Zakopane. Miasto, które ma w sobie to coś
Widziane po latach
Trzy, może nawet cztery dni - jak śpiewała Maryla Rodowicz - wystarczą, ale jeśli ma się trochę więcej czasu, to warto do Zakopanego pojechać po sezonie na kilka dni dłużej.
Niegdyś urokowi najwyżej położonej w Polsce wioski uległ Stanisław Ignacy Witkiewicz. To on pisał o „zakopianinie” – narkotyku, który znajduje się w powietrzu między Gubałówką a Giewontem i sprawia, że wszystko „jest innym niż wszędzie gdzie indziej”. „Możliwym jest, że żyjąc w tej zaklętej krainie, staczamy się w otchłań” – pisał sto lat temu Witkacy w „Kurierze Zakopiańskim”. – „Ale jest to piekielnie przyjemne w swej męczarni”. Na skutek wdychania „zakopianiny” przez osobników nazwanych przez Witkacego „Tytanami Ducha” Zakopane staje się „miejscem, w którym kondensuje się ich istota, roztwierają się nowe dla nich horyzonty i twórczość artystyczna, społeczna czy naukowa stwarza nowe formy i buduje nowe wartości”.
Za czasów Witkacego z roku na rok przyjeżdżało do Zakopanego coraz więcej artystów i inteligencji, nie tylko aby leczyć gruźlicę, ale odetchnąć atmosferą mitycznego i modnego miejsca. Tu pisali i malowali, co obrazowo opisał Rafał Malczewski w książeczce „Pępek świata”.
Wdychanie „zakopianiny”
Wdychanie „zakopianiny” nie jest dziś darmowe, bo za każdy dzień pobytu w Zakopanem trzeba uiścić miejscową opłatę klimatyczną – 1,70 zł za dobę. Ale warto zapłacić, by wyruszyć w drogę. Poza sezonem wędrówka nawet uczęszczanym szlakiem na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego jest o wiele przyjemniejsza, bo nie ma tłumów jak w okresie wakacyjnym. Dla turystów bez kondycji polecam na początek spacery dolinami, przy czym szczególnie urokliwie prezentują się: Dolina Białego, Strążyska czy Kościeliska. Przy wejściu do tych dolin, będących już na terenie TPN, w bramkach trzeba zapłacić za bilet wstępu ( normalny 4 zł, ulgowy 2 zł).
Szczególnie pięknie jesienią prezentuje się Dolina Strążyska, w której zaraz przy wejściu urzęduje oswojona wiewiórka, popisująca się przed spacerowiczami swoją zręcznością. Idąc Doliną Strążyską bez końca można napawać się pięknymi widokami, wyłaniającymi się zza każdego zakrętu. Szczególnie malownicze są drewniane mostki ustawione nad Strążyskim Potokiem.
To właśnie w tej Dolinie stwierdzono występowanie rzadkich w Polsce roślin jak jarząb nieszpułkowy, rozrzutka alpejska, czy sosna drzewokosa. Spokojnym spacerkiem w niecałe pół godziny dojść można do Polany Strążyskiej, gdzie znajduje się skrzyżowanie szlaków turystycznych i dwa dawne szałasy pasterskie. W jednym z nich można się posilić tradycyjną kwaśnicą, barszczem lub zupą ze świeżych borowików (od 6-8 zł), ale są też inne ciepłe dania. To ze Strążyskiej wiedzie najpopularniejszy szlak na Giewont, ale ta wyprawa już nie jest dla każdego.
Za to każdy z Polany Strążyskiej (według drogowskazu 15 minut drogi) potrafi dotrzeć pod północną ścianę Giewontu, gdzie można podziwiać surowe piękno wodospadu Siklawica (o wysokości 23 metrów). Niegdyś spod Siklawicy prowadziła ścieżka na drogę na Giewont, ale obecnie, aby wejść na ten szlak, trzeba skręcić znacznie wcześniej, tuż przed wejściem na samą Polanę.
Skomentuj artykuł
Poczytaj również
Zobacz więcej na temat: hobby, last minute, podróże, sztuka, wydarzenia kulturalne, wyjazd turystycznyPodobne dyskusje na forum
Popularne
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
Dobrze dobrana fryzura może odjąć nawet 5 lat. No i jest dużo tańsza niż zabiegi medycyny...
-
Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
Barcelona Bus Turistic poza sezonem kursuje na dwóch liniach czerwonej i niebieskiej. Latem...
-
Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
O tym, jak wybierać zdrowe egzemplarze azalii i jak je pielęgnować, żeby długo kwitły,...
-
Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
Co robić, kiedy nagle zostajemy bez pracy i bez żadnych dochodów? Nie panikować (łatwo...
- Seks po 50-tce i do końca życia
- Seks. Zaburzenia erekcji
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
- Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
- Dieta redukcyjna dla kobiet. Dieta redukcyjna dla mężczyzn
- Konkurs kulinarny "Słodycz miłości"
- Nowa piramida żywieniowa. Jak zdrowo się odżywiać i żyć?
- ONZ porównała jakość życia ludzi starszych w 91 krajach świata
- Książki „Mężczyzna i one” Jana Nowickiego do odbioru
- Skoro osteoporoza jest cichym złodziejem kości czy każdy powinien w pewnym wieku zrobić sobie badanie densytometryczne?
- Dobry wygląd bez sztucznej metryki
- Ermitaż odkryty. Wystawa multimedialna
- Henri Matisse. Wycinanki
- Pieniądze z opieki społecznej i gminy
stars | 04-11-2012
malgorzatka_b | 17-11-2012