Celiaklia, choroba trzewna, to przypadłość również osób dojrzałych
Na diecie do końca życia
W Polsce na celiakię cierpi około 380 tys. osób. Nie tylko dzieci. Choroba może ujawnić się w każdym wieku. Najczęściej u osób 30-50-letnich, a nawet starszych. Wśród chorych dorosłych zdecydowanie przeważają kobiety. Chory z pewnym rozpoznaniem choroby trzewnej przez cale życie musi być na diecie bezglutenowej, której nie wolno przerwać.
Celiakia (choroba trzewna) jest schorzeniem o podłożu genetycznym spowodowanym wrodzoną nietolerancją glutenu - białka zbóż zawartego w pszenicy, życie, jęczmieniu, owsie. Nieleczona prowadzi do zaniku kosmków jelita cienkiego, przez co zaburzone jest wchłanianie składników odżywczych, ponadto jest przyczyną występowania różnych dolegliwości: biegunki, nudności, wymiotów, bólów brzucha, głowy, zmęczenia. Na jej rozwój wpływają czynniki genetyczne, immunologiczne oraz środowiskowe, np. rodzaj diety, wiek wprowadzenia do żywienia glutenu, infekcje.
- W ostatnich latach obraz kliniczny celiakii uległ zmianie. Rzadziej rozpoznaje się chorobę u niemowląt i małych dzieci, co najprawdopodobniej ma związek z późniejszym wprowadzaniem glutenu do diety niemowlęcia, częściej zaś występuje celiakia w postaci niemej i utajonej u starszych dzieci lub osób dorosłych po 40. roku życia - mówi dr n.med. Anna Zmarzły z wrocławskiej Poradni Specjalistycznej Żywienia Klinicznego przy ul. Grabiszyńskiej.
Trudna diagnoza
Większość osób nie zadaje sobie sprawy, że choruje, ponieważ chorobę trudno od razu wychwycić. Rozpoznanie jej u dzieci na ogół nie sprawia trudności. U dorosłych, zwłaszcza u tych, u których objawy występują dopiero po 40. roku życia pojawiają się opóźnienia w postawieniu diagnozy. - Wiele objawów przypisywanych jest innym schorzeniom. Celiakii, która może być skąpo objawowa lub pełno objawowa towarzyszyć mogą następujące objawy: przewlekła biegunka, chudnięcie, wzdęcia, osłabienie, zespół złego wchłaniania, niedokrwistość, zapalenie naczyń, osteoporoza, zapalenie stawów, depresje, nerwice, zapalenie nerek, cukrzyca, aftowe zapalenie jamy ustnej, choroby włosów i paznokci. U wielu chorych obserwuje się występowanie obfitych, tłuszczowych, cuchnących i rozlanych stolców - mówi dr Anna Zmarzły.
Celiakia u dorosłych może przebiegać w postaciach: jawnej, niemej, utajonej i późno zaczynającej się. Najłatwiejsza do rozpoznania jest postać jawna. Bezobjawowy przebieg typowy jest dla pacjentów, którzy po latach stosowania diety bezglutenowej przerwali leczenie. Gastroenterolog, by postawić diagnozę zleca badania serologiczne krwi na obecność przeciwciał wskazujących na występowanie nietolerancji glutenu oraz biopsję kosmków jelita cienkiego.
– Zdarzają się przypadki nietypowe, wymagające wnikliwych badań immunologicznych i genetycznych - dodaje dr Zmarzły. Pacjentowi po przeprowadzeniu diagnostyki (nigdy przed) zaleca się ścisłą dietę bezglutenową. Jeśli widać poprawę stanu zdrowia w czasie jej stosowania, jest to ostatecznym potwierdzeniem choroby.
Podobne dyskusje na forum
Popularne
-
Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
O tym, co robić, żeby storczyki w doniczce zakwitły drugi raz, a może trzeci i czwarty,...
-
Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
O tym, jak wybierać zdrowe egzemplarze azalii i jak je pielęgnować, żeby długo kwitły,...
-
Seks po 50-tce i do końca życia
Czy przychodzi moment w życiu człowieka, że powinien powiedzieć - jestem za stary, za stara,...
-
Seks. Zaburzenia erekcji
Rozmowa z Ewą Lisowską-Kanią, psychologiem i seksuologiem, na temat najczęstszej dysfunkcji...
-
Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
Zrzuć dżinsy, sweter i byle jakie buty. Nie mów „mi już nie wypada" albo "nie zależy”. Między...
- Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
- Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
- Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
- Depilacja w dojrzałym wieku nieodzowna dla kobiet i mężczyzn
- Recepta na talię
- Drugie życie we dwoje
- Kiedy wybrać pieluchomajtki, a kiedy majtki chłonne?
- Renta dożywotnia za mieszkanie
- III edycja Laboratorium Designu i Sztuki
- Moda 2012. Mężczyźni 60+