Zasady pobierania moczu do badania
Jak przygotować się do badania moczu?
Wśród badań laboratoryjnych badanie moczu należy do najczęściej wykonywanych. Aby uzyskać wiarygodne wyniki badania moczu należy się do niego odpowiednio przygotować.
W standardowym (rutynowo wykonywanym) badaniu moczu ocenia się zawarte w nim składniki fizyko – chemiczne (zawartość, których zależy od stopnia zagęszczenia moczu, czyli od ilości wypitych przed badaniem przez pacjenta płynów), ocenia się tutaj między innymi barwę i ciężar właściwy moczu, czy obecność białka lub glukozy. Podczas rutynowego badania moczu poszukuje się także i ocenia składniki morfotyczne osadu moczu (np. ilość i jakość krwinek czerwonych i białych, poszukuje się kryształów, bakterii i wałeczków).
Jałowy pojemnik przy badaniu na posiew
Przed badaniem należy kupić w aptece pojemnik (kubeczek) do badania moczu. W przypadku badania moczu na posiew należy poprosić farmaceutę o pojemnik jałowy. Szeroki wlot tych pojemników ułatwia pobranie materiału. Należy unikać pobierania moczu do buteleczek i słoików, używanych wcześniej do innego celu, zwiększa się bowiem prawdopodobieństwo przypadkowych zanieczyszczeń, a co za tym idzie niewiarygodnego wyniku.
Czas i sposób pobrania moczu
Ze względu na skład moczu, najczęściej do badania wykorzystuje się tzw. „mocz poranny” – czyli mocz oddany po nocy. Jeżeli w nocy pacjent korzystał z toalety, najlepiej żeby mocz był oddany po tym jak „zalegał” w pęcherzu minimum 4 godziny (4 godziny od ostatniego oddania moczu)
Przed oddaniem moczu do pojemnika należy umyć ręce i krocze (narządy moczo– płciowe). Podczas oddawania moczu panowie powinni odchylić napletek, a panie rozchylić wargi sromowe.
Do pojemnika oddaje się mocz z tzw. „środkowego strumienia”, co w praktyce oznacza, że pierwszą porcję moczu oddajemy do sedesu, środkową (stąd „środkowy strumień”) do kubeczka – powinno to być około 30 ml (ok. 1/3 pojemniczka) pozostały mocz ponownie oddajemy do sedesu.
Uwaga!!! Należy uważać – jest to szczególnie istotne w przypadku badań na posiew – żeby nie zanieczyścić wewnętrznej części i zawartości kubeczka np. przez przypadkowe dotknięcie.
Kubeczek należy starannie zakręcić i upewnić się czy jest szczelny, a następnie czytelnie podpisać imieniem, nazwiskiem i numerem PESEL (warto napisać również datę i godzinę pobrania).
Mocz powinien być jak najszybciej dostarczony do laboratorium (do dwóch godzin), jeżeli jest to niemożliwe mocz należy przechowywać w temperaturze lodówki (2-8 stopni. C). Badanie moczu, żeby było miarodajne, powinno być wykonane w ciągu 4 godzin od momentu dostarczenia go do laboratorium. W przypadku badań mikrobiologicznych wymagany czas uzyskania wyniku jest dłuższy i wynosi niekiedy 4-5 dni (jeżeli wynik badania jest dodatni tzn. w moczu znajdują się bakterie)
Uwaga! Powyższe zalecenia nie obejmują badań wykonywanych z tzw. dobowej zbiórki moczu (np. oznaczenie dobowego wydalania wapnia czy fosforu z moczem)
Poczytaj również
Zobacz więcej na temat: badania laboratoryjne, cholesterol, choroby, choroby wieku dojrzałego, profilaktyka, profilaktyka chorób wieku dojrzałegoPodobne dyskusje na forum
Popularne
-
Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
Barcelona Bus Turistic poza sezonem kursuje na dwóch liniach czerwonej i niebieskiej. Latem...
-
Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
Co robić, kiedy nagle zostajemy bez pracy i bez żadnych dochodów? Nie panikować (łatwo...
-
Seks po 50-tce i do końca życia
Czy przychodzi moment w życiu człowieka, że powinien powiedzieć - jestem za stary, za stara,...
-
Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
Zrzuć dżinsy, sweter i byle jakie buty. Nie mów „mi już nie wypada" albo "nie zależy”. Między...
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
- Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
- Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
- Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- Seks. Zaburzenia erekcji
- Portal Superstarsi.pl walczy o statuetkę Webstar
- “7 dni w Hawanie” reż. Laurent Cantet, Benicio Del Toro, Julio Medem, Gaspar Noe, Elia Suleiman, Juan Carlos Tabio, Pablo, Trapero, prod. Francja, Hiszpania
- Czy i kiedy ma sens operacyjne leczenie otyłości? Czy jest to zabieg refundowany?
- Prostata (czyli gruczoł krokowy lub stercz). Leczenie łagodnego przerostu
- Zdrowo podjeść po arabsku
- „Hitchcock”, reż. Sacha Gervasi, USA
- Niechirurgiczne powiększanie i modelowanie biustu. Zabieg Aquafilling bodyline
- “Samotny port - miłość” reż. Aku Louhimies, prod. Finlandia
- Borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu, to nie rzadkość
- Przed północą, Richard Linklater