Ocena:
(głosy: 1)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

09-07-2013

Celiaklia, choroba trzewna, to przypadłość również osób dojrzałych

Na diecie do końca życia

W Polsce na celiakię cierpi około 380 tys. osób. Nie tylko dzieci. Choroba może ujawnić się w każdym wieku. Najczęściej u osób 30-50-letnich, a nawet starszych. Wśród chorych dorosłych zdecydowanie przeważają kobiety. Chory z pewnym rozpoznaniem choroby trzewnej  przez cale życie musi być na diecie bezglutenowej, której nie wolno przerwać.

Dieta bezglutenowa może być smaczna, a wypieki z mąki kukurydzianej w niczym nie ustępują tradycyjnym Dieta bezglutenowa może być smaczna, a wypieki z mąki kukurydzianej w niczym nie ustępują tradycyjnym

 

Tylko produkty z przekreślonym kłosem

Jedyną metodą leczenia celiakii jest stosowanie przez całe życie ścisłej diety bezglutenowej, która znacząco poprawia jakość życia. U małych dzieci poprawa następuje na ogół szybko, natomiast u osób dorosłych efekt terapeutyczny uzyskuje się po kilku tygodniach. Co ważne, dietę należy stosować przez całe życie. - Osoby, które w dzieciństwie miały rozpoznaną celiakię i w którymś momencie przerwały dietę, w dorosłości mają poważne objawy (biegunki, zespół złego wchłaniania, niedokrwistość, osteoporozę, niepłodność) niebezpieczne dla zdrowia i życia - mówi specjalistka. 

Światowa Organizacja Zdrowia za produkty bezglutenowe uznaje pokarmy z surowców naturalnie bezglutenowych, jak np.  kukurydza, ryż, fasola, soja, gryka, soczewica, lub ze skrobi pszennej zawierającej poniżej 1 mg glutenu w 100 g. Produkty powinny być oznakowane jako „bezglutenowe”.

Bezpiecznie można jeść mąkę ryżową, kukurydzianą, ziemniaczaną, soję, mleko, przetwory mleczne, mięso, warzywa, owoce, orzechy, proso, tapiokę, grykę, pić wino. - Dozwolone są też wszystkie tłuszcze, cukier, miód, przyprawy, sól, pieprz, kawa, herbata, kakao - mówi lekarka.

Produkty zabronione dla osób na diecie bezglutenowej to: żywność zawierająca żyto, pszenicę, jęczmień czyli m.in. kasza manna, kasza jęczmienna i owsiana, mąki z tych zbóż. - Warto wiedzieć, że gluten jest dodawany do wielu produktów, m.in. do wędlin, mielonego mięsa, do słodyczy, śmietany, jogurtów, deserów, konserw, zup w proszku, do musztardy, kawy i herbaty instant, do leków, a nawet do piwa. Dlatego osoby będące na diecie powinny kupować produkty, na których widnieje znaczek z przekreślonym kłosem lub jest napisane, że są bezglutenowe - dodaje dr Anna Zmarzły.

Oprócz diety bezglutenowej zaleca się przyjmowanie witamin, głównie kwasu foliowego, mikroelementów oraz regularne ćwiczenia fizyczne.

- Zdarza się, że pomimo stosowania diety bezglutenowej, objawy celiakii nie ustępują. Wówczas należy powtórzyć badania serologiczne oraz sprawdzić czy nie występują inne choroby. Czasem wystarczy dokładnie przeanalizować z pacjentem jego dietę bowiem nawet niewielkie domieszki glutenu mogą wywoływać objawy - dodaje specjalistka. Rokowanie w chorobie trzewnej wcześnie rozpoznanej i właściwie leczonej jest dobre. Przebieg choroby u pacjentów nieleczonych jest przewlekły, prowadzący do wyniszczenia, trwałego kalectwa, do nowotworów jelita cienkiego, a nawet przedwczesnej śmierci. Zdarza się, że skrajnie wyniszczeni pacjenci wymagają nawet żywienia pozajelitowego.

 

Strona: 1 2
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012