Układ trawienny
-
Rak jelita grubego. Profilaktyka
04-01-2015
Rak jelita grubego niestety wciąż pozostaje chorobą wstydliwą, o której mówi się publicznie niezwykle rzadko. To źle, zwłaszcza że rak rozwija się w ukryciu, niejednokrotnie nawet w dość zaawansowanym stadium nie daje jednoznacznych niepokojących sygnałów.
-
Rak jelita grubego. Czynniki ryzyka, objawy, badanie i leczenie
04-01-2015
Nowotwór jelita grubego atakuje zarówno mężczyzn jak i kobiety. Osoby po 50. roku życia znajdują się już w grupie ryzyka i powinny poddawać się badaniom profilaktycznym. Bo, jak w przypadku większości nowotworów, wykryty we wczesnym stadium, jest zwykle uleczalny. Czterech na pięciu zdiagnozowanych pacjentów z rakiem jelita grubego ma więcej niż 60 lat.
-
Otyłość. Objawy i przyczyny
04-01-2015
Cukrzyca, choroby układu krążenia, zwyrodnienia stawów, niektóre typy nowotworów – to tylko część chorób, które mogą towarzyszyć otyłości. Otyłość sama w sobie uznawana często za defekt urody czy niedogodność, utrudniającą codzienne życie, jest przez medycynę traktowana jak choroba. Choroba, z której trzeba i warto się leczyć.
-
Celiaklia, choroba trzewna, to przypadłość również osób dojrzałych
09-07-2013
W Polsce na celiakię cierpi około 380 tys. osób. Nie tylko dzieci. Choroba może ujawnić się w każdym wieku. Najczęściej u osób 30-50-letnich, a nawet starszych. Wśród chorych dorosłych zdecydowanie przeważają kobiety. Chory z pewnym rozpoznaniem choroby trzewnej przez cale życie musi być na diecie bezglutenowej, której nie wolno przerwać.
-
Odchudzanie. Jakich efektów terapii można się spodziewać?
29-01-2013
Racjonalnie ujemny bilans energetyczny powinien przynosić redukcję masy ciała w tempie 2-4 kg na miesiąc. Takie tempo chudnięcia daje największą szansę utrzymania uzyskanego efektu. Odchudzanie bowiem to proces, którego celem - z punku widzenia medycznego - nie jest uzyskanie absolutnie idealnej masy ciała. Sukcesem jest jej zmniejszenie nawet o 10 proc. w stosunku do masy wyjściowej. Organizm bardzo odczuwa utratę nawet kilku kilogramów. Analizując wiele badań stwierdzono, że obniżenie masy ciała o 10 kg powoduje zmniejszenie stężenia triglicerydów o 30 proc., złego cholesterolu o 15 proc., a podwyższenie dobrego o 8 proc.
-
Nadwaga, otyłość. Kiedy koniecznie trzeba iść do lekarza
28-01-2013
Nawet jeśli nie występuje żaden z wymienionych poniżej niepokojących objawów, które powinny nas skłonić do konsultacji z lekarzem, a wielokrotnie podejmowaliśmy nieudane próby redukcji masy ciała, warto poradzić się lekarza, jak poradzić sobie z problemem.
-
Nadawaga, otyłość. Badania kontrolne
28-01-2013
Wystarczy raz ma jakiś czas stanąć na wadze i mierzyć swoją talię. Jeśli zauważymy przyrost którejkolwiek z wartości (kilogramów lub centymetrów) należy ograniczyć liczbę spożywanych kalorii i więcej czasu poświęcać na aktywność fizyczną. Nie wolno dopuść, by masa naszego ciała wzrastała!
-
Aktywność fizyczna w leczeniu otyłości i zapobieganiu jej
28-01-2013
Jednym z aspektów otyłości jest cierpienie psychiczne, jakie wywołuje, bo nadwaga nie kojarzy się w naszej kulturze z atrakcyjnością. Obok troski o zdrowie, jako motywy podjęcia regularnego wysiłku fizycznego można wykorzystać chęć poprawy samopoczucia związanego z wyglądem.
-
O jedzeniu. Żeby zrzucić zbędne kilogramy lub po prostu nie tyć
24-01-2013
Uzyskanie i utrzymanie prawidłowej masy ciała to projekt nie na miesiąc, dwa czy nawet pół roku. Trzeba trwale wypracować dobroczynne nawyki i trwać w nich do końca życia!
-
Otyłość można pokonać, otyłości można zapobiec
24-01-2013
Kształtowanie właściwych codziennych nawyków, to postawa osoby walczącej lub zapobiegającej otyłości. Wypracowanie zdrowego stylu życia daje szansę trwałego efektu redukcji masy ciała!