Ocena:
(głosy: 3)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

09-08-2012

Ryszard Poznakowski, kompozytor, muzyk, sołtys

Jak muzyk sołtysem został i jak sołtys muzykuje

Rozmowa o  zespole Poznakowski band i nowej piosence „Nikt na kredyt nie ma szans”, do której Ryszard Poznakowski napisał muzykę a słowa Maria Czubaszek, o sołtysowaniu w Magnuszewie Dużym i gustach muzycznych Ryszarda Poznakowskiego. 

Ryszard Poznakowski zaczynał od grania na fagocie w Operze Bałtyckiej i filharmonii w Gdańsku. Dziś ten instrument bierze do ręki rzadko. Dlaczego?  Ryszard Poznakowski zaczynał od grania na fagocie w Operze Bałtyckiej i filharmonii w Gdańsku. Dziś ten instrument bierze do ręki rzadko. Dlaczego?
  • Ryszard Poznakowski, kompozytor, muzyk, sołtys

Agnieszka Usiarczyk: Przez wiele lat mieszkał pan w stolicy i prawie z dnia na dzień podjął pan decyzję o przeprowadzce na wieś. Nie brakuje dziś zgiełku wielkiego miasta?

Ryszard Poznakowski: Proszę nie żartować. W Magnuszewie Dużym mieszkam od 12 lat. Cenię sobie spokój i ciszę. Gdy się przenieśliśmy, najtrudniej było przyzwyczaić się do ciszy. W Warszawie budziły mnie tramwaje, autobusy i sąsiad, który bardzo głośno przygotowywał się do wyjścia do pracy o szóstej rano. Dziś, na wsi budzą mnie ptaki.

 

Gdyby nie ekipa remontowa, która pracowała w pana warszawskim mieszkaniu, pewnie nie byłoby pana dziś w tym miejscu.

Tak. To zupełny przypadek. Panowie zapytali dlaczego Poznakowski mieszka nad stacją benzynową, przy torach tramwajowych, w ogromnym hałasie. Żona odpowiedziała, że gdy chcemy coś kupić zawsze doliczają nam do ceny 300 proc. za nazwisko. Bo tak niestety było. Panowie - obecnie moi sąsiedzi z sąsiedniej wsi, sami zaproponowali, że znajdą nam działki za uczciwą cenę. I znaleźli. Tę, na której dziś mieszkam, obejrzałem jako ostatnią. Jest położona na niewielkim wzgórzu, blisko rzeki. Na początku to miał być domek letniskowy. Szybko jednak zmieniliśmy zdanie i się tu osiedliliśmy.

 

Pewnie znanej osobie łatwo było przekonać do siebie mieszkańców wsi?

Wcale tak łatwo nie było. Na początku byłem traktowany jak letnik. Dużo czasu minęło zanim mieszkańcy Magnuszewa zaczęli mnie postrzegać jako swojego. Dopiero w zeszłym roku, gdy poprzedni sołtys zrezygnował z pracy, przyszli do mnie i poprosili bym kandydował. Zgodziłem się, ponieważ szanuję tych ludzi, cenię ich za to co robią. Zintegrowałem się z mieszkańcami, szanując ich etos pracy, honor i otwartość na nowinki cywilizacyjne. Dla mnie sołtysowanie, to jest misja. Zostałem wybrany 78 procentami głosów. Przyszłym potencjalnym sołtysom radzę, by nie zadzierali nosa :)

 

Jakie plany ma sołtys?

Chcemy zainteresować wczasowiczów walorami agroturystycznymi gminy. Miejscowość znajduje się niedaleko Warszawy. Tereny zalewowe we wsi latem

mogłyby być turystyczną atrakcją. Zgłosił się do nas przedsiębiorca, który chce wybudować stanicę i będą organizowane spływy kajakowe. Chcemy ruszyć w następnym sezonie. Ponadto, sąsiad buduje duży obiekt Medical spa , który na pewno ożywi Magnuszew Duży. Otwarcie: zima - wiosna 2012 - 2013. Byłoby dobrze, gdyby udało nam się stworzyć dobrą ofertę turystyczną, nie tylko sezonową. Chciałbym, by wieś ożyła gospodarczo, by młodzi ludzie chętnie się tu osiedlali. Wierzę, że to się uda. Mam spore doświadczenie w pracy z ludźmi. Obecnie jestem prezesem Stowarzyszenia Polskich Artystów, Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych, które inkasuje tantiemy dla  piosenkarzy i muzyków. Przez kilkanaście lat byłem skarbnikiem Stowarzyszenia Autorów i Kompozytorów ZAiKS.

 

Strona: 1 2
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: edyta_kulczycka.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012