Zakopane. Miasto, które ma w sobie to coś
Widziane po latach
Trzy, może nawet cztery dni - jak śpiewała Maryla Rodowicz - wystarczą, ale jeśli ma się trochę więcej czasu, to warto do Zakopanego pojechać po sezonie na kilka dni dłużej.
Będąc w Zakopanem warto wjechać kolejką linową na szczyt Gubałówki, co zajmuje zaledwie kilka minut (koszt tam i z powrotem – bilet ulgowy 12 zł). Wydatek rekompensuje przepiękny widok na miasto i południową ścianę Tatr. Ci, którzy dawno tam nie byli na pewno zauważą zmiany, np. taras widokowy zbudowany z drewna i zjeżdżalnię rurową dla dzieci. Nie można powiedzieć, żeby obydwie budowle były ładne. Za to budynek dawnej restauracji na Gubałówce na szczęście nie zmienił się, choć fasadę zakrywa ohydny napis. Trzeba przyznać, że tandeta i kicz wcisnęły się łatwo na szczyt wzniesienia. A przecież budynek stacji kolejki i restauracji powstał tuż przed wybuchem II wojny światowej i był efektem konkursu architektonicznego! Restauracja powstała według projektu trzech architektów: Piotra Szymaniaka, Arseniusza Romanowicza i Jacka Szwemina.
Także wnętrze restauracji zaprojektowali architekci i rzeźbiarze. Warto zwrócić uwagę szczególnie na drewnianą boazerię na ścianach ze scenkami z życia górali, wykonaną według projektu Antoniego Kenara. Na szczęście wystrój wnętrza restauracji na Gubałówce, w przeciwieństwie do zewnętrznego otoczenia, nie uległ większej dewastacji, odnaleźć można też góralską ceramikę, czy reliefy Wacława Kowalika. Szkoda, że nikt nie informuje turystów z jakiego rodzaju dziełami sztuki obcują przy piwie. A przecież tak niedawno, bo w czasie wakacji 2012 nastąpiła konsternacja, kiedy zniknęła z postumentu rzeźba Polonia Restituta z naprzeciwka restauracji. Okazało się, że ją odrestaurowano i pokazywano w warszawskiej Zachęcie. Dwumetrowa postać kobiety symbolizuje odrodzoną Polskę i jest autorstwa zapomnianego artysty Franciszka Masiaka (1906-1993). Polonia Restituta była zwieńczeniem polskiego pawilonu na światowej wystawie „Sztuki i techniki w życiu współczesnym” w Paryżu w 1937 roku. Wtedy po powrocie z wystawy wiele pomniejszych dzieł sztuki trafiło właśnie jako dekoracja do restauracji na Gubałówce. Obecnie po podróży do Warszawy Polonia Restituta nabrała miedzianego blasku i góruje nad widokowym tarasem Gubałówki.
Szybki zjazd z Gubałówki osadza nas wśród bud targowych, gdzie asortyment pamiątek i popularnych wyrobów ze skóry powtarza się monotonnie. Na próżno szukać tradycyjnych obrazków malowanych na szkle...Za to w promieniach jesiennego słońca zatrzęsienie grzybów: prawdziwków, borowików i rydzów, a także oscypków bacowskich: białych, żółtych i brązowych (udających wędzone).
Skomentuj artykuł
Poczytaj również
Zobacz więcej na temat: hobby, last minute, podróże, sztuka, wydarzenia kulturalne, wyjazd turystycznyPodobne dyskusje na forum
Popularne
-
Seks. Zaburzenia erekcji
Rozmowa z Ewą Lisowską-Kanią, psychologiem i seksuologiem, na temat najczęstszej dysfunkcji...
-
Seks po 50-tce i do końca życia
Czy przychodzi moment w życiu człowieka, że powinien powiedzieć - jestem za stary, za stara,...
-
Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
Kobieta po sześćdziesiątce ma szansę z mody czerpać maksimum przyjemności, pod warunkiem, że...
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
O tym, jak wybierać zdrowe egzemplarze azalii i jak je pielęgnować, żeby długo kwitły,...
- Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
- Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
- Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
- Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
- Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
- Renta dożywotnia za mieszkanie
- Konkurs kulinarny "Grzybobranie!"
- W Polsce ok. 2 mln ludzi choruje na POChP. Co roku ok. 14 tys. z nich - umiera
- Jakie powikłania grożą w przypadku nieleczonej przewlekłej niewydolności żylnej?
- Konkurs filmowy i fotograficzny dla 50+
- Rak prostaty (czyli gruczołu krokowego lub stercza)
- Porachunki, reżyseria Luc Besson
- „Koriolan” z National Theatre z Tomem Hiddlestonem
stars | 04-11-2012
malgorzatka_b | 17-11-2012