Ocena:
(głosy: 1)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

30-04-2015

Powiększone węzły chłonne. Infekcja, czy objaw poważnej choroby?

Zbite i twarde, wolno powiększające się węzły chłonne trzeba pokazać lekarzowi

Węzły chłonne leżą na przebiegu naczyń limfatycznych. Ich głównym zadaniem jest filtrowanie limfy i wytwarzanie przeciwciał. Stanowią ważny element układu immunologicznego. Wychwytując różne bakterie, wirusy, komórki nowotworowe, niszczą je zanim dotrą do układu krwionośnego i do organów wewnętrznych.

Jeśli powiększeniu węzłów chłonnych nie towarzyszy infekcja, np. silne przeziębienie czy zapalenie górnych dróg oddechowych, koniecznie powinien je zbadać lekarz Jeśli powiększeniu węzłów chłonnych nie towarzyszy infekcja, np. silne przeziębienie czy zapalenie górnych dróg oddechowych, koniecznie powinien je zbadać lekarz

Węzły chłonne najczęściej ulegają powiększeniu w czasie infekcji czyli gdy do organizmu wnikną drobnoustroje - dochodzi wówczas do zwiększenia przepływu krwi przez węzły chłonne, dlatego stają się one większe i wyczuwalne.

Węzły chłonne są rozmieszczone w całym ciele, m.in. na szyi, w pachwinach, pod kolanami czy w okolicach żuchwy i te zwykle możliwe są do zbadania fizykalnego. - Ważny jest nie tylko ich rozmiar, ale także to czy się przesuwają, czy bolą, czy są pojedyncze czy zbite. Węzły chłonne miękkie, które można pod palcami łatwo przesuwać, szybko powiększające się, zwykle niebolesne, świadczą o infekcji wirusowej bądź bakteryjnej. Węzły chłonne zbite i twarde, niemożliwe do przesunięcia, wolno powiększające się, mogą być sygnałem choroby nowotworowej, np. białaczki, szpiczaka, chłoniaka czy nowotworów piersi lub węzłów pachowych - mówi dr n. med. Marzena Gajewska, internista i alergolog w Centrum Medycznym ENEL-MED, członek Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Do powiększenia węzłów chłonnych dochodzi też w chorobach autoimunologicznych, np. w chorobie Hashimoto, chorobach odzwierzęcych, np. toksoplazmozie. Zdarza się, że węzły powiększają się na skutek reakcji organizmu na leki, np. przeciwpadaczkowe, sulfonamidy lub w wyniku reakcji poszczepiennej np. przeciw różyczce, odrze, gruźlicy.

 

Powiększone węzły chłonne: badania

Powiększone węzły chłonne mogą być pierwszym sygnałem groźnej choroby, dlatego warto skonsultować się z lekarzem, jeśli staną się wyczuwalne.

Wychwycenie choroby we wczesnym stadium zwiększa szanse na jej wyleczenie. Podstawowymi badaniami, zalecanymi przez lekarza, w przypadku wystąpienia powiększonych węzłów chłonnych jest morfologia krwi, zwłaszcza oznaczenie OB i CRP, które są najlepszymi wskaźnikami stanu zapalnego.

- Często zleca się również RTG lub tomografię komputerową lub USG. Dopiero na podstawie tych wyników można podjąć następne kroki. Zawsze powinno się dążyć do wyjaśnienia przyczyny powieszenia węzła chłonnego. Na szczęście, w ogromnej większości przypadków, jest to reakcja na proces zapalny czyli infekcje bakteryjną lub wirusową, które dają się wyleczyć, a tym samym stopniowo zmniejszają się węzły chłonne - mówi dr Marzena Gajewska.

 

 

 

Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: Superstarsi.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012