choroby serca

  • Poradnik dla rodzin osób z chorobą wieńcową czy nadciśnieniem tętniczym

    17-01-2013

    Przede wszystkim trzeba pamiętać, że chorobom układu sercowo-naczyniowego, nadciśnieniu tętniczemu i chorobie wieńcowej towarzyszy lęk. Wynika on ze świadomości zagrożenia, jakie niosą ze sobą choroby serca. Mając nadciśnienie tętnicze, każdy liczy się z nagłym skokiem ciśnienia i udarem mózgowym, bóle wieńcowe zaś mogą zwiastować zawał serca.

    więcej »

    Najlepiej wspólnie z osobą chorą zmienić tryb życia. Wyjdzie to wszystkim na zdrowie. Wspólnie zmodyfikujcie sposób odżywiania i zwiększcie aktywność fizyczną!
  • Choroba wieńcowa. Jakich efektów terapii można się spodziewać?

    14-01-2013

    Jeśli, mimo przyjmowania leków, pacjent ma dolegliwości wieńcowe, konieczna jest zmiana terapii, być może poddanie się leczeniu chirurgicznemu. Jeśli takie są zalecenia lekarzy, nie należy się opierać. Jest to dla pacjenta szansa, a nie nieszczęście. Rodzaj terapii zależy od stadium choroby i od zagrożenia, jakie ona stwarza dla życia pacjenta. Dobrze, że są różne sposoby ratowania twojego serca.

    więcej »

    Wielu pacjentów po zawale jest w lepszej formie niż przed, ponieważ zaczęli dbać o zdrowie, poprawili swoją kondycję i nauczyli się cieszyć drobiazgami.
  • Ustalanie tzw. rezerwy wieńcowej. Badania

    11-01-2013

    Badania wykonywane u pacjentów cierpiących na chorobę wieńcową służą wykryciu czynników ryzyka, które wpłynęły na zachorowanie oraz ustaleniu tzw. rezerwy wieńcowej. Chodzi o określenie, jak bardzo upośledzony jest przepływ wieńcowy i związane z tym możliwości wykonania wysiłku przez pacjenta.

    więcej »

    Badanie wysiłkowe serca.
  • Choroba wieńcowa. Jaką terapię może zaproponować lekarz?

    11-01-2013

    W sytuacji, gdy rozpoznanie jest oczywiste i objawy wskazują jednoznacznie na chorobę wieńcową, lekarz zaleci odpowiednią farmakoterapię, która pozwoli opanować dolegliwości. Jest to jednak tylko wstęp do pełnej strategii postępowania w chorobie wieńcowej.

    więcej »

    Podawanie leków ma na celu ograniczenie zapotrzebowania mięśnia serca na tlen i - przez to - poprawę jego bilansu tlenowego. Może też wpływać na poprawę drożności tętnic wieńcowych.
  • Kiedy iść do lekarza? Kiedy wzywać pogotowie ratunkowe?

    10-01-2013

    Z lekarzem trzeba się skonsultować, jeśli się ma którąkolwiek z dolegliwości, wskazującą na możliwość choroby wieńcowej: bóle w klatce piersiowej, ucisk, duszność, zwłaszcza, gdy występują w czasie wysiłku. Jeśli nigdy nie miałeś bólów wieńcowych, to nie znaczy, że i tym razem na pewno to nie jest wieńcówka.

    więcej »

    Zanim przyjedzie pogotowie, zażyj aspirynę, polopirynę lub inny lek zawierający kwas. Oczekuj na pomoc w pozycji leżącej, a jeśli jest ci duszno - siedzącej i nie wykonuj żadnego wysiłku. Niczego nie szukaj, nie pakuj
  • Profilaktyka choroby wieńcowej. Leki, które można stosować bez konsultacji z lekarzem

    10-01-2013

    Zwłaszcza osoby cierpiące na schorzenia przewodu pokarmowego, powodujące niejednokrotnie konieczność ograniczenia lub wykluczenia z diety surówek i surowych owoców, powinny uzupełniać witaminy przyjmując odpowiednie preparaty.

    więcej »

    Bez porozumiewania się z lekarzem można przyjmować witaminy zaliczane do przeciwutleniaczy.
  • Choroba wieńcowa. Badania kontrolne

    10-01-2013

    Poza pomiarem masy ciała, tętna i ciśnienia, wskazania do przeprowadzenia innych badań, oceniających stan zdrowia u osoby z chorobą wieńcową lub podejrzanej o nią, ustala lekarz. Warto jednak sprawdzać od czasu do czasu poziom cholesterolu i cukru. Osoby z obciążającym wywiadem rodzinnym powinny wykonać takie badania już w młodym wieku (nawet w dzieciństwie), pozostałe po 30 –tym roku życia i potem co 5 lat (dopóki wyniki wypadają prawidłowo).

    więcej »

    Poza pomiarem masy ciała, tętna i ciśnienia - wskazania do przeprowadzenia innych badań, oceniających stan zdrowia u osoby z chorobą wieńcową lub podejrzanej o nią - ustala lekarz.
  • Choroba wieńcowa. Aktywność fizyczna w profilaktyce i chorobie

    10-01-2013

    Wysiłek fizyczny pomaga przeciwdziałać prawie wszystkim czynnikom ryzyka miażdżycy i choroby wieńcowej. Jest wskazany zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu choroby wieńcowej!

    więcej »

    Energiczny marsz, to najprostsze ćwiczenie, które można wykonywać bez kontroli medycznej, odpowiednie także dla osób starszych.
  • Właściwa dieta w profilaktyce choroby wieńcowej a także dla osób, które już chorują

    10-01-2013

    Trzeba być świadomym różnicy pomiędzy „dietą obniżającą cholesterol” a „dietą o obniżonej zawartości cholesterolu”. W profilaktyce choroby wieńcowej chodzi o stosowanie tej pierwszej. Dieta obniżająca cholesterol to: mało cholesterolu, sporo błonnika pokarmowego, sporo nienasyconych kwasów tłuszczowych.

    więcej »

    Zdrowo jeść, to wybierać odpowiednie produkty i zachować ich właściwe proporcje w codziennym menu
  • Czynniki ryzyka choroby wieńcowej

    09-01-2013

    Na większość czynników ryzyka choroby wieńcowej możemy wpływać. Korygowanie czynników ryzyka jest nie tylko zalecane w ramach profilaktyki choroby wieńcowej, ale wręcz konieczne u osób już chorych, lub tych, które przebyły zawał serca. To warunek niedopuszczenia do progresji choroby i następnych epizodów wieńcowych – ostrej niewydolności wieńcowej i zawału serca.

    więcej »

    Mężczyźni są wcześniej narażeni na chorobę niż kobiety.
webstar 2012