Nasz organizm
-
Hartowanie organizmu. Zimnym powietrzem, wodą, przez cały rok
05-01-2016
Przegrzany organizm jest podatny na przeziębienie. Antidotum na zimowe osłabienie jest hartowanie organizmu. Najlepiej przez cały rok.
-
Polacy 50+ sami o sobie: Jesteśmy zadbani, aktywni i ambitni
09-12-2015
Współcześni pięćdziesięciolatkowie i osoby starsze swój wiek traktują jako „drugą młodość” i aż 71 proc. z nich chce cieszyć się każdym dniem. Nie zwalniają tempa i dbają o zdrowie - takie wnioski płyną z ogólnopolskiego badania „Aktywność życiowa Polaków po 50-tce”.
-
Opłakane skutki palenia tytoniu
19-11-2015
Wielu specjalistów uważa, że palenie papierosów ma wpływ na rozwój wszystkich znanych schorzeń, bo palacz jest nieustannie niedotleniony, a więc ma ograniczony zasób pierwiastka, decydującego o prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.
-
Grypa. Polacy się nie szczepią i tracą miliardy złotych
04-11-2015
W sezonie jesienno-zimowym wzrasta liczba zachorowań na grypę. Chorobie i jej groźnym powikłaniom można zapobiec, szczepiąc się. W porównaniu z innymi krajami Europy, jesteśmy na przedostatnim miejscu jeśli chodzi o liczbę osób szczepiących się. W poprzednim sezonie epidemicznym 2014-2015 zaszczepiło się przeciwko grypie tylko 3,55 proc. Polaków. Skutki takich działań mogę być opłakane, zarówno dla zdrowia jak i gospodarki. Każdego roku, z powodu wirusa grypy, tracimy miliardy złotych.
-
Chłoniak Hodgkina. Objawy, rokowania, leczenie
02-11-2015
Chłoniak Hodgkina to nowotwór układu limfoidalnego. W początkowej fazie może być mylony z przeziębieniem lub innymi chorobami infekcyjnymi, objawy nie znikają jednak po leczeniu przeciwzapalnym. Wcześnie wykryty i po zastosowaniu odpowiedniej terapii, jest możliwy do wyleczenia. Dane pokazują, że 90 proc. chorych z chłoniakiem Hodgkina udaje się dziś uratować. Jeszcze w latach 50. lekarze mogli pomóc jedynie 5-20 proc. chorych.
-
Gdy życie uratować może tylko przeszczep szpiku
30-10-2015
W Polsce co roku około 10 tys. osób zapada na jedną z chorób nowotworowych krwi lub szpiku. Chorują dorośli, młodzież, dzieci. Dla wielu jedyną szansą na powrót do zdrowia i normalne życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych krwi lub szpiku od niespokrewnionego dawcy. Niestety, co piąty chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku, tego dawcy nie znajduje.
-
Nowoczesne leczenie raka. Kiedy będzie dostępne dla Polaków?
14-10-2015
Protonoterapia, nowoczesne leki onkologiczne, spersonalizowane terapie w chorobach nowotworowych. Medycyna dysponuje potężnym arsenałem w walce z rakiem. Niestety, dla polskich pacjentów te najnowocześniejsze metody leczenia są albo niedostępne, albo dostępne z ogromnymi ograniczeniami.
-
Rehabilitacja seniorów. Po zawale serca, udarze mózgu, chorobie obłożnej, operacji
17-09-2015
Rehabilitacja odgrywa istotną rolę w przypadku osób w okresie rekonwalescencji czy po leczeniu operacyjnym. Powrót do sprawności po chorobie ma zbawienny wpływ na organizm i stymuluje wiele procesów zdrowotnych.
-
Jak dojrzała kobieta powinna dbać o zdrowie? Badania i zdrowy styl życia potrzebne od zaraz!
30-07-2015
Polki, choć żyją dłużej niż panowie, wcale nie cieszą się lepszym zdrowiem. Zaniedbują siebie i profilaktykę, skupiając się, w pierwszej kolejności na potrzebach swoich rodzin. Efekt? Umiera u nas znacznie więcej kobiet niż w innych krajach Unii Europejskiej.
-
Profilaktyka przeciwodleżynowa – poradnik
11-05-2015
Na powstawanie miejscowej martwicy tkanek, zwanej odleżyną, wpływ ma wiele czynników: ucisk na tkanki, słabe czucie i ukrwienie, zły stan ogólny chorego, podeszły wiek etc. Jak zapobiegać odleżynom? Można m.in. bazować na zaleceniach, wydanych przez krajowego konsultant (1).