpracuje m.in. z Domem Pomocy Społecznej na Ursynowie i angażuje się w działania na rzecz seniorów. Dlaczego?
Fabian Valdivieso, ambasador Republiki Ekwadoru w Polsce: Polska należy do krajów, w których Ekwador stawia przede wszystkim na dyplomację kulturalną. Relacje oficjalne, stosunki międzypaństwowe są dla nas oczywiście bardzo ważne, ale ponieważ dzieli nas wiele tysięcy kilometrów, nasze kraje położone są w zupełnie różnych kręgach kulturowych, uważamy że naszym podstawowym zadaniem jest działanie na rzecz przybliżenia Ekwadoru, jego kultury i dziedzictwa, zwykłym ludziom. Działamy i chcemy działać na rzecz zbliżenia, poznania się społeczności naszych krajów. Ambasada reprezentuje przecież nie tylko państwo, ale też społeczeństwo Ekwadoru.
Ekwador dla Polaków jest krajem odległym. Jeśli z czymś się kojarzy, to z egzotyczną, daleką podróżą. Oczywiście, cieszymy się gdy Polacy chcą spędzać wakacje w Ekwadorze i do tego zachęcamy, ale przede wszystkim propagujemy wiedzę na temat tradycji i kultury naszego kraju – w różnych środowiskach. Zajęcia na tematy związane z Ekwadorem, z jego przyrodą, tańcami, rzemiosłem artystycznym, kuchnią prowadzimy zarówno w przedszkolach jak i centrach dla seniorów.
Spotkania z osobami starszymi są – chcę to podkreślić - niezwykłym doświadczeniem. Seniorzy są niezwykle otwarci na wszystko, co możemy im zaoferować.
Jak wyglądają takie zajęcia?
Mamy taką zasadę, że w organizowanych przez nas zajęciach czy warsztatach osoby starsze, seniorzy, muszą czynnie uczestniczyć. To nie są występy, tylko zajęcia angażujące seniorów w różnych wymiarach. Bo wychodzimy z założenia, że dla osób starszych najważniejszą rzeczą, którą mogą otrzymać od nas to poczucie, że oni sami coś mogą, potrafią zrobić ważnego, pięknego, pożytecznego. Jeśli więc organizujemy spotkanie o kuchni Ekwadoru, to nie gotujemy sami i nie częstujemy gości, tylko umożliwiamy uczestnikom samodzielne przygotowanie ekwadorskich dań. Jeśli rozmawiamy o ekwadorskiej sztuce – prosimy, by namalowali czy narysowali swoje dzieło, inspirowane Ekwadorem. Jeśli mamy spotkanie poświęcone tańcom, zapraszamy uczestników do tańca. W ten sposób powstała zresztą bardzo prężna grupa starszych pań, które wystąpiły na wspomnianym przez panią pikniku w Ogrodzie Saskim.
Dzięki takiemu aktywizującemu podejściu seniorzy mają nie tylko zajęty umysł, ale przede wszystkim zyskują poczucie, że ciągle są twórczy. Że mogą stworzyć coś pięknego, ważnego, ciekawego. Ten model współpracy z placówkami działającymi na rzecz seniorów testujemy już od półtorej roku i on się sprawdza. A my mamy już prawdziwą sieć przyjaciół Ekwadoru.
Z iloma ośrodkami współpracuje Ambasada Ekwadoru?
W tej chwili pracujemy z siedmioma ośrodkami w Warszawie. Jeśli będą kolejni chętni, jesteśmy gotowi nawiązać kontakty. My też chcemy poznawać Polaków!
Skomentuj artykuł
Popularne
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
Zrzuć dżinsy, sweter i byle jakie buty. Nie mów „mi już nie wypada" albo "nie zależy”. Między...
-
Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
O tym, co robić, żeby storczyki w doniczce zakwitły drugi raz, a może trzeci i czwarty,...
-
Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
O tym, jak wybierać zdrowe egzemplarze azalii i jak je pielęgnować, żeby długo kwitły,...
-
Seks po 50-tce i do końca życia
Czy przychodzi moment w życiu człowieka, że powinien powiedzieć - jestem za stary, za stara,...
- Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
- Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
- Seks. Zaburzenia erekcji
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
- Łuszczyca. Objawy, przebieg choroby, leczenie
- Międzypokoleniowa Wystawa Portretów i Opowieści
- Fiołek afrykański, czyli sępolia fiołkowa
- Jak zakażenie układu moczowego zmienia życie codzienne kobiety?
- Nie jadalnia a mieszkalnia. Warszawska Praga
- Polacy zbyt często lekceważą problemy laryngologiczne
- „Hitchcock”, reż. Sacha Gervasi, USA
- Nike Farida, „Panna Młoda”
- Profilaktyka raka szyjki macicy
- Czy po operacji żylaków pozostają widoczne blizny? Czy można się ich pozbyć u chirurga plastyka?
frank566 | 20-11-2013