Ocena:
(głosy: 1)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

31-03-2016

W Warszawie ruszyła klubokawiarnia, w której pracują autyści

Życie jest fajne, przekonaj się sam!

Na warszawskiej Ochocie otwarto wyjątkowe miejsce – klubokawiarnię „Życie jest fajne”. Fundacja „Ergo Sum” stworzyła miejsce, w którym mogą pracować autyści. Praca nie tylko daje im przynajmniej częściową samodzielność, ale jest też formą terapii: uczą się być wśród ludzi, nawiązywać kontakty z nowymi osobami.

Klubokawiarnia, w której pracują autyści, mieści się w Warszawie przy ul. Grójeckiej Klubokawiarnia, w której pracują autyści, mieści się w Warszawie przy ul. Grójeckiej

- Wierzymy, że życie może być fajne także dla tych, którym żyje się trudniej niż nam. Wierzymy, że drogą do spełnienia i czerpania radości z życia jest wyjście do ludzi, możliwość pracy, szansa na pokazanie własnych pasji i zdolności. Czy taką szanse mają dorośli autyści? Dziś niestety nie – pisali pod koniec 2015 roku pomysłodawcy klubokawiarni.

Sytuacja się zmieniła: miejsce, w którym dorośli autyści mogą znaleźć pracę, już jest. Pracownicy kawiarni mają od 17 do 33 lat – niemal dla wszystkich jest to pierwsza „prawdziwa” praca w życiu, pierwszy etat. Na uruchomienie lokalu fundacja zaciągnęła kredyt dla organizacji społecznych, ponad 30 tysięcy złotych udało się zebrać na jednej z platform crowdfundingowych, dzięki wpłatom kilkuset osób.

W kawiarni autyści będą pracować zarówno w kuchni (ruszy dopiero po uzyskaniu wszystkich pozwoleń) jak i za barem, gdzie goście mogą już zamawiać kawę i ciasta. Pracownicy kawiarni mają zapewnioną możliwość odpoczynku, wyciszenia się, relaksu – tak, by stres związany z pracą nie zaburzył ich samopoczucia. W jednym z wywiadów Ola Smerczyńska z Fundacji „Ergo Sum” mówi: - Szkolenia pracowników były dokładnie takie, jak w innych kawiarniach. Uczyliśmy się czym jest marketing, czym jest biznes, dużą część stanowiła też terapia. Zastanawialiśmy się, jak należy zareagować, gdy klient będzie nieprzyjemny lub niemiły, a osoby z autyzmem są wyjątkowo wrażliwe na różne bodźce, w tym dźwięki. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla nich specjalny pokój relaksacyjny.

Nad tym, by praca była terapią, a nie źródłem stresu, będą czuwać terapeuci i opiekunowie autystów.

Na Facebooku (koniec marca 2016, 3,5 tysiąca fanów) stresu nie widać. – Uczyłam się dziś parzyć kawę – dzieli się swoją radością jedna z pracownic.

W klubokawiarni już są organizowane spotkania tematyczne, wykłady, dyskusje, warsztaty artystyczne. Na 2 kwietnia, w Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie, zaplanowano np. wieczór ze słowami zmarłego pod koniec marca ks. Jana Kaczkowskiego „Człowiek. Miłość. Życie. Petarda”. 8 kwietnia wolontariusze, którzy w Jordanii pracowali na rzecz uchodźców z Syrii, opowiedzą o marzeniach najmłodszych uchodźców.


 

Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.
leksykon zdrowia seniora
poradnik seniora
webstar 2012