Wiosna przyszła, uwaga na nowalijki
Wiem, że kuszą. Sama już nie mogę się doczekać. Ale warto uzbroić się w cierpliwość. Chyba, że uprawiamy je na działce bez nawozów lub kupujemy z ekogospodarstw. Na parapecie możemy zasadzić cebulę na szczypior lub pietruszkę na natkę. Zawierają mnóstwo witaminy C. Potrzebna będzie tylko dobra ziemia bogata w mikro i makroelementy. Najzdrowsze i najbardziej wartościowe warzywa i owoce są w sezonie, wtedy dostępne są z gruntu. Nowalijki ze względu na nawozy sztuczne, którymi są pobudzane do szybkiego wzrostu, nie są polecane dzieciom do 3 roku życia, bo mogą im zaszkodzić. Ale i te starsze, podobnie jak dorośli, powinni je jeść z umiarem. Niech młodziutke sałata lub rzodkiewka będą małym dodatkiem do posiłku, a nie daniem głównym. Warto wiedzieć, że nie zastąpią na pewno codziennej porcji warzyw sezonowych.
Nowalijki uprawia się w szklarniach, w tunelach pod folią i składają się nie tylko z witamin, ale także ze sporej ilości nawozów. Poza tym często rosną nie w glebie, a w roztworze wodnym. By szybciej trafiły na sprzedaż rolnik opryskuje je nawozami ze związkami azotu (które są rakotwórcze i wywołują alergie), a jarzyny chłoną je jak gąbka. Najwięcej azotanów znajduje się w korzeniach i zewnętrznych liściach warzyw, zatem pewnie sporo jest ich w sałacie, marchewce czy rzodkiewce. Nadmiar związków azotu może być przyczyną zatrucia, a co gorsza nawet wywołać raka żołądka.
Na młode warzywa muszą szczególnie uważać alergicy, osoby, które mają wrzody żołądka czy zespół jelita nadwrażliwego.
Niestety nie jesteśmy w stanie rozpoznać, które nowalijki są mocno nawożone, a które nie, bo nie świadczy o tym ani wielkość ani kolor jarzyny. Dlatego lepiej wybrać się do sklepów ekologicznych i kupić tam sałatę, która jest źródłem żelaza, pomidory zawierające
witaminy C, A i potas i mieć pewność, że się nie trujemy. Gdy już kupimy młodziutkie warzywa, należy je dokładnie umyć w ciepłej wodzie, pozbędziemy się wówczas części toksyn. I nie trzymajmy ich w folii w lodówce, bo wilgoć, która wytwarza się w woreczkach foliowych przyspiesza przemianę azotynów w rakotwórcze nitrozoaminy. Lepiej szufladę w lodówce wyłożyć pergaminem lub płótnem i układać warzywa.
benio | 26-03-2012
mika46 | 26-03-2012
Teraz kanapka będzie smakowała cudownie!
WIESIA59 | 26-03-2012
Renata62 | 29-03-2012
Celina_14 | 04-04-2012