Powiększone węzły chłonne. Infekcja, czy objaw poważnej choroby?
Zbite i twarde, wolno powiększające się węzły chłonne trzeba pokazać lekarzowi
Węzły chłonne leżą na przebiegu naczyń limfatycznych. Ich głównym zadaniem jest filtrowanie limfy i wytwarzanie przeciwciał. Stanowią ważny element układu immunologicznego. Wychwytując różne bakterie, wirusy, komórki nowotworowe, niszczą je zanim dotrą do układu krwionośnego i do organów wewnętrznych.
Węzły chłonne najczęściej ulegają powiększeniu w czasie infekcji czyli gdy do organizmu wnikną drobnoustroje - dochodzi wówczas do zwiększenia przepływu krwi przez węzły chłonne, dlatego stają się one większe i wyczuwalne.
Węzły chłonne są rozmieszczone w całym ciele, m.in. na szyi, w pachwinach, pod kolanami czy w okolicach żuchwy i te zwykle możliwe są do zbadania fizykalnego. - Ważny jest nie tylko ich rozmiar, ale także to czy się przesuwają, czy bolą, czy są pojedyncze czy zbite. Węzły chłonne miękkie, które można pod palcami łatwo przesuwać, szybko powiększające się, zwykle niebolesne, świadczą o infekcji wirusowej bądź bakteryjnej. Węzły chłonne zbite i twarde, niemożliwe do przesunięcia, wolno powiększające się, mogą być sygnałem choroby nowotworowej, np. białaczki, szpiczaka, chłoniaka czy nowotworów piersi lub węzłów pachowych - mówi dr n. med. Marzena Gajewska, internista i alergolog w Centrum Medycznym ENEL-MED, członek Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.
Do powiększenia węzłów chłonnych dochodzi też w chorobach autoimunologicznych, np. w chorobie Hashimoto, chorobach odzwierzęcych, np. toksoplazmozie. Zdarza się, że węzły powiększają się na skutek reakcji organizmu na leki, np. przeciwpadaczkowe, sulfonamidy lub w wyniku reakcji poszczepiennej np. przeciw różyczce, odrze, gruźlicy.
Powiększone węzły chłonne: badania
Powiększone węzły chłonne mogą być pierwszym sygnałem groźnej choroby, dlatego warto skonsultować się z lekarzem, jeśli staną się wyczuwalne.
Wychwycenie choroby we wczesnym stadium zwiększa szanse na jej wyleczenie. Podstawowymi badaniami, zalecanymi przez lekarza, w przypadku wystąpienia powiększonych węzłów chłonnych jest morfologia krwi, zwłaszcza oznaczenie OB i CRP, które są najlepszymi wskaźnikami stanu zapalnego.
- Często zleca się również RTG lub tomografię komputerową lub USG. Dopiero na podstawie tych wyników można podjąć następne kroki. Zawsze powinno się dążyć do wyjaśnienia przyczyny powieszenia węzła chłonnego. Na szczęście, w ogromnej większości przypadków, jest to reakcja na proces zapalny czyli infekcje bakteryjną lub wirusową, które dają się wyleczyć, a tym samym stopniowo zmniejszają się węzły chłonne - mówi dr Marzena Gajewska.
Podobne dyskusje na forum
Popularne
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
Dobrze dobrana fryzura może odjąć nawet 5 lat. No i jest dużo tańsza niż zabiegi medycyny...
-
Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
Barcelona Bus Turistic poza sezonem kursuje na dwóch liniach czerwonej i niebieskiej. Latem...
-
Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
O tym, jak wybierać zdrowe egzemplarze azalii i jak je pielęgnować, żeby długo kwitły,...
-
Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
Co robić, kiedy nagle zostajemy bez pracy i bez żadnych dochodów? Nie panikować (łatwo...
- Seks po 50-tce i do końca życia
- Seks. Zaburzenia erekcji
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
- Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
- Dieta redukcyjna dla kobiet. Dieta redukcyjna dla mężczyzn
- Konkurs kulinarny "Słodycz miłości"
- Nowa piramida żywieniowa. Jak zdrowo się odżywiać i żyć?
- ONZ porównała jakość życia ludzi starszych w 91 krajach świata
- Książki „Mężczyzna i one” Jana Nowickiego do odbioru
- Skoro osteoporoza jest cichym złodziejem kości czy każdy powinien w pewnym wieku zrobić sobie badanie densytometryczne?
- Dobry wygląd bez sztucznej metryki
- Ermitaż odkryty. Wystawa multimedialna
- Henri Matisse. Wycinanki
- Pieniądze z opieki społecznej i gminy