rss | wpisy: 197

Blog użytkownika Agnieszka_Usiarczyk

26-03-2012

Wiosna przyszła, uwaga na nowalijki


Wiem, że kuszą. Sama już nie mogę się doczekać. Ale warto uzbroić się w cierpliwość. Chyba, że uprawiamy je na działce bez nawozów lub kupujemy z ekogospodarstw. Na parapecie możemy zasadzić cebulę na szczypior lub pietruszkę na natkę. Zawierają mnóstwo witaminy C. Potrzebna będzie tylko dobra ziemia bogata w mikro i makroelementy. Najzdrowsze i najbardziej wartościowe warzywa i owoce są w sezonie, wtedy dostępne są z gruntu. Nowalijki ze względu na nawozy sztuczne, którymi są pobudzane do szybkiego wzrostu, nie są polecane dzieciom do 3 roku życia, bo mogą im zaszkodzić. Ale i te starsze, podobnie jak dorośli, powinni je jeść z umiarem. Niech młodziutke sałata lub rzodkiewka będą małym dodatkiem do posiłku, a nie daniem głównym. Warto wiedzieć, że nie zastąpią na pewno codziennej porcji warzyw sezonowych.

Nowalijki uprawia się w szklarniach, w tunelach pod folią i składają się nie tylko z witamin, ale także ze sporej ilości nawozów. Poza tym często rosną nie w glebie, a w roztworze wodnym. By szybciej trafiły na sprzedaż rolnik opryskuje je nawozami ze związkami azotu (które są rakotwórcze i wywołują alergie), a jarzyny chłoną je jak gąbka. Najwięcej azotanów znajduje się w korzeniach i zewnętrznych liściach warzyw, zatem pewnie sporo jest ich w sałacie, marchewce czy rzodkiewce. Nadmiar związków azotu może być przyczyną zatrucia, a co gorsza nawet wywołać raka żołądka.

Na młode warzywa muszą szczególnie uważać alergicy, osoby, które mają wrzody żołądka czy zespół jelita nadwrażliwego.
Niestety nie jesteśmy w stanie rozpoznać, które nowalijki są mocno nawożone, a które nie, bo nie świadczy o tym ani wielkość ani kolor jarzyny. Dlatego lepiej wybrać się do sklepów ekologicznych i kupić tam sałatę, która jest źródłem żelaza, pomidory zawierające 
witaminy C, A i potas i mieć pewność, że się nie trujemy. Gdy już kupimy młodziutkie warzywa, należy je dokładnie umyć w ciepłej wodzie, pozbędziemy się wówczas części toksyn. I nie trzymajmy ich w folii w lodówce, bo wilgoć, która wytwarza się w woreczkach foliowych przyspiesza przemianę azotynów w rakotwórcze nitrozoaminy. Lepiej szufladę w lodówce wyłożyć pergaminem lub płótnem i układać warzywa. 


nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • zgłoś naruszenie

    benio | 26-03-2012

    dobre warzywka ma panziolko.pl, który do warszawy przyjeżdża w środy, można go odwiedzić między 14 a 17 przy Fortecy na ul. Zakroczymskiej (jadąc Sanguszki w górę należy skręcić w prawo, w ul. Zakroczymską, a potem znów w prawo, wjeżdżając w park do Fortu Legionów). Podejrzewam, że każde miasto ma pana ziółko.
  • zgłoś naruszenie

    mika46 | 26-03-2012

    Nowalijki- mniam, mniam..., ale tylko wyhodowane na domowym parapecie. Kilka dni temu zasadziłam rzeżuchę i szczypiorek. Dziś mogę się już cieszyć jak się zielenią.
    Teraz kanapka będzie smakowała cudownie!
  • zgłoś naruszenie

    WIESIA59 | 26-03-2012

    I odrazu śniadania i kolacje są pyszniejsze:)
  • zgłoś naruszenie

    Renata62 | 29-03-2012

    Ja znów czekam z niecierpliwością na moje pomidory koktajlowe a na dniach szczypiorek. Domowy parapet :)
  • zgłoś naruszenie

    Celina_14 | 04-04-2012

    Ja tak jak pani "Reanata62" czekam na pomidory a szczególnie na szczypior, dodaje go do wszystkiego. A poranna jajecznica smakuje znakomicie :)

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Wpisy które mogą Cię zainteresować

  • data publikacji: 2012-03-22 12:53:00

    Hop szklankę wody, w jej święto, czyli dziś!

    Światowy Dzień Wody – obchodzony co roku, 22 marca, by uświadomić państwom wpływ prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną - przyjrzałam się wodzie pod kątem zdrowia. 

     

    Do XVIII wieku uważano, że woda jest substancją jednoskładnikową. Dopiero później...

    czytaj więcej »
  • data publikacji: 2012-03-21 12:54:00

    Chleb nie tuczy!

    Kupujemy coraz mniej chleba. Mnie to specjalnie nie dziwi, bo w większości sklepów, sprzedają po prostu niedobry. Da się zjeść tylko wtedy, gdy jest ciepły. Potem się kruszy i szybko pleśnieje. A do tego dużo kosztuje. Na przestrzeni ostatnich siedmiu lat ceny pieczywa wzrosły o 35 procent!...

    czytaj więcej »
  • data publikacji: 2012-03-18 15:50:00

    Zjadajmy i ozdabiajmy

    Zielone, maleńkie listki rzeżuchy są przez nas doceniane raz w roku na Wielkanoc i stanowią zazwyczaj ozdobę świątecznego stołu. 
Rzeżucha powinna na nim gościć przez cały rok, a już na pewno zimą i wczesną wiosną, kiedy trudno o pełnowartościowe jarzyny. Zawiera wiele witamin, m.in.:...

    czytaj więcej »
  • data publikacji: 2012-03-14 21:00:00

    Uwaga! Łowią klientów na „bio” i „eko”!

    Na hasłach: naturalny, bio, eko, zdrowy, niektórzy biznesmeni robią złoty interes. Niedawno okazało się, że niemieckie firmy oszukują klientów, sprzedając swoje przemysłowe produkty wytwarzane z tanich składników, jako naturalne. Niemiecka organizacja konsumencka Watchfood odkryła, że owocowa...

    czytaj więcej »
  • data publikacji: 2012-03-12 15:41:00

    Zapomniany smak masła

    Jako dziecko jadłam chleb grubo smarowany masłem. Dziś nie tknę go za nic w świecie. Chyba swoje już zjadłam. Ale są tacy, którzy za pajdę chrupiącego chleba ze świeżym masłem wiele by dali. I choć można kupić dobry bochenek lub samemu go upiec, to masło nie jest już takie jak dawniej....

    czytaj więcej »

Listopad 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
webstar 2012