rss | wpisy: 197

Blog użytkownika Agnieszka_Usiarczyk

28-03-2012

Przed świętami producenci i sprzedawcy zechcą posprzątać swoje magazyny

Święta za pasem, lada moment zacznie się bieganie po sklepach i zakupy. Niektórzy producenci wykorzystują święta, by pozbyć się zapasów oferując promocje, obniżając ceny. Tych nieuczciwych tropią kontrolerzy Inspekcji Handlowej, którzy regularnie sprawdzają żywność. Ostatnia kontrola nie wypadła najlepiej. Inspektorzy badali m.in. wyroby czekoladowe, bakalie, suszone owoce, masło, ciasta, nabiał. 
W jednym ze sklepów produkty czekoladowe były przeterminowane o 228 dni, a deser czekoladowy nie miał w składzie ani grama czekolady. Znaleźli też żółty ser gouda, który aż w 91 proc. składał się z tłuszczów roślinnych, zaś w składzie parówek cielęcych był...drób, a schab z majerankiem nie miał nic wspólnego ze świnką, było w nim za to sporo mięsa z kurczaka. Znalazły się też sfermentowane morele, a inne owoce suszone zawierały konserwanty i alergeny, o czym producent już nie raczył nas poinformować. Badając ciasta o przedłużonej trwałości zauważono np. że niektóre miały zakalec. I my za to płacimy, a co gorsza jemy!



Dlatego warto bardzo dokładnie czytać etykiety i porównywać skład tych samych produktów różnych firm, ich wartość odżywczą. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy dbają o linię lub chcą się zdrowo odżywiać, bowiem np. może się okazać, że jogurt smakowy o obniżonej zawartości tłuszczu zawiera dużo cukrów, a majonez light zamiast oleju - konserwanty.To zdrowiu nie zaszkodzi, ale zjedzenie spleśniałych lub przeterminowanych pokarmów już może.

Warto wiedzieć, że spleśniałe produkty, nawet gdy jest na nich maleńka plamka od razu wyrzucamy do kosza. Znam osoby, które obkrawają nadpsute jedzenie, a resztę zjadają. Tak nie wolno robić! Bo cały produkt, wzdłuż i wszerz jest przerośnięty pleśnią. To że jej nie widać, nie znaczy, że jej nie ma! Jeśli widzimy, że dżem już się zepsuł, nie otwierajmy słoika żeby się upewnić, bo wówczas wdychamy zarodniki.

Sama pleśń nie jest szkodliwa, trują mikotoksyny, czyli jej produkty przemiany materii. Jeśli przypadkiem zjemy coś spleśniałego, nic złego się nie stanie, może pojawić się niestrawność, bóle brzucha, żołądka czy biegunka. Ale częste zjadanie dużej ilości mikotoksyn grozi uszkodzeniem wątroby! Naukowcy odkryli też, że u krów karmionych spleśniałą paszą, mikotoksyny odkładają się w tkankach, a potem trafiają np. do mleka, które pijemy. Pośrednio zjadamy więc pleśń, którą karmiliśmy zwierzęta.



Nie jedzmy też produktów przeterminowanych. Niektóre sklepy za pół ceny sprzedają towary, którym mija termin ważności. Nie dajmy się na to skusić, bo możemy przypłacić zdrowiem. W najlepszym razie skończy się to bólem brzucha i wzdęciami, ale może mieć też znacznie poważniejsze konsekwencje jak np. zakażenie bakteryjne przewodu pokarmowego oraz odwodnienie.


Jako konsumenci powinniśmy znać swoje prawa. Jeśli kupimy nieświeże, zepsute lub uszkodzone jedzenie, mamy prawo do reklamacji. Żywność paczkowaną można reklamować w terminie 3 dni od otwarcia, natomiast produkty spożywcze sprzedawane luzem - 3 dni od momentu zakupu. Warto zatem żądać paragonów do sprzedawców, nawet od handlarza na targowisku. Bo jak udowodnić bez paragonu, że konkretny produkt kupiliśmy akurat u tego sprzedawcy, skoro na bazarze każdy z nich sprzedaje podobne towary.

 


nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • zgłoś naruszenie

    benio | 28-03-2012

    powszechne w sklepach dużych sieci jest wykładanie prawie przeterminowanego towaru na wierzch. towar o dłuższej przydatności jest schowany pod spodem
  • zgłoś naruszenie

    Renata62 | 29-03-2012

    na każde święta ludzie kombinują by jak najwięcej sprzedać-nieważne co. Zgadzam się z komentarzem powyżej. U mnie np.w małym mieście ludzie kupują w supermarketach najtańsze i najgorszej jakości jajka, przekładają je do swoich koszyków a potem idą na targ i sprzedają za dużo wyższą cenę jako jajka najwyższej jakości "prosto od kury"
  • zgłoś naruszenie

    Julia | 29-03-2012

    trzeba bardzo uważać co i gdzie kupujemy, sytuacja z jedzeniem w sklepach ( i tych mniejszych i większych) wygląda teraz jak w restauracjach, które odwiedza Magda Gessler - najświeższe na potem a to co się zostało? pozbyć się teraz, jak najtaniej, jak najszybciej, kombinowanie i kombinowanie byle poszło a ludzie?! i tak kupią - era konsumpcjonizmu w końcu - era odpadów
  • zgłoś naruszenie

    Celina_14 | 29-03-2012

    Zawsze czytam etykiety, staram się dbać o siebie i o swoją linię. Lecz nigdy nie zjadłam i nie zjem spleśniałych produktów. Na bieżąco kupuję , staram sie nie robić zapasów, by później to sie zepsuło i będę musiała wyrzucić
  • zgłoś naruszenie

    Agnieszka_Usiarczyk | 29-03-2012

    Pani Renato62 następny wpis będzie o jajkach - jak wybrać te dobre i zdrowe. Zapraszam do czytania.

  • zgłoś naruszenie

    WIESIA59 | 01-04-2012

    Pani Celino_14 ma Pani rację. Warto kupować mniej a częściej, gdyż nie musimy wyrzucać zepsutego jedzenia. Pani Agnieszko bardzo dobry wpis przed świętami. Zawsze w takim okresie wariujemy na zakupach. Kupujemy dużo, żeby nie brakło i wtedy w szczególności patrzymy na cenę, niż na jakość produktu.-trzeba to zmienić.

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Wpisy które mogą Cię zainteresować

  • data publikacji: 2012-03-26 10:26:00

    Wiosna przyszła, uwaga na nowalijki

    
Wiem, że kuszą. Sama już nie mogę się doczekać. Ale warto uzbroić się w cierpliwość. Chyba, że uprawiamy je na działce bez nawozów lub kupujemy z ekogospodarstw. Na parapecie możemy zasadzić cebulę na szczypior lub pietruszkę na natkę. Zawierają mnóstwo witaminy C. Potrzebna będzie tylko...

    czytaj więcej »
  • data publikacji: 2012-03-22 12:53:00

    Hop szklankę wody, w jej święto, czyli dziś!

    Światowy Dzień Wody – obchodzony co roku, 22 marca, by uświadomić państwom wpływ prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną - przyjrzałam się wodzie pod kątem zdrowia. 

     

    Do XVIII wieku uważano, że woda jest substancją jednoskładnikową. Dopiero później...

    czytaj więcej »
  • data publikacji: 2012-03-21 12:54:00

    Chleb nie tuczy!

    Kupujemy coraz mniej chleba. Mnie to specjalnie nie dziwi, bo w większości sklepów, sprzedają po prostu niedobry. Da się zjeść tylko wtedy, gdy jest ciepły. Potem się kruszy i szybko pleśnieje. A do tego dużo kosztuje. Na przestrzeni ostatnich siedmiu lat ceny pieczywa wzrosły o 35 procent!...

    czytaj więcej »
  • data publikacji: 2012-03-18 15:50:00

    Zjadajmy i ozdabiajmy

    Zielone, maleńkie listki rzeżuchy są przez nas doceniane raz w roku na Wielkanoc i stanowią zazwyczaj ozdobę świątecznego stołu. 
Rzeżucha powinna na nim gościć przez cały rok, a już na pewno zimą i wczesną wiosną, kiedy trudno o pełnowartościowe jarzyny. Zawiera wiele witamin, m.in.:...

    czytaj więcej »
  • data publikacji: 2012-03-14 21:00:00

    Uwaga! Łowią klientów na „bio” i „eko”!

    Na hasłach: naturalny, bio, eko, zdrowy, niektórzy biznesmeni robią złoty interes. Niedawno okazało się, że niemieckie firmy oszukują klientów, sprzedając swoje przemysłowe produkty wytwarzane z tanich składników, jako naturalne. Niemiecka organizacja konsumencka Watchfood odkryła, że owocowa...

    czytaj więcej »

Popularne

Listopad 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
webstar 2012