Ocena:
(głosy: 0)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

13-01-2015

Rodzaje raka pęcherza moczowego. Profilaktyka, przyczyny, objawy

Krwiste zabarwienie moczu wymaga szybkiej wizyty u urologa!

Rak pęcherza moczowego jest dziewiątym co do częstości występowania nowotworem na świecie. Stanowi najczęstszy nowotwór układu moczowego. Szczyt zachorowalności przypada na  siódmą dekadę życia, mężczyźni chorują czterokrotnie częściej niż kobiety. Każdego roku na świecie odnotowuje się ponad 330 tysięcy nowych zachorowań na ten nowotwór i ponad 130 tysięcy zgonów z jego powodu.

Udowodnionym czynnikiem ryzyka rozwoju raka pęcherza moczowego jest palenie tytoniu.  Udowodnionym czynnikiem ryzyka rozwoju raka pęcherza moczowego jest palenie tytoniu.

Udowodnionym czynnikiem ryzyka rozwoju raka pęcherza moczowego jest palenie tytoniu. Istnieje bezpośrednia zależność występowania raka pęcherza od czasu palenia i liczby wypalanych dziennie papierosów. Ryzyko zachorowania jest większe u osób, które rozpoczęły palenie w młodym wieku i u tych, które były narażone na bierne palenie w dzieciństwie. Istnieją silne przesłanki, że promowanie zaprzestania palenia papierosów mogłoby w istotny sposób przyczynić się do zmniejszenia częstości występowania tej groźnej choroby.

 

W profilaktyce raka pęcherza warto zwrócić uwagę na:

- niepalenie papierosów,

- prowadzenie zdrowego trybu życia,

- unikanie związków szkodliwych i tzw. kancerogennych.

 

Wśród innych czynników etiologicznych raka pęcherza wymieniane są:

- narażenie zawodowe na związki zawierające aminy aromatyczne; zatem do grupy ryzyka zachorowania na ten nowotwór należą pracownicy przemysłu drukarskiego, farbiarskiego, gumowego i chemicznego,

- przebyta w przeszłości radioterapia (naświetlania z powodu innego nowotworu) miednicy mniejszej,

- przewlekły stan zapalny układu moczowego (długotrwałe, wieloletnie podrażnienie pęcherza na przykład przez kamień lub utrzymywany na stałe cewnik),

- bilharcjoza czyli choroba wywołana przez motylicę wątrobową (pasożyt występujący w Afryce i Azji, wywołujący raka pęcherza głównie w obszarach swojego endemicznego występowania - np. w Egipcie).

Rak pęcherza moczowego wywodzi się w głównej mierze z nabłonka przejściowego wyściełającego od wewnątrz drogi moczowe (carcinoma urotheliale, transitional cell carcinoma, TCC).

 

Nowotwory pęcherza dzieli się najogólniej na:

-powierzchowne, do których zalicza się guzy ograniczone do błony śluzowej lub podśluzowej (czyli powierzchownych warstw pęcherza moczowego), z uwagi na swój brodawkowaty wygląd nazywane potocznie „brodawczakami”

- oraz na naciekające, zaawansowane, w przypadku których doszło do inwazji warstwy mięśniowej (głębokiej) ściany pęcherza.

 

Rak pęcherza moczowego. Objawy

Podstawowym objawem raka pęcherza moczowego jest bezbólowy krwiomocz makroskopowy (widoczne gołym okiem krwiste zabarwienie moczu), często z pojawiającymi się w moczu skrzepami  lub krwinkomocz (czyli nieprawidłowa liczna krwinek czerwonych) stwierdzany w badaniu ogólnym moczu.

Przyczyną krwiomoczu może być  szereg patologii układu moczowego, jednak najczęstszą z nich jest rak pęcherza moczowego. Wystąpienie krwiomoczu powinno zatem zawsze skłonić chorego do jak najszybszej wizyty u urologa! W przypadku nasilonego krwiomoczu lub towarzyszącego mu zatrzymania moczu niezbędna jest czasem interwencja w ramach ostrego dyżuru urologicznego.

Innymi, rzadziej występującymi objawami raka pęcherza mogą być bolesne oddawanie moczu, ból w podbrzuszu, parcia i częste oddawanie moczu. W przypadku choroby zaawansowanej niekiedy pojawiają się bóle w okolicach lędźwiowych i obrzęki kończyn dolnych.

 

Chcesz wiedzieć na czym polega diagnostyka i leczenie raka pęcherza moczowego?

Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.
leksykon zdrowia seniora
poradnik seniora
webstar 2012